<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Balustrady ze szkła – nowy trend w designie

Szklane balustrady okazały się być w 2017 roku trendem, na który stawiał każdy. Modne i oryginalne balustrady i poręcze przyciągają wzrok oraz w ciekawy sposób uzupełniają przestrzeń salonu, sprawiając że wychodzące z niego schody do górnych partii domu nie muszą być już nudnym i wstydliwym elementem wnętrza. Czy ich popularność przełoży się również obecne czasy? Balustrady ze szkła – czy trend ma szansę pozostać w sercach ludzi na dłużej?

Szklane balustrady – nowy trend projektowy?

Jeszcze do niedawna wyobrażenie sobie balustrady schodowej niewykonanej z drewna zakrawało o designerską odwagę. Ciężkie, rzeźbione, drewniane poręcze wyglądały oczywiście pięknie i bezpiecznie, jednak były dość wyraziste i potrafiły przytłaczać lekką aurę pomieszczenia. Nowy trend, jakim jest wplatanie w balustrady elementów szklanych z pewnością pozwolił na swoiste „odchudzenie” balustrad i zniwelowanie ciężkiego wyglądu schodów.

Nowoczesne balustrady i poręcze to przede wszystkim minimalistyczny design przy zachowaniu praktycznej strony koncepcji. Najciekawsze rozwiązania to jednak te, które potrafią w sposób wyjątkowy i unikatowy połączyć wiele materiałów, pozwalając na to by schody wraz z balustradą stanowiły prawdziwe uzupełnienie wystroju domu.

Połączenie materiałów

Szkło to bardzo delikatny materiał budowlany i choć wiele osób podjęło się tworzenia stuprocentowo szklanych balustrad, większość projektantów wnętrz postanawia połączyć je z innym, równie ciekawym materiałem. Powstałe w ten sposób elementy potrafią „zrobić” przestrzeń, przyciągając uwagę do pięknego wykończenia schodów i nadając im całkowicie indywidualny charakter. Jednym z ciekawych trendów, które mają szansę zawładnąć rynkiem balustrad w tym roku jest tworzenie drewnianych ram balustrady i wypełnianie ich transparentnym szkłem hartowanym. To swojego rodzaju kompromis pomiędzy tradycyjną, ciężką balustradą drewnianą, a bardzo nowoczesną i industrialną balustradą szklaną.

Balustrady będące połączeniem szkła i drewna pasują właściwie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Z powodzeniem zastosujemy je więc w urządzonych w przytulnym stylu skandynawskim domkach, jak i swobodnym domu angielskim. Kombinacja taka z powodzeniem dopasuje się też do wytwornych i eleganckich wnętrz w stylu francuskim.

Innym ciekawym wariantem połączenia drewna i szkła może być stworzenie drewnianych schodów przypominających surowe, ciężkie bloki drewna i uzupełnienie ich całkowicie szklaną balustradą z metalową poręczą. Ciężkie i rustykalne łączy się tu z lekkim i nowoczesnym, nadając wnętrzu oryginalnego charakteru.

Szklane balustrady

Szkło + stal, czyli industrializm w rozkwicie

Kolejnym mocnym trendem w kategorii balustrad są te oprawione w stalowe poręcze. Finezyjne formy możliwe do osiągnięcia dzięki bardzo plastycznym właściwościom metalu pozwalają na osiąganie ciekawych rozwiązań w nawet najbardziej nietypowych wnętrzach. Jednocześnie jednak metalowe poręcze są tak minimalistyczne i uniwersalne, że sprawdzą się doskonale w bardzo prostych, ultranowoczesnych przestrzeniach.

Metalowe balustrady wykonane z metalu mogą być z łatwością poddawane przeróżnym obróbkom. Okraszone ciekawymi wycięciami i wzorami uzupełnią duże i przestronne pomieszczenia, a ścięte w prostych liniach będą delikatnym dodatkiem do mniejszych przestrzeni. Stalowe poręcze przestają kojarzyć się już z zimnymi, przemysłowymi wnętrzami. To nie one stanowią bowiem kluczowy element balustrady – cała zabawa leży po stronie odpowiednio dobranego szkła, które może być białe lub kolorowe, przeźroczyste bądź matowe, proste bądź rzeźbione. Wybór balustrad szklanych jest dziś na rynku naprawdę dużo. Wygląda na to że trend instalowania ich w domach nie skończy się szybko i zostanie z nami co najmniej tak długo, jak wyraźne i ciężkie balustrady drewniane.