Wybór odpowiednio dopasowanych firan pozwoli ci nadać pomieszczeniom nieco odmienny charakter. Odpowiednio dobrane tkaniny na firany i zasłony, to doskonałe zwieńczenie aranżacji wnętrza. Oprócz walorów wizualnych, mają też zalety funkcjonalne, jak np. blokowanie promieni słonecznych czy dźwięków. Posługując się barwami, fakturami i wzornictwem możesz wpływać na to, jak salon czy kuchnia są odbierane przez gości i jakie wrażenie dają.

Jak dopasować firany do salonu i kuchni?

Na pierwszy rzut oka dopasowywanie firan do rodzaju pomieszczenia może wydawać się pozbawione sensu – zwróćmy jednak uwagę, że każde pomieszczenie ma odmienne przeznaczenie, różni się także sposobem wykorzystywania. Istotne są również kwestie funkcjonalności pomieszczeń, co szczególnie daje się zauważyć w kuchni. Dlatego firany do kuchni będą musiały być dopasowane do faktu, że w kuchni mamy do czynienia z licznymi oparami, co sprawia, że firanki nie powinny zasłaniać całego okna. Trzeba także częściej je prać, ponieważ zbierają się na nich osady, zwłaszcza jeśli okno jest zlokalizowane w pobliżu kuchenki.

firany do kuchni

Nowoczesne firany na metry do salonu i kuchni

Dopasowując firanki do kuchni warto mieć na uwadze również możliwość wyboru wzoru powiązanego tematycznie z tematyką kulinarną – można więc znaleźć w sklepach firanki z motywem owoców, warzyw czy roślin siewnych. Taki wybór sprzyja dodaniu pomieszczeniu przytulności, zwłaszcza jeśli kuchnia urządzona jest w stylu rustykalnym. Warkocze czosnku, bukiety suszonych ziół, motyw kratki i ciepłe barwy – to wszystko skomponuje się w uroczą całość, przypominającą kuchnie naszych babć.

Z kolei, jeśli cenisz sobie raczej nowoczesne stylizacje, dość oszczędne w wyrazie, decydujące się głównie na proste linie, firany w kuchni również powinny wpisywać się w tę stylistykę. W takim wypadku rezygnujemy ze wzorów tematycznych na rzecz prostych geometrycznych ornamentów lub wprost wybieramy gładkie firany. W takich kuchniach prostotę formy doskonale uzupełniają dodatki, jednak firany stanowią raczej element wyposażenia bazowego, więc nie potraktujemy firan jako dodatków.

Tkaniny na zasłony i firany

Wybierając zasłony czy firanki do salonu czy kuchni, oprócz wzoru i designu, warto zwrócić uwagę także na tkaninę, z jakiej zostały wykonane. Wszystko bowiem zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia, a także efektu jaki chcemy osiągnąć i już obecnego wystroju. Mianowicie do sypialni przydadzą się tkaniny na zasłony zaciemniające, dzięki czemu uzyskać będzie można komfortowy do snu półmrok. Jednocześnie do kuchni, firanki powinny być lekkie i zwiewne, ale również wytrzymałe, na które częste pranie nie wpłynie negatywnie. Do salonu istnieje większa dowolność, ponieważ tam wszystko zależy od pożądanego efektu końcowego. Zależnie od preferencji, postawić można na firanki z kryształkami Swarovskiego bądź też minimalistyczne gładkie firany na metry.