<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Czy da się uniknąć remontu mieszkania po zalaniu?

Zalanie mieszkania to trudne zdarzenie losowe, które bez względu na wcześniejszy stan lokalu, stopień zalania czy jego przyczynę może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. O ile skutkiem nie jest wyłącznie mała, ledwie widoczna plama po niewielkim i szybko powstrzymanym wycieku wody, przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia i osuszenia mieszkania oraz jego wyremontowanie może być jedyną szansą na pozbycie się nieestetycznych plam, zapachu wilgoci i ryzyka pleśni na ścianach. Kiedy można uniknąć remontu mieszkania po zalaniu i z jakimi konsekwencjami dla stanu ścian, podłóg i wyposażenia wiąże się kontakt z wodą?

Przykre skutki zalania mieszkania

Powodów zalania mieszkania może być wiele – od nieostrożności sąsiadów, przez wypadki losowe, po uszkodzenia sieci kanalizacyjnych i rur wodnych związane z ich stanem i wieloletnim zaniedbaniem oraz awarie dachu i niekorzystne warunki pogodowe, jeśli Twoje mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze budynku. Analizując powyższe nie trudno zauważyć, że część przypadków zalania mieszkania może być odpowiednio wcześnie powstrzymana – jeśli awaria zostanie wykryta wcześnie i uda się odciąć przepływ wody, możliwe jest że skutki zalania nie będą w mieszkaniu bardzo widoczne. Niestety, znacznie częściej zdarza się, że gdy woda dostanie się pod tynk i zacznie podróżować pomiędzy płytami, cegłówkami i konstrukcją budynku, zalanie może być poważne, a prawidłowe osuszanie mieszkań jest kluczowe, jeśli chcesz ochronić się przed pleśnią i grzybem.

Osuszanie mieszkań

Wśród najpoważniejszych skutków zalania mieszkania można wymienić przede wszystkim łuszczenie się farby na ścianach i sufitach oraz pojawienie się nieestetycznych żółtych plam, które zwykle nie są możliwe do zamalowania jedną, prostą warstwą świeżej farby. Jeśli woda dotrze do poziomu podłogi, trudnym skutkiem zalania będzie wypaczanie się drewna, możliwe przebarwienia powierzchni podłogi, a po jej wysuszeniu także większe ryzyko łuszczenia się podłóg, szczególnie w przypadku popularnych paneli podłogowych. Ogromnym ryzykiem związanym z każdym zalaniem mieszkania jest oczywiście wystąpienie grzybów, pleśni i bakterii spowodowanych utrzymywaniem się w ścianach wysokiego poziomu wilgoci. Co gorsze, pleśń może być niewidoczna przez długi czas po zalaniu i rozwijać się pod tynkiem, z czasem ujawniając się w mieszkaniu nawet po wykonanym powierzchownie remoncie.

Przy bardzo poważnych przypadkach zalania mieszkania może zdarzyć się uszkodzenie sprzętów elektronicznych, wyposażenia domowego, a także instalacji elektrycznych, co prowadzi do poważnego zagrożenia dla mieszkańców. Jeśli skutki zalania są aż tak poważne, natychmiastowe odcięcie dopływu prądu i całkowity remont wraz z wymianą instalacji elektrycznej będą koniecznością.

Kiedy unikniesz remontu po zalaniu mieszkania?

O ile można założyć, że kwestia estetyki mieszkania nie dla każdego odgrywa najważniejszą rolę i drobne skutki zalania można przeoczyć, zamalowując ślady po wodzie przy okazji kolejnego remontu, o tyle w przypadku większych awarii wodnych i poważnego uszkodzenia mieszkania wskutek zalania warto zdawać sobie sprawę z jego wpływu na zdrowie. Jeśli ściany są zawilgocone, tynk odpada, a pod spodem rozwija się pleśń, grzyby i bakterie, szybki i kompleksowy remont będzie niezbędny dla zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa i warunków do zdrowego życia. Wdychanie charakterystycznego zapachu pleśni jest nieprzyjemne, ale jego trujący wpływ na organizm to kwestia, o której często się zapomina.

Remontu po zalaniu mieszkania możesz uniknąć właściwie tylko wtedy, gdy na czas uda się odciąć dopływ wody, powstrzymać postępowanie zalania oraz skutecznie oczyścić i osuszyć mieszkanie oraz wszelkie powierzchnie dotknięte działaniem wody. Do takich celów warto zatrudnić profesjonalną firmę, bo ani suszenie ścian suszarką, ani pozostawienie ich do samoistnego wyschnięcia nie zagwarantują niezbędnej skuteczności.

Dlaczego warto postawić na profesjonalne osuszenie mieszkania po zalaniu?

Ze względu na zdrowie, bezpieczeństwo, a także łatwość pozbywania się skutków zalania mieszkania przed planowanym remontem warto korzystać ze specjalistycznej pomocy doświadczonych firm sprzątających, które dzięki dostępności profesjonalnego sprzętu i odpowiednich technik mogą zadbać o prawidłowe osuszenie i dezynfekcję Twojego mieszkania po zalaniu. W ramach usługi oferowane są m.in.

  • usuwanie zniszczonych mebli i wyposażenia,
  • usuwanie wody i szlamu stojących na podłodze i w piwnicach,
  • mycie i odkażanie zabrudzonych powierzchni,
  • deodoryzacja,
  • osuszanie ścian, podłóg i sufitów z wilgoci,
  • ozonowanie.

Prace zawsze dostosowywane są do stopnia zalania i zniszczenia mieszkania, ale w każdym przypadku ułatwiają pozbycie się zagrożenia – zalanie mieszkania może wydawać się szkodliwe tylko dla rzeczy materialnych, ale w praktyce, bez odpowiedniej procedury zabezpieczającej, może okazać się niebezpieczne także dla zdrowia mieszkańców.