<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Jak rzeczoznawca budowlany może pomóc deweloperowi w wybudowaniu osiedla?

Rynek nieruchomości rozwija się z każdym rokiem. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkań, a szczególnie często lokale te pochodzą od deweloperów. Lokale z rynku pierwotnego to najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak aby zakup był w pełni udany warto skorzystać również z usług rzeczoznawcy budowlanego, który jest również mocnym wsparciem dla samego dewelopera podczas realizacji inwestycji. 

Zakup mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania dla wielu osób podejmujących tę decyzję to spełnienie marzeń, ale często także wzięcie sporej odpowiedzialności na siebie. Z tego względu każdy, kto planuje zakup mieszkania na własność, chce, aby dany lokal był jak najlepiej dopasowany do jego wymagań i preferencji. Znaczna część osób kupujących mieszkania decyduje się na skorzystanie z oferty deweloperów. Rozwiązanie to ma wiele zalet i głównie z tego powodu cieszy się obecnie tak dużą popularnością.

Mieszkania z ryku pierwotnego od dewelopera są w pełni nowe, nie wymagają remontu, wystarczy je wykończyć według własnych upodobań i już można w nim zamieszkać. Ponadto kupując takie mieszkanie ma się pewność, że dany lokal jest nowoczesny, a wszelkie instalacje zaprojektowanie i wykonane są w sposób bezpieczny i przemyślany. Sporą zaletą jest również ogromny wybór mieszkań w różnej lokalizacji, strzeżone osiedla, gotowe miejsca parkingowe lub też parkingi podziemne, place zabaw przy blokach, tereny zielone, oświetlenie, alejki i wiele innych udogodnień, których często nie znajdziemy na starszych osiedlach z rynku wtórnego.  

budowa osiedla a rzeczoznawca budowlany

Wymagania jakie muszą spełniać bloki

Każdy budynek mieszkalny i nie tylko, przed oddaniem go do użytku, musi przejść szczegółową analizę techniczną. Czynnością tą zajmują się rzeczoznawcy budowlani, którzy działają w oparciu o prawo budowlane. Bloki muszą więc spełniać szereg istotnych wymogów, zanim możliwe będzie ich użytkowanie. Wymagania te odnoszą się do lokalizacji budynku, jego wymiarów, stanu technicznego, dojść i dojazdów prowadzących na jego teren, klatki schodowej, a także poszczególnych lokali, windy, parkingów, garażów samochodowych, miejsc składowania odpadów, ogrodzeń, infrastruktury rekreacyjnej w pobliżu budynku i wielu innych elementów i aspektów. 

Rola rzeczoznawcy budowlanego w budowie osiedla

Rzeczoznawcy budowlani są to wykwalifikowani specjaliści, którzy wykonują różnego rodzaju ekspertyzy techniczne o dokładnie sprecyzowanym zakresie tematycznym oraz wydają rzetelne i bezstronne opinie z zakresu budownictwa. Podczas pracy działają oni w oparciu o przepisy prawa budowlanego i dbają o to, aby budynek był w pełni bezpieczny dla jego użytkowników i spełniał wszystkie wymogi prawne. Rzeczoznawca budowlany wykonuje swoją pracę na podstawie oględzin i zebranych materiałów oraz informacji. Może on również pełnić rolę biegłego sądowego w różnego rodzaju spornych sprawach, a także pomagać takim instytucjom jak: policja, sądy, prokuratura czy też inspekcja nadzoru budowlanego.

W przypadku dewelopera, który inwestuje intensywne w nieruchomości, kupuje nowe działki i prowadzi na nich budowę, bloków, domów czy też całych osiedli, pomoc ze strony rzeczoznawcy budowlanego jest nieoceniona. Dzięki temu, że stan techniczny budynku i wszelkie prowadzone prace budowlane będą na bieżąco kontrolowane przez rzecznika, unikniemy późniejszych nieprzyjemności i będziemy mieli pewność, że nasza nieruchomość spełnia wszystkie wymogi i normy, jakie narzuca prawo budowlane. Pozwoli to deweloperowi dotrzymać wszelkich terminów i jak najszybciej oddać budynek do użytku.