<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Od czego zależy cena wynajmu mieszkania?

Wynajem mieszkania to obecnie jedno z najpopularniejszych i zarazem najlepszych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że obecne ceny wynajmu lokali mieszkalnych są dość spore i jednocześnie mogą się w znaczący sposób różnić w zależności od wielu istotnych czynników mających bezpośredni lub pośredni wpływ na ceny nieruchomości dostępnych na rynku. Z tego względu decydując się na wynajem mieszkania, warto odpowiednio się do tego przygotować i widzieć co wpływa na cenę mieszkań, jaki jest średni koszt wynajmu mieszkania, z czego składa się cena wynajmu, czym jest kaucja oraz czy warto korzystać z pomocy agenta nieruchomości podczas wynajmowania mieszkania?

Co wpływa na cenę mieszkania?

Podczas wynajmu mieszkania jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście cena wynajmu. Zazwyczaj to właśnie ona ma największy wpływ na to, czy dana sobą zdecyduje się na podpisanie umowy najmu, czy też nie. Cena lokali mieszkalnych może się różnić w znaczący sposób, w zależności od wielu istotnych czynników. Z pewnością spore znacznie ma tutaj metraż mieszkania. Im powierzchnia lokalu jest większa, tym również cena jest wyższa. Oczywiście spore znacznie ma tutaj również ilość, wielkość i ułożenie poszczególnych pomieszczeń, ilość łazienek i wiele tego typu innych kwestii. Ponadto to czy mieszkanie posiada balkon, garaż, piwnicę, miejsce parkingowego, komórkę lokatorską, ogródek i inne tego typu dodatki, również będzie wpływało na cenę wynajmu mieszkania.

Bardzo duży wpływ na cenę wynajmu mieszkań mają także różnego rodzaju czynniki niepowiązane z bezpośrednio z samym lokalem. Można tutaj wymienić m.in. lokalizację, transport miejski działający w danej okolicy, stan prawny danej nieruchomości,  to czy mieszkanie znajduje się na osiedlu strzeżonym, czy też nie, bliskość do sklepów, przedszkola, szkoły, uczelni czy też odległość od centrum miasta. Tego typu czynniki mają bardzo duży wpływ na cenę, dlatego czasami małe mieszkanie w centrum miasta może być droższe od dużego mieszkania znajdującego się na obrzeżach tego samego miasta. Warto więc wziąć to pod uwagę szukając mieszkania na wynajem.  

Średni koszt wynajmu mieszkania

Średni koszt wynajmu mieszkania to trudna do określenia wartość, ponieważ wpływa na nią spora ilość różnych czynników, które zostały wymienione wcześniej. Na podstawie ostatnich analiz można jednak w przybliżeniu określić, że średni koszt mieszkania na wynajem Wrocław to dla lokalu jednopokojowego około 2400 zł, dla mieszkania dwupokojowego około 3400 zł, a dla trzypokojowego niecałe 5000 zł. Ceny są więc dość spore, a niestety przyczyniła się do tego sytuacja, panująca w Polsce, ale i na całym świecie. 

Za co się płaci w wynajmowanym mieszkaniu?

Warto pamiętać, że cena wynajmu to nie tylko sama opłata dla właściciela mieszkania, ale także wiele innych cząstkowych kosztów, które po zsumowaniu określają finalną cenę wynajmu. Z tego względu do kosztów wynajmu mieszkania, oprócz samej opłaty dla właściciela, należy doliczyć także czynsz administracyjny oraz wszelkiego rodzaju opłaty za media, w sytuacji, gdy nie jest to zawarte w czynszu. Ponadto do kosztów najmu można doliczyć także opłaty za miejsce parkingowego, garaż, komórkę lokatorską i inne tego typu dodatkowe udogodnienia. Oprócz tego najemca powinien pokrywać ze swojej kieszeni również wszelkiego rodzaju koszty związane z drobnymi naprawami, czy też te poważniejsze, ale wynikające z nieprawidłowego użytkowania mieszkania.

blok

Czym jest kaucja?

Kaucja jest również nieodłączną częścią kosztów wynajmu mieszkania. Jest to jednorazowa opłata, która zazwyczaj jest zwrotna. Pełni ona funkcję zabezpieczenia dla właściciela mieszkania, na wypadek, gdyby najemy, nie wywiązywali się ze zwartej umowy, lub gdyby wyrządzili jakieś szkody w mieszkaniu podczas jego użytkowania. Kaucja ma na celu pokryć wszelkie tego typu koszty. 

Czy warto korzystać z pomocy agenta nieruchomości podczas szukania mieszkania?

Wynajmując mieszkanie, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości. Agent nieruchomości będzie bardzo pomocny na każdym etapie wynajmu, od szukania mieszkania, poprzez negocjacje, aż po wszelkie formalności, związane z wynajmem. Warto więc skorzystać z tej pomocy, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na niskiej cenie wynajmu i znalezieniu mieszkania, które będzie spełniało wszelkie wymagania.