<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Jak wydzielić miejsce na garderobę? Praktyczne wskazówki

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na garderobę. Za to każdy może stworzyć w swoim domu chociaż jej namiastkę. Jeżeli chcesz, aby twoje ubrania były poukładane i łatwo dostępne, zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się, jakie rozwiązania projektowe będą dla ciebie najodpowiedniejsze.

Gdzie zaaranżować garderobę?

Garderobą przyjęło nazywać się zarówno osobne pomieszczenie do przechowywania odzieży, wydzieloną część danego wnętrza, jak i szafę z przesuwanymi drzwiami, która jest wbudowana w ścianę. Aby maksymalne zagospodarować wolną przestrzeń, przy wytyczaniu miejsca na garderobę dobrze jest wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki lub uskoki ściany. Praktycznym rozwiązaniem jest podzielenie garderoby na dwie części – otwartą i zamkniętą. Część otwartą poleca się przeznaczyć na ubrania, które nosi się na co dzień, a część zamkniętą, na odzież sezonową lub tą, którą zakłada się rzadziej.

garderoba

Na dużej i małej przestrzeni

Największą dowolność mają osoby, które mieszkają w domach. Mogą pozwolić sobie na ulokowanie garderoby w dowolnym miejscu, najlepiej w pobliżu sypialni lub w części przechodniej pomiędzy sypialnią a łazienką. Jeżeli sypialnia mieści się na poddaszu, do zaaranżowania miejsca na przechowywanie ubrań poleca się wykorzystanie przestrzeni pod skosem. Duża ilość miejsca pozwala na zaaranżowanie garderoby, w której bez problemu pomieszczą się zarówno ubrania, pościel, ozdoby świąteczne, walizki, deska do prasowania oraz inne sprzęty i przedmioty. Jeżeli pomieszczenie, w którym ma być przechowywana odzież nie jest duże, zamiast szafy z zamykanymi drzwiami, wystarczy zamontować w środku same półki oraz drążek na wieszaki.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń niewielkiej garderoby, dobrze jest zabudować ją półkami do samego sufitu. Dla osób o niewielkim wzroście praktycznym rozwiązaniem jest pantograf, czyli drążek z uchwytem, który umożliwia opuszczenie wieszaka w dół. Dzięki temu rozwiązaniu sięganie po wysoko umieszczone ubrania przestanie sprawiać trudność.

Rodzaje zabudowy

Korzystając z usług firmy, która specjalizuje się w wykonywaniu mebli pod wymiar, możesz w funkcjonalny sposób zaaranżować dowolną przestrzeń garderoby. Przy jej projektowaniu, dobrze wziąć pod uwagę styl życia oraz indywidualne upodobania. Od tego zależeć będzie liczba półek, wieszaków oraz szuflad. Przyjmuje się, że szafa, w której mają być przechowywane garnitury, płaszcze, żakiety, sukienki, powinna mieć 58 cm głębokości. Na spodnie, spódnice, złożone t-shirty, bluzy, czy swetry, wystarczy 35 cm.

Bardzo ważne jest, aby drążki były umieszczone na odpowiedniej wysokości. Zamontowanie ich w złym miejscu może spowodować, że ubrania będą się gniotły lub dotykały podłogi. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch drążków. Dolnego, na wysokości ok, 160 cm – przeznaczonego na długie ubrania, a także górnego – krótszego, który będzie służył do wieszania koszul, bluzek, spódnic oraz spodni. Nie mniej istotna jest także długość drążka. Przyjmuje się, że 10 wieszaków, na których są umieszczone cienkie ubrania zajmuje ok. 30 cm drążka. Grubsze ubrania, takie jak marynarki, kurtki i płaszcze, będą zajmowały dwa razy tyle miejsca.

Garderoba – ile kosztuje?

Koszt wyposażenia garderoby zależy od wielkości zabudowy, wyposażenia oraz użytych materiałów. Jeżeli zależy ci na najnowocześniejszych rozwiązaniach i wyposażeniu garderoby w prowadnice, pantografy, czy wysuwne szafki, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Jeżeli nie dysponujesz dużym budżetem, warto pamiętać, że zaaranżowanie garderoby w osobnym pomieszczeniu, może okazać się tańsze niż zakup szafy wnękowej.

Oświetlenie

Aby sprawnie poruszać się po garderobie ważny jest dobór oświetlenia. Funkcjonalne oświetlenie powinno być równomierne oraz mieć niezbyt silne, jak i nie za słabe natężenie. Najlepiej sprawdzi się światło punktowe lub listwowe, które doświetli całą przestrzeń garderoby. Dodatkowym udogodnieniem może być automatyczny czujnik, który włączy światło z chwilą otwarcia drzwi. Przy wyborze oświetlenia dobrze mieć na uwadze, że świetlówki słabej jakości powodują przekłamanie barw. Rzeczywistą kolorystykę tkanin oddaje światło halogenowe, utrzymane w ciepłej tonacji.

Warto wiedzieć

W garderobie bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Jeżeli jest to pomieszczenie bez okien, u dołu drzwi powinny znajdować się otwory nawiewne. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się okno, należy zadbać, aby promienie słoneczne nie miały bezpośredniego dostępu do ubrań, ponieważ mogą powodować ich płowienie.

Zastanawiasz się, jak zaplanować garderobę, aby wszystkie ubrania znalazły swoje miejsce? Z przykładowym wyposażeniem możesz zapoznać się tutaj:

https://www.leroymerlin.pl/garderoba-i-wnetrze,a724.html