<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Drzwi na kartę – czy to na pewno bezpieczne?

Drzwi na kartę są często stosowaną alternatywą dla zwykłych kluczy metalowych w obiektach hotelowych. Za zastosowaniem tego rodzaju rozwiązania przemawia wiele zalet, lecz jedno z ważniejszych pytań stawianych przez gości i osoby rozważające zastosowanie tej opcji u siebie, dotyczy bezpieczeństwa zapewnianego przez karty magnetyczne lub zbliżeniowe. Czy rzeczywiście nie musimy się obawiać jego naruszenia, dowiemy się z poniższego artykułu.

Jak działają drzwi na kartę?

Drzwi na kartę działają w oparciu o zaszyfrowane i zapisane na niej informacje. Po zbliżeniu karty do czytnika system odczytuje zawarte na niej informacje (specjalny kod), co powoduje odblokowanie zamka. Aby tak się stało, najpierw konieczne jest przeprowadzenie procesu wcześniejszego zakodowania karty przy pomocy specjalnego kodera, który zapisuje na niej konkretne uprawnienia. Po zakończeniu doby hotelowej karta traci ważność. Dzięki tej funkcji mamy pewność, że nikt, kto wcześniej zajmował przydzielony nam pokój, po wykwaterowaniu się z niego nie będzie mógł się ponownie dostać do pomieszczenia. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie od tradycyjnych kluczy, że zapobiega nielegalnemu ich podrabianiu.

Zalety i wady drzwi na kartę

Jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje wady i zalety, choć na szczęście tych drugich jest więcej.

Zalety drzwi na kartę

Do zalet drzwi na kartę należą:

  • prosta, intuicyjna i szybka obsługa zamka,
  • brak konieczności zamykania drzwi od wewnątrz- po otwarciu drzwi nie trzeba wykonywać żadnych czynności w celu ich zamknięcia, gdyż zamek, po zatrzaśnięciu drzwi od wewnątrz, aktywowany jest automatycznie,
  • możliwość szybkiego dezaktywowania karty i aktywacji nowej,
  • brak konieczności wzywania ślusarza i wymiany zamka w przypadku zagubienia karty lub jej niezdania podczas wymeldowania,
  • karta po wymeldowaniu traci ważność, co zapobiega dostaniu się do pokoi i pomieszczeń hotelowych niepowołanych osób.

Wady drzwi na kartę

Do wad drzwi na kartę należy zaliczyć następujące kwestie:

  • Jeżeli karta służy do otwierania wielu pomieszczeń, to po jej zgubieniu, do czasu wyrobienia nowej karty, nigdzie nie będziemy mogli się dostać,
  • Zamki elektryczne zasilane są prądem, zatem w przypadku braku zasilania, otwarcie drzwi będzie niemożliwe.

Co  zapewnia o bezpieczeństwie drzwi na kartę?

Bezpieczeństwo, jakie gwarantują drzwi na kartę, zapewnione jest poprzez nadanie indywidualnego kodu, który zostaje zapisany na karcie, a którego rozszyfrowanie następuje poprzez przyłożenie karty do czytnika odczytującego zawarte na niej informacje. W ten sposób zamek elektroniczny zostaje odblokowany, a drzwi otwierają się. Każda karta przydzielona jest do innego pokoju hotelowego.

O bezpieczeństwie drzwi na kartę oraz o przewadze tego rozwiązania nad drzwiami zamykanymi na tradycyjny klucz, świadczy to, że w przypadku zgubienia karty, dostęp do drzwi można od razu zablokować i tym samym zapobiec dostaniu się do pomieszczenia przez osobę niepowołaną. W przypadku drzwi zamykanych na klucz, jego zgubienie skutkowałoby koniecznością wzywania ślusarza i ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych z wymianą zamka w drzwiach. 

Czy łatwo włamać się do pokoju zamykanego drzwiami na kartę?

Włamanie się do pokoju zamykanego drzwiami na kartę nie jest proste, praktycznie jest wręcz niemożliwe. Warunkiem tego, aby nikt niepowołany nie wszedł do naszego pokoju, jest w przypadku zgubienia karty jak najszybsze poinformowanie personelu recepcji o tym fakcie. Jeżeli będziemy z tym zwlekać, to rzeczywiście istnieje duże ryzyko, że możemy stać się ofiarą kradzieży. Po powzięciu przez pracownika recepcji informacji o zagubieniu karty jest ona niezwłocznie blokowana, a na jej miejsce gość dostaje nową kartę z nowym, unikalnym kodem.

drzwi

Jeżeli zdarzyłoby się tak, że przy wymeldowaniu zapomnimy oddać kartę, wówczas również nie mamy się czego obawiać, gdyż zostanie ona dezaktywowana.

Gdzie stosuje się drzwi na kartę?

Drzwi na kartę stosuje się przede wszystkim we wszelkiego rodzaju obiektach noclegowych: hotelach, motelach, pensjonatach, zajazdach itd., a więc wszędzie tam, gdzie występuje duża rotacja przyjezdnych gości. Obiekty noclegowe starają się sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich klientów, dlatego poszukują tego rodzaju rozwiązań, które zapewnią im prywatność, pewność i bezpieczeństwo.