<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Dlaczego klimatyzacja może być funkcjonalna także w bloku?

Klimatyzacja, jak zapewne wszyscy wiecie, jest urządzeniem, którego głównym i najważniejszym zarazem zadaniem jest obniżenie temperatury powietrza do pożądanej przez użytkowników. Minimalna temperatura, do jakiej można zejść za pomocą klimatyzatora to około 10 stopni, jednakże zniżenie temperatury do tak niskiej wartości jest bardzo nierozsądne. Dlaczego?

Klimatyzacja a wartości temperatury

Niska temperatura w pomieszczeniach grozi ich wychłodzeniem. Ponowne nagrzanie pomieszczenia długotrwale wychłodzonego nie jest tak proste jak może się wydawać i może wymagać kilkudniowego nagrzewania (naturalnie, „przy pomocy” naszego Słońca). Klimatyzacja jest skuteczna wtedy gdy obniża temperaturę zdecydowanie niesprzyjającą prawidłowemu funkcjonowaniu do tzw. optimum, wynoszącego w zależności od upodobań od 18 do 22 stopni Celsjusza. Oczywiście niektórzy lubią jeszcze niższe wartości, jednakże nie są one korzystne dla zdrowia. Zmiana temperatur kilka razy w ciągu dnia niemalże gwarantuje zachorowanie.

Klimatyzacja najczęściej uruchamiana jest w biurach (zwłaszcza w open space’ach), jednakże swoje zastosowanie znajdzie także w mieszkaniach prywatnych. W bloku klimatyzacja instalowana jest wciąż rzadko, ale naturalnie jest to wykonalne, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do ściany, na której znajdzie się wentylator zewnętrzny jest łatwy. Dla przykładu można wyróżnić bloki, które oferują zewnętrzne klatki schodowe, z drzwiami zewnętrznymi zlokalizowanymi bezpośrednio na powietrzu.

klimatyzacja w Suwałkach

Instalacja klimatyzacji – warunki i korzyści

W bloku instalowanie klimatyzacji może jednakże powodować nieprzychylność sąsiadów – klimatyzatory mogą być bowiem w ich mniemaniu zbyt głośne, jeśli jednak dobierze odpowiednich fachowców, np. CC Klimatyzacja, możemy być pewnie, że dostaniemy sprzęt cichy, nowy, oryginalny, a przy tym wydajny.

Wydajność jest najbardziej istotna tam, gdzie występuje wysoka potrzeba rotacji powietrza „zużytego”, tj. nagrzanego do takiej wartości temperatury, która powoduje, że powietrze wydaje się stęchłe, odurzające, wydzielające fetor i obniżające jakość pracy/zadań.  Dobrze skonfigurowana klimatyzacja powinna samodzielnie przestawiać swoje tryby, tak aby dopasować wartość temperatury do oczekiwanej.

Ile kosztuje miesięczna eksploatacja?

W państwach, w których temperatura jest znacznie wyższa niż w naszym klimacie umiarkowanym-przejściowym, np. w Grecji, na Jamajce czy w Brazylii, klimatyzacja zewnętrza na budynkach prywatnych należy do częstych instalacji, w Polsce jest to stosunkowo nowe, jednakże można dostrzec wzrost zainteresowania firmami oferującymi usługi klimatyzacyjne. Klimatyzatory dla osób prywatnych mogą zostać założone już nawet w kilka godzin – wystarczy tylko wywiercić dziury na chwytaki podtrzymujące wentylację, przebić się do wewnątrz aby połączyć urządzenia, a następnie wszystko zalepić oraz uruchomić. Należy jednakowoż liczyć się ze sporym zużyciem prądu – klimatyzacja działająca przez 8-10 godzin dziennie jest w stanie wyrobić rachunek rzędu 100-120 złotych. Jeśli jednakże koszty nie są istotne, warto zainstalować sprzęt, gdyż serwisy często oferują gwarancję trwającą nawet 7 lat użytkowania. Dodatkowo warto także korzystać z obsługi pogwarancyjnej, gdyż samodzielnie czyszcząc sprzęt i dokonując wglądu w jego podzespoły możemy nieświadomie coś zepsuć. Klimatyzacja w bloku to nowość, ale bardzo poprawiająca komfort.