<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

O czym pamiętać przy planowaniu elewacji domu?

Budowa domu lub innego budynku to zazwyczaj skomplikowane zadanie, które składa się z wielu różnych czynności. Jednym z końcowych etapów budowy jest wykończenie ścian zewnętrznych. W tym celu wykonuje się elewację, której zadaniem jest nadanie ścianom pięknego i oryginalnego wyglądu, ale co ważniejsze zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak mocne słońce, wilgoć, niskie i wysokie temperatury czy też przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Elewacja jest wiec niezbędna, jednak aby spełniała ona swoje zadanie, musi zostać wykonana w odpowiedni sposób.

Elewacja domu – z czego się składa?

Elewacja to zewnętrzna część ścian budynków, która składa się z dwóch warstw pełniących różne role. Pierwszą warstwą jest termoizolacja, która stanowi podstawowy element systemu ocieplenia budynku. Zazwyczaj wykonana ona jest z wełny mineralnej lub styropianu, ponieważ materiały te mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, są wytrzymałe, trwałe, a przy tym również tanie. Druga i zarazem zewnętrza warstwa to tynk, czyli materiał pełniący rolę ozdobną oraz chroniący ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. To właśnie ta warstwa jest widoczna, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wybór tynku, aby dobrze komponował się on ze stylistyką budynku i był jednocześnie wytrzymały i trwały.

Jak należy przygotować budynek do wykonania elewacji?

Wykonanie elewacji w prawidłowy sposób wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto zadbać o  to, aby ściany były oczyszczone, wysuszone, a wszelkie większe szpary uzupełnione np. szpachlą lub zaprawą naprawczą. Jeśli na ścianach pojawiły się np. mchy lub grzyby, to przed wykonaniem elewacji należy je oczywiście usunąć. W tym celu można wykorzystywać różnego rodzaju środki grzybobójcze i za ich pomocą oczyścić ściany. Dokładne oczyszczenie ścian przed pierwszym etapem, jakim jest ocieplanie budynku, pozwoli uzyskać lepszą przyczepność kleju i tym samym utworzyć wytrzymalszą elewację. Warto pamiętać, o tym, że ściany muszą być także dokładnie osuszone przed przystąpieniem do dalszych prac. Jeśli powierzchnia ścian jest słabo związana, to warto ja również zagruntować przy pomocy specjalnych środków, aby mieć gwarancję, że klej dobrze będzie się jej dobrze trzymał.

Z jakich materiałów się korzysta, wykonując elewację budynku?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość różnych materiałów, z jakich można wykonać elewację budynków. Mogą to być zarówno materiały naturalne, jak i sztuczne, a ich wybór zależny jest od efektu, jaki chce się uzyskać oraz budżetu. Z pewnością najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym podczas tworzenia elewacji jest tynk. Jest to specjalna masa, która występuje w różnych rodzajach i może być nakładana w różny sposób. Dzięki temu można uzyskać równą i jednolitą powierzchnię lub też warstwę o oryginalnej i różnorodnej fakturze oraz formie, co umożliwia tynk strukturalny we Wrocławiu. Dodatkowo tynki mogą występować w różnej kolorystyce, co pozwala dobrać odpowiednio produkt do własnych potrzeb i preferencji. Z tego względu osoby wykonujące elewacje budynków, tak często sięgają po ten materiał.

Oczywiście oprócz tynku, bardzo często elewacje budynków wykonuje się z takich materiałów jak cegła, kamień, czy drewno. Są to materiały, które z pewnością nadają ścianom niepowtarzalnego wyglądu, a cały budynek zyskuje swój oryginalny i stylowy charakter. Warto jednak pamiętać, że np. drewno wymaga odpowiedniego dbania o nie i konserwacji, ponieważ tylko wtedy zachowa ono swój wygląd przez długi czas.

Jak wybrać odpowiedni produkt?

Szukając odpowiedniego materiału do wykończenia elewacji budynku, warto na pewno zwrócić uwagę na to, jaki produkt będzie najlepiej pasował do stylu naszego domu oraz na to, jakie są obecnie trendy w budownictwie. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest tynk strukturalny we Wrocławiu, na który obecnie decyduje się spora ilość osób, główne ze względu na jego oryginalny wygląd, duży wybór kolorystyki, dowolność wyboru struktury i formy elewacji, a także sporą wytrzymałość i trwałość, co jest bardzo ważną kwestią w przypadku elewacji. Oczywiście bez względu na to, jaki materiał się wybierze, trzeba o niego odpowiednio dbać i utrzymywać w czystości, aby elewacja służyła przez długi czas.