Oświetlamy mieszkanie LEDami
|Oświetlenie LED w dzisiejszych czasach stosuje się wszędzie – od przestrzeni publicznych po lampki kontrolne w elektronice. Wynika to z faktu, że ma ono bardzo wiele zalet.
Biorąc to pod uwagę nie ma nic dziwnego w tym, że z chęcią wykorzystujemy je w naszych domach. Z roku na rok oświetlenie LED pozwoliło na większą elastyczność w projektowaniu, podniosło efektywność użytkowania i przyniosło wiele innych korzyści, które wpływają na nasze codzienne życie.
Co powinniśmy wiedzieć o LEDach?
LED oznacza diodę elektroluminescencyjną. Ma ona niezwykle wiele zalet o których powinniśmy wiedzieć. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, oświetlenie LED działa dłużej, jest trwalsze i ponad pięć razy bardziej wydajne. Żarówki LED zwykle zużywają tylko od 2 do 10 watów energii elektrycznej. Oprawy oświetleniowe mają wyższe koszty początkowe, ale w dłuższej perspektywie będą miały dłuższą żywotność i będą zużywały mniej energii, więc zaoszczędzimy pieniądze.
Kompaktowe rozmiary diod sprawiają, że są one niezwykle elastycznym elementem konstrukcyjnym, który pozwolił projektantom i producentom tworzyć kształty, sylwetki i technologie, które po prostu nie były wcześniej możliwe. Ta technologia zmienia energię elektryczną w światło i nie powoduje gromadzenia się ciepła jak na przykład tradycyjne żarówki i inne rozwiązania. Dzięki temu całość energii za którą płacimy zmienia się w oświetlenie.
Jasność jest mierzona w lumenach, podczas gdy energia pobierana przez żarówkę jest mierzona w watach. Aby wyprodukować podobne ilości światła, żarówki LED i fluorescencyjne zużywają znacznie mniej watów niż żarówki tradycyjne lub halogenowe.
Standardowa żarówka o mocy 60 W wytwarza 800 lumenów, podczas gdy diody LED zużywają 13-15 W, aby wyprodukować 800 lumenów. Są one o wiele bardziej bezpieczne, ponieważ do produkcji diod LED nie stosuje się rtęci. To też jeden z elementów, które sprawiają, że są one znacznie bardziej ekologiczne. Awarie oświetlenia tego typu nie są nagłe. Ledy powoli ściemniają się z czasem pod koniec ich żywotności.Wiemy więc kiedy zaopatrzyć się w kolejną żarówkę.
Najlepsze zastosowanie diod LED
Obecnie odpowiedź na pytanie, gdzie najlepiej zastosować LEDy brzmi: wszędzie. Od żyrandoli w jadalni po oświetlenie ogródka, LEDy zapewniają piękne światło niemal w każdej przestrzeni. Wielką zaletą diod jest ich doskonała kierunkowość, dzięki czemu są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla lamp zadaniowych i do czytania.
Świetnie sprawdzają się oświetlając wnęki, szafki, schody i korytarze. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom idealnie sprawdzają się jako wbudowane oświetlenie. Są też świetną opcją do miejsc trudno dostępnych, zwłaszcza, że dzięki długiej żywotności i niewielkich potrzebach konserwacji mogą one służyć przez długi czas. Sprawdzają się one przy oświetleniu artystycznym, ponieważ w przeciwieństwie do żarówek i świetlówek, diody LED nie wytwarzają promieniowania UV, co czyni je bezpiecznymi dla dzieł sztuki.
Diody LED możemy zakupić zarówno w formie żarówek, jak i gotowych rozwiązań takich jak klinkiety, żyrandole czy lampy stojące. Możemy zdecydować się na gotowe oprawy lub taśmy z diodami po to, żeby w łatwy sposób zainstalować je w odpowiednich miejscach.