<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Tworzenie okien drewnianych

Okna drewniane są cenione przede wszystkim za ich naturalny i uniwersalny wygląd. Ramy okienne w przeszłości były wykonywane właśnie z drewna. Jest to pierwszy i najbardziej znany materiał, który stosuje się do produkcji okien oraz drzwi. Jakie są podstawowe zalety okien drewnianych? W tym artykule opisujemy najważniejsze z nich.

Okna drewniane – z jakiego drzewa?

W zależności od kraju, producenta oraz wymagań potencjalnych klientów, okna wykonuje się z poszczególnych rodzajów drzew. Warto zaznaczyć, że Ne każdy gatunek drzewa nadaje się na wykorzystanie w przemyśle budowniczym. W znacznej większości przypadków, okna drewniane wykonuje się z takich gatunków drzew jak sosna, dąb, modrzew oraz drzewo meranti. Dość często, okna drewniane wykonuje się z takich odmian drzew jak świerk oraz wiele odmian drzew egzotycznych – np. mahoń.

Warto jednak zaznaczyć, że ramy okienne wykonane z drewna egzotycznego są o wiele droższe niż te, do których zastosowano drewno naturalnie występujących w Polsce gatunków drzew. W Polsce co prawda ramy okienne, drzwi i inne drewniane elementy cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak dodać, że większość osób kładzie nacisk na niską cenę. Drzewa, których drewno stosuje się do produkcji okien, a rosną naturalnie w Europie, również mogą zapewnić nam najwyższą jakość ram okiennych.

okna_drewniane

Wybór drewna do produkcji okien

Powyżej wymienione rodzaje drzew są poddawane bardzo dokładnej selekcji. Wybór drzewa to pierwszy krok do rozpoczęcia etapu produkcji profesjonalnych ram okiennych. Istotnym procesem jest staranne selekcjonowanie drewna. Producenci, aby zapewnić najwyższą jakość swoich produktów klientom, wykorzystują tylko to drewno, które nie posiada pęcherzy żywicznych, sęków, ubytków czy jakichkolwiek zmian zdrowotnych. Płaty drewna, które są poddawane obróbce, muszą cechować się dużą zdrowotnością i najwyższą jakością. Jak podają specjaliści z firmy Halupczok – proces selekcji drewna musi być odpowiednio długi, by zapewnić wytrzymałość i trwałość ram okiennych.

Po dokonanej selekcji, płaty drewna są poddawane obróbce. W zależności od sposobu produkcji – masowej lub na specjalne zamówienie klienta (na wymiar) – czas obróbki jest bardzo różny. Następnym etapem jest składanie ram okiennych w jedną całość. W większości przypadków, producenci przeprowadzają jeszcze jeden etap produkcji – malowanie okien. Do tego procesu stosuje się farby bezbarwne, lakiery czy farby o konkretnych kolorach.

Zalety okien drewnianych

Produkcja ram okiennych z drewna jest jedną z najprostszych – ramy najczęściej mają standardowe kształty, a wykorzystywanie konkretnych gatunków drewna w procesie produkcji pozwala osiągnąć oczekiwany efekt. Dlaczego warto wykorzystać drewno jako surowiec do produkcji okien? Czym się cechuje drewno w tym przypadku?

Okna z drewnianymi ramami okiennymi zapewniają wysoką szczelność. Cechują się one lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Te cechy sprawiają, że okna drewniane znacznie przewyższają jakością produkty z PCV lub okna aluminiowe. Drewniane ramy okienne izolują także hałas z zewnątrz, co wpływa na zwiększeni komfortu mieszkańców lub użytkowników danego budynku. Warto również dodać, że odpowiednio przygotowane drewno pozwala zachować ciepło w pomieszczeniach.

W przypadku okien drewnianych nie można jednak zapomnieć o walorach wizualnych. Drewniane ramy okienne są w stanie wpasować się w każdy typ budownictwa – zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Drewno jest uniwersalnym materiałem, przez co możemy wykorzystać ramy okienne niezależnie od tego, w jakim stylu urządzimy nasz dom.