<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Skandynawskie oświetlenie – jak uzyskać wyjątkowy klimat i funkcjonalną przestrzeń?

Odpowiednie oświetlenie wnętrza to podstawa aranżacji własnego mieszkania. W dobrze doświetlonych pomieszczeniach chcemy spędzać czas – zwłaszcza jeśli potrafimy za pomocą lamp stworzyć przyjemny nastrój, który sprzyja odpoczynkowi. Dzięki praktycznemu stylowi skandynawskiemu, wybranie lamp do salonu czy sypialni jest banalnie proste – wystarczy wiedzieć czego szukać.

salon skondynawskiJak uzyskać wyjątkowy klimat za pomocą oświetlenia? Odpowiedź jest prosta – zdecydować się na funkcjonalne rozwiązania, najlepiej w stylu skandynawskim. W zależności od rodzaju lamp – stojących, stołowych lub wiszących – a także ich umiejscowienia, można uzyskać zaskakujący efekt. 

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje? 

Styl skandynawski wyróżnia się nie tylko pastelowymi barwami, ale przede wszystkim surowością wykorzystywanych materiałów. W aranżacjach w tym stylu można zauważyć kamień, beton i głównie drewno. Dodatkowo meble o ciekawych, aczkolwiek prostych kształtach, dopełniły całości. 

W projektowaniu wnętrza w stylu skandynawskim istotne jest jednak stworzenie odpowiedniego klimatu. Najłatwiej efekt końcowy jest uzyskać poprzez dobór odpowiednich dodatków oraz oświetlenia. 

Warto pamiętać, że wnętrza skandynawskie muszą być praktyczne oraz ergonomiczne. Trudno znaleźć w nich coś oprócz prostoty i geometrycznych wzorów. Skandynawowie stawiają przede wszystkim na ograniczoną ilość dodatków oraz elementów wyróżniających. Dla nich najważniejsze jest wykorzystanie potencjału każdego wnętrza.

styl skandynawski

Oświetlenie w stylu skandynawskim – jakie lampy wybrać? 

Skandynawowie podczas projektowania swoich mieszkań skupiają się przede wszystkim na odpowiednim oświetleniu. Mimo tego, że najważniejszą rolę podczas urządzania odgrywa światło dzienne, wybór lamp jest niezwykle istotny. Wynika to z tego, że w zimowych miesiącach, zwłaszcza na północy, zmierzch zapada naprawdę szybko. Dlatego też wybór odpowiednich lamp, wpasowujących się do stylu skandynawskiego jest istotny. 

Popularne lampy w stylu skandynawskim najczęściej są szklane lub druciane. Rzadko kiedy wybierane są te z elementami drewna – zwłaszcza wiszące na ścianach czy stojące. To właśnie dzięki surowemu drewnu można stworzyć niepowtarzalny nastrój w pomieszczeniu oraz zrelaksować się podczas chłodnych wieczorów. 

Lampy z drewna w skandynawskim wnętrzu 

Jeśli urządzając salon albo sypialnie pragniemy uzyskać niepowtarzalny klimat, warto zainwestować w lampy ścienne w imponujących i nietypowych kształtach. Odpowiednio przygaszone i umiejscowione sprawią, że codzienne wieczory będą zyskiwały na znaczeniu. Ciekawym rozwiązaniem są również drewniane lampy stołowe. Ich podstawy wykonane w całości z litego drewna i materiałowe abażury, to element wystroju, którego nie spotka się w wielu miejscach. Właściciele takiego wnętrza z pewnością będą wyróżniali się indywidualnością, jak i oryginalnością.

Warto przy tym pamiętać, że lampy wykonane z litego drewna są funkcjonalne, a odpowiednio dobrane są praktyczne. Dzięki temu doskonale wpasowują się w definicje stylu skandynawskiego, wkomponowując się w posiadane już meble. 

skandynawskie wnętrze

Jak za pomocą oświetlenia zaaranżować wnętrze? 

W zależności od tego jakie wnętrze będziemy urządzać, za każdym razem sprawdzi się inny sposób oświetlenia. Do kuchni, w której spędzamy dużo czasu, doskonałe będą lampy sufitowe, najlepiej punktowo skierowane na blat roboczy. W sypialni niezbędne będą natomiast lampy stołowe, a w salonie – wiszące. 

W praktyce jednak żadnej z tych lamp nie może zabraknąć we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Decydując się na drewniane lampy zyskujemy pewność, że wszystkie elementy doskonale się połączą, tworząc niesamowity efekt. Kolorystycznie drewniane lampy wpasują się zarówno do ciemnych, jak i jasnych pomieszczeń. 

Niepowtarzalny klimat i funkcjonalną przestrzeń w stylu skandynawskim bardzo łatwo osiągnąć za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Punktowe, niekiedy lekko przygaszone drewniane lampy to doskonały wybór do każdego wnętrza.