Na czym polega ocena stanu technicznego budynku?
|Ocena stanu technicznego budynku może być wykonana jako opinia lub ekspertyza techniczna. Pierwsza, sporządzona jest na podstawie oględzin i dokumentacji projektowej. Druga, na podstawie badań i wyleczeń wytrzymałości fundamentów, stropów, ścian oraz dachu i elewacji. Szczegółowe ich porównanie tłumaczy z kolei czym dokładnie jest ocena stanu technicznego budynku. Na czym polega ocena stanu technicznego budynku?
Jak już zostało wspomniane, opinia techniczna budynku wydawana jest na podstawie oględzin obiektu i zapoznania się z dostępną dokumentacją. To przyczynia się jednak do tego, że nie zawsze jest ona jednoznaczna. Poparta jedynie doświadczeniem fachowca nigdy nie będzie tak precyzyjna, jak ekspertyza. Ta z kolei jest bowiem opracowaniem nie tylko szerszym, ale i zawierającym obiektywne badania, pomiary ujęć, przemieszczeń konstrukcji i konieczne obliczenia. Prócz doświadczenia i intuicji eksperta, wspomniane pomiary mają jednak przełożenie na cenę takiej usługi. Co do zasady jest ona oczywiście droższa, nić zwykła opinia.
Prawidłowo wykonana ekspertyza zawiera między innymi opis badanych elementów i rozwiązań konstrukcyjnych, celów, sposobu usadowienia fundamentów, konstrukcji ścian, stropu i dachu, opis dokonanych badań, dokumentację rysunkową i fotograficzną badanych elementów, obliczenia dopuszczalnych obciążeń elementów konstrukcyjnych, wnioski z oględzin i przyczynę powstałych uszkodzeń.
W jakich sytuacjach potrzebna jest ocena stanu technicznego budynku?
Na taką ocenę zdecydować powinniśmy się wtedy, kiedy kupujemy dom. Fachowiec wyda nam opinię o jego stanie technicznym i pomoże podjąć ostateczną decyzję. Potencjalne straty finansowe na które możemy być narażeni w przypadku złego zakupu są o wiele większe, niż koszty takiej usługi. Sytuacja ma się podobnie, gdy wybrany przez nas budynek chcemy modernizować. Co więcej, tutaj ocena okazuje się być obowiązkowa i wymagana przez prawo budowlane. Pamiętajmy o tym.
Trzecim przypadkiem w którym ocena okazuje się być pomocna jest pojawienie się w budynku dość niepokojących zarysowań jego konstrukcji. Mowa tu o spękanych ścianach, widocznych rysach czy przemieszczających się elementach konstrukcyjnych. Ekspert sprawdzi czy powstałe defekty, to efekt naruszonej konstrukcji budynku, czy oznaki zużycia materiału budowlanego.
Kto może wykonać ocenę stanu technicznego budynku?
Ocenę stanu technicznego budynku powinien wykonać rzeczoznawca budowlany. Najlepiej działający na terenie całej Polski, jak choćby usługi projektowe i rzeczoznawca budowlany Marek Świtlicki. Taka możliwość pozwala bowiem na wybranie specjalisty, którego doświadczenie, zakres usług i cennik najbardziej przypadną nam do gustu.
W ogólnym rozumieniu zaś, rzeczoznawca budowlany, to specjalista który pracować może w izbach rzeczoznawców lub własnej firmie, gdzie świadczy usługi dla osób prywatnych czy deweloperów. W ramach wykonywanej działalności proponuje projektowanie dowolnych obiektów, ekspertyzy budowlane i orzeczenia techniczne, a także opiniowanie rozwiązań projektowych w zakresie konstrukcji oraz doradztwo techniczne przy planowaniu inwestycji czy inwentaryzacji budowlanej. Prócz oceny technicznej obiektu, może wykonać dla nas również jego wycenę. Jej określenie jest szczególnie ważne, kiedy chcemy wiedzieć z jakimi kosztami musimy się liczyć.
Jak widać, wiele sytuacji w budownictwie wymagających pomocy rzeczoznawcy sprawia, że zawód ten zaliczany jest do dość elitarnych profesji. A droga do uzyskania tytułu tylko to potwierdza. Od kandydatów wymaga się bowiem tytułu zawodowego magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta, a także nieograniczonych uprawnień budowlanych i co najmniej dziesięciu lat praktyki w dziedzinie objętej kwestią rzeczoznawstwa.