<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Dom energooszczędny – dlaczego warto taki mieć?

Energooszczędność to nie tylko zmniejszenie zużycia energii, ale także maksymalne jej wykorzystanie. Osiągnięcie efektywności energetycznej zmniejsza emisję gazów cieplarnianych powodujących zmiany klimatyczne, a energooszczędne domy przyczyniają się do zapobiegania dalszemu globalnemu ociepleniu.

Oszczędzanie energii wymaga zmiany zachowania mieszkańców domu, np. wyłączania światła po wyjściu z pokoju lub zapobieganie uciekaniu ciepła lub zimna przez okna. Jednak to nie wystarczy. Aby osiągnąć efektywność energetyczną, należy również wprowadzić w domu pewne usprawnienia technologiczne (automatyka domowa), które mają wpływ na oświetlenie, ogrzewanie lub chłodzenie.

Co wyróżnia domy energooszczędne?

Dom energooszczędny to taki, który zmniejsza niepotrzebne zużycie energii, emisję gazów cieplarnianych i zapotrzebowanie na nieodnawialne zasoby naturalne. Jednocześnie pomaga swoim mieszkańcom zapewnić bardziej zrównoważone warunki życia i zaoszczędzić pieniądze.

Budowa domu energooszczędnego czy też  modernizacja domu w celu zwiększenia jego efektywności polega na zastosowaniu materiałów termoizolacyjnych w ścianach, dachach, drzwiach i oknach, a także na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak chociażby panele słoneczne. Wśród innych rozwiązań nie sposób nie wspomnieć o oświetleniu LED oraz o inteligentnych systemach kontroli i optymalizacji zużycia energii.

Zalety mieszkania w domu energooszczędnym domu

Korzyści płynących w zainwestowanie w energooszczędny dom jest wiele. Najważniejsze z nich to:

– Przyjazność środowisku: niższe zużycie energii przekłada się na niższe emisje i na pozostawienie mniejszego śladu węglowego. Dom energooszczędny to dowód na to, że możemy mieć dostęp do wszystkich niezbędnych środków bez uszczuplania zasobów naszej planety.

– Większa trwałość: przeprowadzenie remontu izolacji termicznej i akustycznej chociażby poprzez wymianę okien i drzwi zapewnia większą ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi upływem czasu, takimi jak pęknięcia, wilgoć, itp. Domy energooszczędne to budynki wysokiej jakości, co oznacza, że pozostaną w lepszym stanie przez znacznie dłuższy czas niż te tradycyjne.

– Oszczędność finansowa: rachunki za prąd, gaz i wodę, są niższe, ponieważ ogranicza się korzystanie z urządzeń takich jak ogrzewanie, klimatyzacja, itp. Oszczędności, które zyskamy dzięki niższym wydatkom na energię oznaczają więcej pieniędzy w naszej kieszeni.

– Korzyści podatkowe: bardzo często decyzja o zainwestowaniu w dom energooszczędny oznacza również ulgi podatkowe, z których możemy skorzystać rozliczając PIT roczny.

– Zwiększenie wartości nieruchomości: biorąc pod uwagę obecne trendy w nieruchomościach, inwestowanie w energooszczędność  jest atrakcyjne zarówno dla potencjalnych nabywców, jak i najemców. Odnowienie domu, na przykład poprzez poprawę wentylacji, wymianę oświetlenia, itp. prowadzi do zwiększenia wartości domu.

– Większy komfort: efektywne budynki sprawiają, że mieszka się w nich o wiele przyjemniej, ponieważ osiągana temperatura jest bardziej komfortowa dla lokatorów, przy mniejszych stratach ciepła, bardziej jednorodnej temperaturze we wszystkich pomieszczeniach itp.

Projekt domu – niezbędne wskazówki

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu energooszczędnego? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na:

Usytuowanie domu: Dom powinien być ustawiony zgodnie ze współrzędnymi, po których porusza się Słońce: na półkuli południowej jest to zatem orientacja północna, zaś na półkuli północnej – południowa.

Klimat, w którym mieszkamy: W zależności od klimatu, w którym mieszkamy, powinniśmy dobra wielkość okien, wziąć pod uwagę drzewa i inną roślinność dookoła domu, które pomogą utrzymać w nim ciepło lub chłód.

Izolację termiczną: Dobra izolacja termiczna domu jest niezbędna, aby uniknąć strat energii. Osiąga się to dzięki zastosowaniu materiałów o wysokiej odporności termicznej.

Naturalną wentylację: Projektując pomieszczenia, zwróćmy szczególną uwagę na odpowiednią wentylację w naszym energooszczędnym domu.

Samowystarczalność energetyczną: ideą domów energooszczędnych jest samowystarczalność energetyczna po to, by ograniczyć korzystanie z nieodnawialnych zasobów energii. Domy samowystarczalne są praktycznie niezależne od zewnętrznych, nieodnawialnych źródeł energii i, co za tym idzie, wykorzystują w większym stopniu źródła odnawialne, takie jak słońce, wody geotermalne. Poza tym są zdolne do wytwarzania własnej energii, a nawet w niektórych przypadkach do zaopatrzenia w wodę pitną.

Twój energooszczędny dom

Energooszczędny dom to spojrzenie w przyszłość, pójście o krok dalej. To wygoda, komfort i samowystarczalność, a wszystko to z czystą korzyścią dla naszej planety.