<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Z czego składa się dach płaski?

Wśród ofert firm budowlanych możemy znaleźć usługi dotyczące wszystkich aspektów budowy. Wylewanie fundamentów, budowa ścian, doprowadzenie kanalizacji, instalacja stolarki okiennej i drzwiowej. Bardzo istotny element to budowa dachu. Tu też mamy ogromny wybór. Możemy zdecydować się na przykład na dach płaski. Warto dowiedzieć się więcej na temat takiej konstrukcji. Znajomość tematu przekona nas, że jest to dobra inwestycja.

Materiały, z jakich może być wykonany dach płaski

  1. Dachy drewniane. Wykonywane w technologii płatwiowo-krokwiowej, w tym przypadku należy pamiętać o częstszym podparciu krokwi, można również zastosować wiązary dachowe, co zastąpi krokwie.
  2. Dachy stalowe. Powstają w technologii dźwigarów nośnych, na których ułożone są prostopadle belki dachowe, stosowana jest również technologia kratownic stanowiących kompleksowy zespół nośno-montażowy.
  3. Dachy żelbetonowe. Wykonywane w postaci betonowej płyty ze zbrojonymi żebrami. W innym wariancie mogą powstać z gotowych prefabrykatów montowanych na budowie

kradach

Warstwy dachu

Kolejną kwestią są warstwy, z jakich składa się dach. Podobnie jak materiałów, jest ich kilka.

  • Konstrukcja spadkowa- nadaje odpowiednie pochylenie stropodachowi, potrzebne, aby po jego powierzchni spływała woda. Spadek tej warstwy jest różny w zależności od użytych materiałów i sposobu odprowadzenia wód opadowych. Minimalne nachylenie to 3%.
  • Paro-izolacja – zabezpiecza wyższe warstwy przed przenikaniem do nich pary wodnej. Stosować do tego można specjalne folie paro-izolacyjne lub folie zbrojonealbo z warstwą aluminium, te ostatnie odbijają ciepło dodatkowo ograniczając jego ucieczkę z domu.
  • Izolacja termiczna – jak nazwa wskazuje jest warstwą ociepleniową.
  • Pokrycie – wierzchnia warstwa, którą najczęściej tworzy tradycyjna papa bitumiczna lub nowsza asfaltowa modyfikowana polimerami.

Dwie metody ocieplenia

Po zaznajomieniu się z warstwami, z jakich składa się dach przechodzimy do ocieplenia i uszczelnienia. Najczęściej wykorzystywanym sposobem ocieplenia jest wykonanie go z wykorzystaniem styropianu, polistyrenu ekstrudowanego albo wełny mineralnej. Do uszczelnienia dachu stosować można systemy izolacyjno-uszczelniające, w których warstwa izolacji termicznej oklejona jest z jednej strony paro-izolacją z drugiej papą bitumiczną. Płaski dach jest ciekawym wyborem. Jak każde inne pokrycie musi być perfekcyjnie wykonany. Tylko wtedy będzie właściwie spełniał swoje zadanie i zagwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom domu.