<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Jak często zlecać przegląd gazowy?

Celem wykonywania przeglądów gazowych w prywatnych domach, restauracjach oraz w różnych przybytkach publicznych, jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom lub użytkownikom danego budynku. Przeglądem zajmuje się profesjonalna firma.

Jeżeli chodzi o częstotliwość przeprowadzania kontroli – specjaliści radzą dokonywać przeglądu raz do roku. Jest to optymalna odległość czasowa, w przypadkach, gdy z instalacją gazową nie mamy żadnych problemów. Poza tym, każdy właściciel domu lub budynku mieszkalnego, ma obowiązek zlecenia takiego przeglądu – wynika to z prawa budowlanego. W przypadkach, gdy czujemy ulatniający się gaz lub pojawiają się inne zagrożenia – należy dokonywać kontroli każdorazowo po takiej sytuacji.
Kiedy najlepiej przeprowadzić przegląd instalacji grzewczej na gaz? – Najlepszą porą na sprawdzenie wszystkich elementów instalacji, jest jesień. Warto skontrolować instalację tuż przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Jesienne miesiące są najbardziej bezpieczną porą w roku. Gdy okryte zostaną nieprawidłowości w działaniu instalacji, będziemy mieli jeszcze sporo czasu na dokonanie naprawy. Wykrycie problemów w środku zimy, wiąże się z brakiem ogrzewania, niemożnością włączenia ciepłej wody itp. Jest to dość problematyczne, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

Porządna firma wykona dla nas szereg czynności, które pozwolą nam upewnić się, że nasza instalacja gazowa działa w pełni sprawnie. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów, od razu zostaniemy o tym poinformowani. Firma wykonująca takie przeglądy, ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo. Specjaliści wykonują więc przeglądy bardzo precyzyjnie. Każdy element instalacji jest sprawdzany szczegółowo z użyciem fachowych narzędzi.

Regularny przegląd instalacji grzewczej na gaz – dlaczego jest taki ważny?

Dokonywanie przeglądów instalacji gazowej to proces, który powinien odbywać się przede wszystkim regularnie. Do tego celu zatrudnia się specjalistów, których wiedza jest dostatecznie szeroka. Zakres czynności, jakie obejmuje wykonanie przeglądu, jest dość szeroki. Kontrola instalacji gazowej w naszym domu, to podstawowe zabezpieczenie wszystkich domowników. Często bowiem, możemy mieć do czynienia z występowaniem różnych problemów z instalacją gazową. Wizyta specjalistów pozwoli rozwiać wątpliwości poprzez upewnienie się, że wszystko jest w porządku. W przypadku wystąpienia problemu, fachowcy od razu rozpoczynają działania, które mają na celu zapobiec prawdziwej tragedii.

Junkers

Jeżeli w naszym domu stosujemy ogrzewanie wody przy pomocą popularnego Junkersu, to powinniśmy zlecać przegląd gazowy nawet kilka razy do roku.

Przegląd instalacji gazowej w naszych domach zawsze powinien zostać przeprowadzony przez fachowców. Procesu tego nie wolno zlecać firmie lub specjalistom bez kwalifikacji i doświadczenia. Tym bardziej, nie należy tego dokonywać na własną rękę. Powód tego jest bardzo prosty – fachowcy dysponują wiedzą, doświadczeniem oraz odpowiednim sprzętem, który służy do wykonywania pomiarów. Narzędzia oraz urządzenia, jakie stosowane są podczas przeglądu, posiadają jedynie specjaliści. Ceniona firma zatrudnia pracowników, którzy wiedzą jak i gdzie należy przeprowadzać przegląd. Specjaliści wiedzą, z czego składa się instalacja gazowa, które elementy są szczególnie ważne oraz jakie zagrożenia mogą występować w jej konkretnych częściach.

Przeprowadzanie instalacji gazowej na własną rękę lub w sposób pobieżny, może wiązać się z wielkim ryzykiem. Niebezpieczeństwo jest większe w przypadku, gdy nasza instalacja działa źle lub jest nieszczelna.

Skutki zaniedbania tego procesu

W przypadkach, gdy przegląd będzie wielokrotnie przekładany, nie zostanie wykonany przez kilka lat z rzędu lub gdy zajmie się nim nieodpowiedzialna osoba, domownicy mogą bardzo na tym ucierpieć. Wszelkie instalacje gazowe, które zostały nieprawidłowo zamontowane lub zaniedbywane, mogą z czasem być nieszczelne lub ulec wybuchowi. Fachowcy z doświadczeniem, potrafią wykryć wiele błędów i źle zamontowanych piecyków lub instalacji, sprzed wielu lat.

Zaniedbanie przeglądu gazowego może również spowodować niezauważenie problemu, jakim jest ulatnianie się gazu. Proces taki prowadzi do poważnych zatruć, czego skutkiem może być nawet śmierć. W domu, gdzie mieszka wiele osób, a zwłaszcza dzieci lub osoby poważnie chore – przeprowadzenie fachowej kontroli instalacji gazowej, jest szczególnie istotne.
Gaz, jaki stosowany jest w domu, ma sprawnie działać. Jego rolą jest dostarczanie energii – dzięki zastosowaniu gazu możemy gotować, używać ciepłej wody czy zapewnić sobie ogrzewanie domu. Funkcje, jakie pełni gaz, są więc mnogie i ułatwiają życie. Z kolei przeprowadzane rzetelnych przeglądów, pozwala nam bezpiecznie używać instalacji gazowej.