<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup skrzynki na listy?

Skrzynka na listy to podstawowe wyposażenie w każdym domu.

Chociaż droga listowna jest coraz rzadziej używana, to należy pamiętać, że ważne pisma np. z urzędów, wciąż przychodzą do nas właśnie tą ścieżką. Dlatego kiedy budujemy dom nie wolno zapominać o tak istotnym szczególe jak skrzynka na listy.

Skrzynka na listy jest nieodłącznym elementem każdego domu czy bloku, niezależnie od jego wieku. Co więcej, od 2013 roku, prawo przewiduje wysokie kary pieniężne za brak skrzynki pocztowej przypisanej do lokalu, a także za brak dostępu do niej. Na szczęście wybór tego rodzaju wyposażenia jest tak szeroki, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czegoś idealnego dla siebie.

Czym kierować się podczas zakupu?

Przede wszystkim należy ograniczyć swoje poszukiwania do naszych warunków. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, ogrodzonym płotem, z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się skrzynka zawieszona właśnie na ogrodzeniu. Będzie ona widoczna, łatwo dostępna i nikt niepożądany nie będzie wchodził na naszą posesję.

Jednak są także inne możliwości. Można kupić skrzynkę montowaną na drzwiach lub ścianie. Są to jednak rozwiązania, które sprawdzą się w domach jednorodzinnych, ale sytuacja zmienia się w budynkach wielolokalowych. Tam potrzebne jest kilka skrytek. Oczywiście takie skrzynki też można bez problemu znaleźć na rynku i kupić w dobrej cenie.

Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie skrzynki na listy, mamy szeroki wybór modeli, materiałów i kolorów, które możemy wybrać, by dostosować ją do naszego budynku. Rynek pod względem stylistyki obfituje w naprawdę wiele ciekawych rozwiązań. Ogranicza nas ta naprawdę tylko nasza wyobraźnia.

Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli skrzynka ma na stałe przebywać na dworze, musi być wykonana z materiału, który będzie odporny na różne warunki atmosferyczne. Najlepszym wyborem w tym przypadku jest stal nierdzewna, której niestraszna jest woda i śnieg.

Podobne właściwości będzie miało aluminium, jednak stanowczo odradza się skrzynki drewniane, które są wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Jeśli chodzi o kolorystykę, to na rynku zdecydowanie dominują kolory ciemne, mało rzucające się w oczy, choć mona znaleźć także bardzo jasne odcienie dla skrzynki ze stali nierdzewnej.

Wiele skrzynek posiada także dodatkowe udogodnienia, które mogą być nam przydatne, ale nie są konieczne. Przykładowo dość popularnym trendem w ostatnich latach stały się skrzynki pocztowe połączone z domofonem bądź wideodomofonem.

To dość nowoczesne rozwiązanie, jednak pozwala ono zaoszczędzić sporo miejsca i jest bardzo estetyczne. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w wolnostojących domkach jednorodzinnych. Pozwala ono nie tylko na wygodne dostarczanie poczty, ale także na pełną kontrolę tego, kto wchodzi na naszą posesję.

Jest to szczególnie istotne dla właścicieli czworonogów, gdyż prawo zakłada, że skrzynka ma być łatwo dostępna. Niestety obecność psa sprawia, że skrzynka zawieszona dopiero przy drzwiach nie jest uznawana za całkowicie bezpieczną.

skrzynki na listy

Jak wybrać właściwą skrzynkę na listy?

Nie ma sztywnych zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas tego zakupu, jednak jest kilka uniwersalnych rad, które pomogą każdemu podjąć odpowiedni wybór. Warto jednak mimo wszystko pamiętać, że skrzynkę na listy wybieramy dla siebie, więc ma się podobać nam i dla nas być wygodna. Nie warto więc kierować się modą, a po prostu wybrać to, co spełnia nasze oczekiwania.