Drewniane drzwi zewnętrzne – obalamy mity
|Drewniane drzwi zewnętrzne, to modele na które najchętniej zdecydowałaby się większość z nas. Problem w tym, że wokół nich narosło wiele mitów. Jak mantrę powtarza się, że są one nieodporne na wilgoć i wodę, podatne na zniszczenia i łatwe do sforsowania przez złodziei.
Stereotypy, które niewiele mają wspólnego z prawdą niestety skutecznie zniechęcają co niektórych do ich wyboru. Które informacje są zatem prawdziwe, a które kompletnie
Drewniane drzwi zewnętrzne w kontakcie z wilgocią i wodą
Drzwi z tworzyw sztucznych w przeciwieństwie do drzwi drewnianych łatwo przemarzają. Nic dziwnego, że te drugie są więc doskonałym wyborem, jeśli chodzi o domy energooszczędne. Poza tym, trzeba wiedzieć, że producenci są dziś zobowiązani do tego, aby swoje produkty odpowiednio zabezpieczać przed negatywnymi zjawiskami pogodowymi. Co to oznacza?
Drewniane drzwi zewnętrzne muszą być pokryte specjalną powłoką ochronną i odnawialną. Taką, którą w każdej chwili można odświeżyć, by przywrócić jej najwyższy poziom ochrony przed deszczem mrozem, wilgocią lub słońcem.
Czy jednak takie postępowanie wiąże się z ciągłym malowaniem i impregnacją? Otóż niekoniecznie. Polecani i sprawdzeni producenci malują je nawet kilka razy, by te były trwałe, solidne i wytrzymałe. My, jako użytkownicy musimy wówczas zadbać jedynie o odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
Drewniane drzwi trzeba bowiem myć specjalnymi preparatami przynajmniej dwa razy w roku
Warto również zauważyć, że inni producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów proponują im wykonanie zarówno drzwi zewnętrzne drewnianych, jak i aluminiowo-drewnianych.
Oczywiście według indywidualnego projektu. Tam postępuje na przykład firma halupczok.com.pl
Kwestie bezpieczeństwa i trwałości projektu
Niektórzy uważają, że drzwi drewniane nie są drzwiami antywłamaniowymi. Natomiast wystarczy zamówić model o specjalnym certyfikacie, by mieć pewność, że zapewni on należytą ochronę. By taki certyfikat został nadany, drzwi zostają poddane odpowiednim próbom. Mierzy się obciążenia statyczne i dynamiczne, a także ustala narzędzia i czas potrzebny do ich sforsowania. Dobrze zaprojektowane drzwi zapewniają nie tylko opór, ale również nie odkształcają się.
Faktem jest oczywiście, że drewno to materiał, który cały czas pracuje. Jednak jego naturalne właściwości można kontrolować za pomocą odpowiednich technologii. Poza tym, nowoczesne drzwi drewniane łączone są dziś z metalowymi kształtownikami. A te zapewniają im wręcz doskonałą stabilność kształtu – sprawdź drzwi drewniane Wrocław.
Jakby tego było mało, producenci dbają również o to, aby ich produkty wzbogacone były o specjalne systemu uszczelek, bo to zapewnia im dodatkową odporność na odkształcenia i zniszczenia. Wiele może też zrobić sam właściciel. Drewno, to materiał o który łatwo dbać samemu. Jego regularna pielęgnacja zapewnia większą estetykę i prezencję produktu.
Drzwi z drewna, a cena – czy każdego na nie stać?
Patrząc na cenę drewnianych drzwi z perspektywy budowy całego domu, można dojść do wniosku, że jest to zaledwie ułamek wszystkich wydatków. Nie zmienia to jednak faktu, że drewniane drzwi są oczywiście droższe, niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Duże znaczenie ma tu jednak rodzaj drewna i projekt.
Wspomniana już firma halupczok.com.pl, która zajmuje się stolarką okienną i drzwiową zapewnia stworzenie koncepcji zgodnie z potrzebami i wymogami klienta. A to bardzo ważne, bo determinuje ostateczne koszty.
Tak czy inaczej, decydując się na drewniane drzwi mamy pewność, że stawiamy na trwałość, solidność, ciepło oraz ponadczasową estetykę. Taki model będzie zawsze dobrze się prezentował.