Ubezpieczenie domu – zasady ogólne
|Nie wszystkie ubezpieczenia są obowiązkowe – jednak kupując dom lub mieszkanie warto zadbać o ich zabezpieczenie od skutków nieprzewidzianych wydarzeń. Nietrudno o straty, zwłaszcza w bloku, gdzie może zdarzyć się zalanie, a szkody w jednym mieszkaniu łatwo obejmują inne lokale.
Czynniki kształtujące wysokość składki
Wykupione ubezpieczenie mieszkania może ochronić przed dużymi wydatkami, zwłaszcza jeśli ogólne warunki ubezpieczenia są przemyślane i obejmują wiele rodzajów potencjalnych szkód. Można ubezpieczyć się jedynie od podstawowych rodzajów zagrożeń, takich jak pożar, zalanie czy kradzież – ale warunki podstawowego pakietu mogą okazać się zbyt ogólnikowe i w razie konkretnej sytuacji można spotkać się z odmową ze strony ubezpieczyciela.
Wysokość składki na ubezpieczenie domu zależy od różnych czynników. Są to przede wszystkim:
- Przedmiot ubezpieczenia
- Zakres ubezpieczenia
- Wysokość sumy ubezpieczeniowej
- Okres ubezpieczenia
Istotny wpływ mają również posiadane zabezpieczenia – jeśli w domu są drzwi antywłamaniowe, ryzyko kradzieży spada, lokalizacja nieruchomości – na przykład na terenach zagrożonych powodzią składka jest bardzo wysoka lub ubezpieczyciele odmawiają zawierania umów.
Wysokość składki a okres ubezpieczenia
Najważniejszy jest oczywiście przedmiot ubezpieczenia i jego wartość. Inne stawki pojawiają się jeśli chodzi o ubezpieczenie mieszkania o metrażu 54 metrów kwadratowych, inne jeśli ubezpieczamy mieszkanie o metrażu 104m2. Wysokość sumy ubezpieczeniowej wiąże się ze składką – większa wartość nieruchomości pociąga za sobą wyższą opłatę.
Okres ubezpieczenia działa na naszą korzyść – im jest dłuższy, tym składka niższa. Składka na ubezpieczenie domu spada również proporcjonalnie do wielkości wkładu własnego. Lokal nowy, wybudowany po 2005 roku również dostanie korzystniejszą sumę składki, a ubezpieczyciel przyzna dodatkowe zniżki, jeśli w tym samym towarzystwie wykupujemy również inne polisy. Suma zniżek nie może jednak przekroczyć 60%.
W przypadku niektórych sytuacji może zostać przyznana zwyżka – jeśli mieszkanie znajduje się na najniższym lub najwyższym piętrze ryzyko szkód jest większe. Podobnie jeśli ubezpieczenie miało szkodowy przebieg – ubezpieczycielowi nie opłaca się wówczas niska składka, ponieważ wywiązywanie się w umowy jest dla niego kosztowne.