<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Klimatyzacja – mega poradnik

Klimatyzacja to bardzo przydatne i efektywne urządzenie pod warunkiem, że będzie odpowiednio czyszczone i konserwowane.

Najbardziej narażone na zużycie i zanieczyszczenia są elementy, które mają bezpośredni kontakt z powietrzem. To przede wszystkim filtry oraz wymienniki. Tam też gromadzą się różnego rodzaju pyłki, roztocza, grzyby i inne szkodliwe dla zdrowia, a szczególnie powodujące alergię mikroelementy. Newralgicznym punktem instalacji jest także taca ociekowa, na której w związku z dużą wilgotnością gromadzą się szkodliwe bakterie. Kolejny aspekt czyszczenia klimatyzacji to jej przysłowiowe „zapychanie się” poprzez zanieczyszczenia, dlatego utrzymanie jej w czystości gwarantuje efektywność (mniejsze zużycie prądu i cichą pracę).

Klimatyzacja a konserwacja

Jak zatem zadbać o naszą klimatyzację, aby funkcjonowała bez zarzutu i negatywnego wpływu na powietrze? Zadbajmy o czystość skraplacza – to urządzenie znajdujące się na zewnątrz budynku, a w związku z tym silnie narażone na czynniki zewnętrzne. Skraplacz najlepiej czyścić co najmniej raz w roku za pomocą dostępnych środków czyszczących. Są ich trzy rodzaje – rozcieńczające, w sprayu oraz czyszczące bezpośrednio. Czyszczenie parownika wymaga broni o większym kalibrze. W grę wchodzą środki bakterio- i grzybobójcze, przeznaczone oczywiście specjalnie do czyszczenia układów klimatyzacyjnych. Po silnym środku stosuje się cienką powłokę preparatu, który zapobiegnie namnażaniu się kolejnych drobnoustrojów. Zabieg w parowniku należy powtarzać co około 6 miesięcy.

Taca na skropliny także wymaga środka grzybobójczego ze względu na idealne warunki dla rozwoju grzybów i bakterii. Do przedłużenia efektu odkażającego stosuje się specjalne tabletki, które pozostawione na tacy uwalniają środek przez kilkanaście dni. Jeśli chodzi natomiast o filtry – w przypadku filtrów stałych czyścimy je w miarę możliwości delikatnym roztworem środka czyszczącego, natomiast wymienne – zmieniamy (z częstotliwością według zaleceń producenta).  Po ich oczyszczeniu zamieszczamy delikatny środek zapachowy, który zniweluje nieprzyjemne zapachy pochodzące z klimatyzatora.

Warto co jakiś czas dokonywać przeglądu klimatyzacji w czym pomogą nam profesjonalne firmy. Jednak jeśli odpowiednio dbamy o naszą klimatyzację, wtedy też serwis czy przegląd klimatyzacji we Wrocławiu lub innej miejscowości będzie potrzebny rzadziej.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?

Wybór klimatyzatora to niemały problem. Urządzenie takie bardzo się przydaje, regulując temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu, ale czasami dobranie odpowiedniego sprzętu do wymagań może być trudne. Nie ulega wątpliwości, że w gorące dni klimatyzator potrafi przynieść niemałe ukojenie i spokój. Czym się zatem kierować, decydując się na takie urządzenie? Przede wszystkim, wybierając klimatyzator warto kierować się czymś więcej, niż tylko wielkością pomieszczenia, w którym chcemy go zamontować. Należy określić ilość pozostałych urządzeń elektrycznych, zamontowanych w pokoju, a także ilość osób, która tam przebywa w typowy dzień. Istotna do określenia może być izolacja ścian, a także poziom ogólnego nasłonecznienia pomieszczenia. Klimatyzator powinien w domowych warunkach mieć moc około 1kW w przeliczeniu na 10 metrów kwadratowych pokoju. Wynika to z faktu, że w typowym pokoju podłączone są do prądu takie urządzenia jak komputer, telewizor czy radio, lub wieża hi-fi. Sam człowiek wydziela około 150W energii.

W bardzo mocno nasłonecznionych pomieszczeniach klimatyzator powinien posiadać moc o około 40% większą niż w przypadku pozostałych pokoi. Powietrze wychodzące z klimatyzatora powinno trafiać tam, gdzie nie znajdują się inni ludzie. Trzeba więc unikać kierowania strumienia powietrza na kanapę, fotel czy łóżko – jest to bardzo niezdrowe i może powodować u przebywających w pomieszczeniu ludzi liczne choroby czy przeziębienia. Dobrze jest wybierać urządzenia, które posiadają szeroki zakres opcji regulacyjnych.

Pokoje, które znajdują się na poddaszach lub strychach powinny być ochładzane z większą mocą. Pomieszczenia takie bardzo często nagrzewają się mocniej, niż typowe pokoje w domu. Istotne jest określenie izolacji na dachu, a także pozycje i miejsca, w których są okna. Jeśli okna skierowane są na południe, pomieszczenie będzie się o wiele bardziej nagrzewać. Istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów, ale warto je wybierać pod względem mocy i dodatkowych, użytecznych opcji regulacyjnych. Po zamontowaniu klimatyzatora warto dbać o jego konserwację – w instalacji często dochodzi do rozwoju bakterii.

Klimatyzacja w domu

Dosyć częstym zjawiskiem jest posiadanie izolacji w budynkach, która ma chronić przed utratą ciepła w czasie zimy. Jednak jak przygotowani jesteśmy na upalne lato? Nie jest niczym przyjemnym przebywanie w domu, w którym temperatura przekracza 30 stopni.

Może warto zastanowić aby wyposażyć budynek także w środki, które będą ograniczały nieprzyjemne skutki wysokich temperatur. Rozwiązaniem jest klimatyzacja wentylacja, która z powodzeniem ochłodzi powietrze w domu. Jednak aby cały proces działał sprawnie należy odpowiednio z głową podejść do jego montażu oraz zakupu. Aby móc w pełni korzystać z luksusu należy dobrać klimatyzację posiadającą moc, która będzie w stanie ochłodzić powietrze w całym domu. Aby było to możliwe konieczne będzie zamontowanie we wszystkich pokojach, wywietrzników, którymi będzie przepływało zimne powietrze. W doborze zarówno wentylatora, jak i ilości wywietrzników pomogą firmy, które specjalizują w montażach klimatyzacji. Sporządzoną one projekt, które pokazywać będzie co i w jakiej ilości będzie potrzebne.

Dobrze jest przed przystąpieniem do zleceniem danej firmie projektu, zorientować się w jakiej cenie inne firmy są w stanie wykonać taką pracę. Może się zdarzyć, że różnica cen będzie dosyć znaczną i będziemy w stanie zaoszczędzić nieco pieniędzy zlecając to tańszej firmie. Aby klimatyzacja działała jeszcze sprawnie należy pamiętać, aby nie otwierać okien w pomieszczeniach, oraz aby okna były odpowiednio uszczelnione tak by powietrze z zewnątrz nie dostawała się innymi drogami niż ta wentylacyjna. W innym wypadku może się okazać, że mimo włączonej klimatyzacji temperatura nie spada, a zużycie prądu jest wysokie. Aby zapobiec zbyt wysokim kosztom za prąd w wyniku korzystania z klimatyzacji w domu, nie należy przesadzać z jej używaniem. Ochłodzenie do temperatury 20 stopni w zupełności wystarczy, a czasem może być nawet za dużo. Optymalne używanie chłodzenia zminimalizuje koszty. Pamiętajmy, że duże ochłodzenie powietrza może doprowadzić do przeziębienia.

Przenośne wentylatory stojące

Stojący wentylator jest dla nas zdecydowanie bardziej wygodniejszy, co sprawia, że można je wykorzystywać w dowolnym momencie. Jeśli więc już mamy jakiś właśnie wentylator, wtedy możemy na jego podstawie chłodzić większość pomieszczeń. Każdy z nas wymaga chłodu, szczególnie w gorące dni, gdyż jest to coś potrzebnego, aby nie utracić przytomności.

Idealnym rozwiązaniem są wspomniane wentylatory przenośne, szczególnie dlatego, iż można je ustawić w naprawdę w dowolnym miejscu. Korzystający z nich są naprawdę zadowoleni, gdyż mają pełną swobodę, jeśli chodzi o ustawienia ich, a dodatkowo o przełożenie w poszczególne z miejsc. Pokoje, czy też kuchnie nie zawsze mają na tyle miejsca, aby w nich mieć zawsze gdzie położyć taki wentylator. Prościej jednak jest zrobić na niego tak zwane tymczasowe miejsce, dające nam wielką swobodę ruchu i dodatkowo pewność, iż w każdej chwili dany wentylator będzie mógł być przez nas zastosowany w dowolnym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy będzie to strych, czy też piwnica.

W innych domach z kolei, gdzie każde miejsce jest idealnie zagospodarowane lepiej sprawdza się zupełnie inny typ klimatyzacji. Pomysłów jest multum, lecz można spróbować wykorzystać wentylatory sufitowe, dające mam pełną gwarancję, iż będziemy mieć miejsce, a nie zostanie ono czymś innym zastąpione, choćby tymczasowo. Nasze zdobione nieraz kasetonami pokoje, niestety nie mogą mieć pośród nich ułożonych kratek wentylacyjnych, dlatego, że jest to wrażenie efektu, niestety się dość mocno psującego, gdy mieszamy takie połączenie. Nie powinnyśmy próbować robić takich eksperymentów, ponieważ niestety zepsujemy tym całe wrażenie architektoniczne. Zastosowanie więc tutaj przenośnych klimatyzatorów, sprawdza się idealnie. Zawsze można je przyczepić do biurka poprzez przykładowo klipsy, lub nawet specjalistyczne zatrzaski. Taki zestaw mogący być wszędzie, przeważnie ma dodawane elementy, umożliwiające umieszczenie go w dowolnych lokacjach naszego domu, co jest bardzo wygodne.

Wentylacja w domach

Bez wentylacyjnych urządzeń w domach, mogłoby nam się żyć niestety ciężko. Zbyt wiele w końcu w wydychanym powietrzu kryje się bakterii, abyśmy mogli sobie pozwolić na trudności w oddychaniu i dostarczaniu ich jeszcze do wnętrza naszego organizmu. Stąd też zostały wymyślone przeróżne źródła klimatyzacji, czy wentylacji, aby coś mogło mieć idealny wpływ właśnie na nasze samopoczucie. Najważniejsze są kratki wentylacyjne, ponieważ można je umieścić w pochłaniaczach powietrza nad kuchenką gazową, w kuchniach praktycznie w każdym suficie, czy też w górnych partiach kominów. Jest to bez zwątpienia bardzo wygodna sprawa, dająca nam do zrozumienia, iż będziemy dzięki temu mogli mieć sprawnie wykorzystywane poszczególne z najważniejszych dla nas rzeczy. Istnieją też klimatyzatory, mogące mieć wpływ na to, w jakim tempie następuje przemiana powietrza, a dodatkowo powiązanie go ze świeżością w domach.

Kominki, które dostarczają wielkiej dozy romantyzmu do naszych pomieszczeń, są jednymi z wielu przyczyn konieczności zakładania kratek do wentylacji. W nich rozpalany ogień, kumuluje się oczywiście na palenisku, lecz bez wentylacji i drożnego komina, dym mielibyśmy na środku salonu. A że z biegiem czasu dym osadza się w górnych miejscach pokoi, wtedy jest praktycznie pewne, że po kilku takich przepaleniach komina, będziemy mieć czarny sufit. Należy starać się wybierać najwyższej jakości kominki, dodając do nich za każdym praktycznie razem dodatkowe elementy, mające duży wpływ na polepszenie jakości wymiany powietrza. Wśród nich wymieniane są między innymi rury, kanały, kratki, bądź drożność komina. Zwracając na to uwagę można bardzo bezpiecznie zajmować się przygotowaniem naszego kominka do palenia, a tym samym zabezpieczaniem tego, aby ogień w żadnym wypadku nie wydostał się na zewnątrz. Od tego są zabezpieczające szybki, dające nam gwarancję pozostania wszelkich iskier wewnątrz wkładu kominkowego. Dom powinien być w końcu ostoją spokoju, a w niej o wszystko należy ciągle dbać.

Kratki do kominów

 Nie od dzisiaj panuje moda na to, aby w salonie znajdował się kominek. Jest to coś pięknie wyglądającego, a już w szczególności w chwili, gdy mamy go na określony styl w dziejach sztuki. Do kominka, by móc w nim palić, koniecznie musimy wybudować komin z prawdziwego zdarzenia, ponieważ gdzieś musi być miejsce, zezwalające nam na odprowadzanie dymu. Nie zawsze jednak jest to takie całkiem proste, gdyż kominy wymagają miejsca, w jakie będą mogły odprowadzać dym i przy okazji cyrkulować powietrze. Wyjściem z takiej sytuacji są kratki wentylacyjne, a że ich cena nie jest duża, a dodatkowo ładnie wyglądają, warto je mieć. Dzięki nim do komuna lepiej dociera powietrze, co wpływa na szybkość rozpalenia ognia, a dodatkowo na jego długość.

Spędzanie romantycznych wieczorów przy kominku jest miłe, więc nie chcąc, aby kratka rzucała się w oczy, należy ją umieścić u samej góry kominka, wtedy nikt jej nawet nie zauważy, a że tam umiejscowione są rury wentylacyjne, prościej będzie nam przeprowadzić całą procedurę. Jest to opcja wykorzystująca najszybsze z możliwych doprowadzanie powietrza. Dodatkowo w kratkach jest możliwość przestawiania dowolnie wiatraczka, gdzie jego przykręcanie w chwili silnych powiewów wiatru, jest jak najbardziej na miejscu.

Gdzieniegdzie znajdują się jeszcze domy, w których nie było nigdy umieszczanych takich kratek. Powodem mogła być wcześniejsza niewiedza budowlańców, co w skutkach zmusza kolejnych mieszkańców do poprawki takich rzeczy. Co jakich czas zresztą poprzez względy bezpieczeństwa, należy wymienić kominy, co jest najlepszym momentem na dołączenie do nich sprawnej wentylacji, aby móc już takie ogniska rozpalać w pełni bezpiecznie. Naszym głównym celem, w momencie rozpalania kominków, jest to, aby dały nam ciepło, a dodatkowo wpłynęły na dekorację naszych domów. Mając więc to na uwadze, może nam się dość szybko udać zmienić swój wystrój. Im ładniej zdobiony kominek, tym mniej będą widoczne wszelkie zmiany spowodowane koniecznością prowadzenia wentylacji, co jest oczywiście dość pożyteczne w skutkach i propaguje dla nas zdrowszy tryb życia, poprzez brak wilgoci w ogólnym powietrzu.

Pachnidła do powietrza

W naszych domach często da się dostrzec małe pachnidła, umieszczane w różnych kształtach i dekoracyjnych buteleczkach. Są one niezbędne do tego, aby w jakiś sposób dbać o powietrze w naszych domach. Jednakże nie są one w pełni wystarczające, jak wiele osób twierdzi, aby zadbać o całościowe powietrze w naszych domach.

Prócz nich konieczne będą nawilżacze powietrza, będące dość dobrze przygotowane do kamienic. Dlatego do takiego typu budynków, gdyż poprzez wzgląd na budulec, to w nich panuje zawsze największa wilgoć niezwykle przeszkadzająca nam w codziennym funkcjonowaniu. Jest to dla nas dość dobre wyjście z sytuacji, oczywiście pod warunkiem, że przygotujemy się na tyle, aby stać nas było na taki komplet. Istnieją specyficzne termometry, mające na celu zmierzenie temperatury, a dodatkowo poziomu wilgoci, bądź też wysuszenia naszego pokoju. Najbardziej na tym cierpią wielkie salony, będące we wnętrzach kamienic, gdyż niestety są one narażone na dużą wilgoć zimą i suchość latem, co da się dostrzec po odpadającym tynku.

Stąd też zimą bardziej należy zwracać uwagę na naszą jakość powietrza. Gdy jest ono zbyt mokre, należy wykorzystać osuszacze powietrza, by co najważniejsze nie mieć letnią porą, zbyt wielkiego zderzenia ciepła z zimnem i utraty farby na ścianach stykających się z podwórkiem. Kiedy więc nasze oczy zauważą, iż zachodzi jakaś interakcja, należy zadziałać, aby nie stracić na jakości ścian. Czasem z tego powodu potrafi się wydobywać dość niestety brzydki zapach, więc zakupienie odświeżaczy powietrza, a dodatkowo kominków z płonącymi olejkami, czy kadzideł, może uratować nasze mieszkanie. Nie mając rozeznania w olejkach, możemy popełnić błąd pod kątem wyboru zapachu, a żeby go usunąć należy uruchomić wentylację domową. Jest to bardzo niezbędna opcja, mogąca w dosłownie pół godziny pozbyć się nieznośnego dla nas zapachu. Nieraz przenosi się on na ubrania, co później jest ciężko nam usunąć, gdy jednak się pilnujemy, wtedy będziemy mieć pewność, iż nic złego się nie stanie, a klimatyzację uruchomimy na czas.

Kanalizacja wentylacyjna

Niewielu z nas wie dokładnie, jak wygląda dość duża kanalizacja, gdzie znajdują się konkretne ilości wentylacyjnych pomieszczeń, rur, czy dodatków do nich. Kiedy więc już mamy okazję pracować w takich miejscach, czasem jesteśmy w szoku, widząc duże rozmiary danych rzeczy. Może nam to sprawiać mniejszą bądź większą przyjemność, co jest już zależne od naszego stażu w pracy, doświadczenia i umiejętności pracowniczych.

Wentylatory kanałowe, mają dla nas rozmiary, których nie jesteśmy w stanie objąć jednym wzrokiem, mogą być niestety najmniej wygodne, kiedy nadchodzi konieczność ich wymiany, bądź w momencie awarii. Są osiedla mieszkaniowe, w dużej mierze podpięte pod jedną z dużych miejskich kanalizacji. Na nich należy uważać nawet na najmniejszą z rur, gdyż każda z nich może się niestety zerwać, bądź pod wpływem przeciążenia stracić swoją gwarancję, a to już jest tragedią na dużą skalę.

Nieraz są dni, jakie są dość gorące, a innym razem chłodne. W momencie nieustannie padającego deszczu, niestety każdy z nas odczuwa spore natężenie wilgoci. Wentylacja nie pozostaje tutaj bez winy, ponieważ większa część oparów unosi się właśnie z kratek, czy też pralek, zlewu, a nawet wanien. Rozwiązaniem są tutaj jedynie pochłaniacze wilgoci, a uruchomienie ich gwarantuje nam dbałość o część naszego domu. Wiadomo, iż wilgoć wydobywa się również z schnących ubrań, czego nie można odłożyć na deszczowe dni. Zawsze pranie jest elementem niezbędnym, dlatego też wymyślone zostały wspomniane niwelatory wilgoci, co naprawdę ma dość duże znaczenie dla wielu osób zainteresowanych dobrze przyjętymi normami powietrza. Jeśli w naszym domu często chorujemy, bądź spotykamy się z grzybem naściennym, mamy prostą odpowiedź na pytanie, skąd to się bierze. Oczywiście nie można takiego insekta spotkać w każdym miejscu, ale mimo to najbardziej podatnymi są kamienice, domy z drewna nie przechodzące przez długi czas remontów, czy też domy murowane. Wtedy wyjściem jest malowanie ścian, wymiana tynków i pochłaniacz.

Klimatyzacja

Klimatyzacja w salach komputerowych

Uczęszczając do szkół, mamy obowiązek uczestnictwa w zajęciach z informatyki. Jednakże doskonale też wiemy, iż nikt z nas nie będzie w stanie spędzić w Sali komputerowej nawet pięciu minut, kiedy nie będzie miała ona klimatyzacji. Powodem jest oczywiście fakt duszności, czy też nieustannie pracujących sprzętów, na jakich młodzież się uczy.

Najlepszym rozwiązaniem na przestrzenne sale komputerowe, są oczywiście wentylatory sufitowe, a ich wykorzystanie staje się powoli coraz bardziej powszechne. Jest to dla nas pewna wytyczna dająca nam szansę na zauważenie najważniejszych aspektów, pozwalających na uruchomienie komputerów, aby nie przyniosły one żadnych szkód. Kolejnym z miejsc, gdzie koniecznie muszą być umieszczone źródła wentylacji i chłodzenia, są oczywiście serwerownie, jak najbardziej powiązane z pracowniami komputerowymi, szczególnie portali typu Onet, bądź WP. Mając okazję zobaczyć taką sale, warto jest się wybrać, gdyż pomaga nam to też zrozumieć fenomen urządzeń chłodniczych, odpowiadających niekiedy za całość Internetu.

Gdyby nie takie operacje, czy też zabiegi, niestety nikt z nas nie mógłby korzystać z komputerowych stron, ponieważ znaczne utrudnienie tego faktu leżałoby po stronie klimatyzacji. Nie wiele jest miejsc przeznaczonych na pracownie komputerowe, gdzie nie ma właśnie klimatyzacji. Są to tylko małe placówki oświatowe, najczęściej takie, do których nie dotarł jeszcze sanepid. Idealnym pomysłem na sam początek są wentylatory ścienne mogące w dużym stopniu zapobiegać przegrzewaniu się sprzętu, a tym samym pomocy osobom, zajmującym się całością kombinacji. Wielu z nas ma też okazję pracy w firmach zarówno odpowiedzialnych za przygotowanie sal dla uczniów, jak i moderujących sprzęty.

Doskonale więc wiemy, co groziłoby w chwili, gdyby nie było jakiegoś elementu odpowiadającego za bezpieczeństwo młodych ludzi. Po stronie faktów stoi więc też dyrekcja szkół, gdyż specyfika tkwi w pomocy, a dodatkowo w pracy na bazie wielu elementów powiązanych z sprzętem technicznym. Mając więc pełen dostęp do poszczególnych z nich, łatwiej jest nam się zorganizować w pracy, bez obaw o spalenie się komputera.