Diament nie tylko w jubilerstwie
|Zapewne każdy z nas, kiedy usłyszy lub pomyśli o diamencie, przed oczami widzi przepiękny i bez wątpienia piekielnie drogi szlifowany kamień, który oprawiony jest w równie piękny złoty lub srebrny pierścień czy naszyjnik.
Taki obraz powodowany jest tym, że to właśnie wśród biżuterii spotykamy się z diamentami najczęściej. Szczególnie w filmach pokazywane są wielkie i wspaniałe klejnoty, noszone przez królów i królowe, o których marzą wszystkie kobieta. Nic więc dziwnego, że diament jest najpopularniejszym kamieniem umieszczanym w pierścionkach zaręczynowych. Nie wiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że diament pełni funkcję nie tylko jako ozdoba naszego ciała, ale także służy jako bardzo praktyczny i użytkowy przedmiot w wielu dziedzinach.
Czym jest diament?
Diament jest niezwykle rzadkim minerałem, stąd właśnie bierze się jego cena, a co za tym idzie również i wielkie porządnie, które wzbudza. Jego nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa diamentum, które oznacza „niezniszczalny, niepokonany”. Nazwa ta nie bierze się znikąd. Diament jest najtwardszą znaną ludzkości substancją, która występuje w przyrodzie. Przy tym wszystkim diament jest węglem, jednak nie takim jaki znamy z domowych pieców, lecz jego czystą postacią.
Narzędzia profesjonalne z diamentu
Poza niewątpliwym pięknem diamentu po jego oszlifowaniu i jego rzadkości, ma on inne zastosowania aniżeli wszystkim znane i wiązane z nim jubilerstwo. Ze względu na jego właściwości używany jest w wielu innych dziedzinach, których pozornie daleko jest do klejnotu. Klejnotu, otóż cechy kamieni nadających się do wyrobu brylantów nosi zaledwie od 10 do 20 procent wszystkich wydobywanych diamentów. To właśnie z reszty, tych 80%, które mogą być opatrzone skazą, zawierać wrostki innych minerałów, tworzy się elementy specjalistycznych narzędzia przeznaczonych dla przemysłu wysokiej technologii, medycyny czy innych dziedzin chociażby takich jak kamieniarstwo czy muzyka.
Diament może być stosowany jako element w niezwykle dokładnych aparaturach naukowych oraz medycznych, produkuje się z niego także igły fonograficzne, to te igły których niektórzy używają w domowych gramofonach, jednak igły diamentowe używane są w zestawach muzycznych najwyższej klasy. Minerał ten stosowany jest, w szczególności ze względu na swoją wysoką twardość, do wyrobu twardościomierzy, którymi badane są inne minerały. Stosowany jest również w urządzaniach wykrywających cząstki elementarne, tak zwanych dozymetrach, które służą do pomiaru dawki promieniowania.
Jednak najbardziej znanymi produktami, które wykorzystują w swojej konstrukcji diament, a właściwie jego dużą wytrzymałość i odporność na ścieranie są różnego rodzaju wiertła i tarcze. To właśnie niezwykle wysoka wytrzymałość tego minerału powoduje, że korzystają z niego specjaliści na całym świecie.
Jeżeli zasiadamy na fotelu dentystycznym i poddajemy się leczeniu, możemy być niemal pewni, że używane przez doktora wiertło wykonane jest z diamentu.
Tarcze diamentowe stosowane są między innymi w produkcji i obróbce różnego rodzaju ceramiki i skał, które cechują się niezwykle wysoką twardością. Używanie w ich przypadku zwyczajnych tarcz wykonanych ze stali, doprowadziłoby do szybkiego starcia zębów tnących i potrzeby wymiany, co generowałoby koszty i przestoje w pracy zakłady. Z tego powodu przedsiębiorstwa decydują się na inwestycję w sprzęt droższy, ale przy tym o wiele wytrzymalszy. Rozwiązaniem mogą być tarcze, których zęby tnące wykonane są z węglików spiekanych, metali takich jak wolfram czy tytan. Jednak i tarcze diamentowe są ponad 250 krotnie wytrzymalsze od nich.