<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Dekoracje w domu – o obrazach canvas

Liczba miłośników sztuki współczesnej wciąż rośnie – niemniej jednak liczba ludzi krytykujących awangardowe dokonania nowoczesnych artystów jest wciąż ogromna. Spór o wartość i wymowę nowoczesnych dzieł trwa od samego początku istnienia tego trendu i raczej trudno spodziewać się tego, że kiedykolwiek się zakończy. Czy warto zatem obcować ze sztuką nowoczesną?

Dlaczego warto wykorzystać obrazy w swoim domu?

Dla zwykłego człowieka bardzo często jest to czas stracony – obrazy i rzeźby kubistów czy formistów nie budzą w nich większego zachwytu, a czasami wręcz do czynienia mamy z niekrytą odrazą. Bardzo często winę za to ponosi sam fakt niezrozumienia sposobu przekazu, jakim posługuje się nowoczesne malarstwo. Sztuka dawna wzorowała się na doskonałości przyrody oraz ludzkiego ciała. Antyczne dzieła gloryfikują piękna i odwołują się do pewnych ponadczasowych kanonów urody, zdrowia, boskiej mocy i siły. Taki stan rzeczy trwał przez tysiące lat – sztuka sakralna zerwała z gloryfikacją pogańskich bóstw, ale przeniosła ich styl na swój grunt. Przez wieki malowano jedynie sceny z przypowieści, biblijne sceny oraz postacie świętych. Wydźwięk tych dzieł był również podniosły i niezależnie od techniki czy kontekstu, sztuka tamtych lat odnosiła się głównie do przekazania możliwie realistycznego obrazu pewnych postaci czy scen. Taki stan rzeczy trwał do końca XIX wieku, kiedy to artyści zbuntowali się przeciwko skostniałym standardom sztuki.

Obraz canvas

Co najlepiej przedstawić na obrazie, który powiesimy w domu?

Nie można ukrywać, że piękne dzieła klasyków – mimo swojej niewątpliwej estetyki i kunsztu technicznego – zwykle nie odwoływały się do niczego poza fizycznością i światem materialnym. Dopiero awangarda postanowiła przenieść przekaz artystyczny na nowy grunt. Artyści nowocześni postanowili na materialnym medium pokazać swoje emocje oraz głębokie sfery podświadomości. Ten niewidzialny i trudny do zdefiniowania obszar ludzkiej psychiki stał się powodem do stworzenia awangardowego stylu. Aby pokazać nieuchwytne stany umysłu, trzeba odwoływać się do symboli i uproszczeń – to główny powód dla którego artyści współcześni tak często tworzą swoje dzieła w oparciu o figury geometryczne, przestrzenne formy oraz surrealistyczne wizje złożone z barw i deseni.

Doszukiwanie się w tych obrazach lub rzeźbach konkretnych twarzy, sytuacji czy miejsc jest bezcelowe. Sztuka nowoczesna przedstawia głównie stan duszy i umysłu samego artysty, który w ten niedoskonały sposób stara się przekazać całe swoje wnętrze publiczności. Nawet nie lubiąc kubizmu czy surrealizmu, warto czasami spojrzeć na te dzieła – niektóre z nich zachwycają samym kunsztem technicznym lub pomysłowością. Szczególnie, że teraz do rąk artystów oddano nowoczesne metody przekazywania treści – fotografia, grafika komputerowa, obrazy canvas czy elektroniczne instalacje sprawiają, że coraz łatwiej można zrozumieć przekaz jaki płynie z tych niezwykłych dzieł. Sztukę współczesną trzeba rozumieć jako coś co dopiero rozwija się na naszych oczach. Jest to dziedzina, która wciąż poszukuje klucza oraz sposobu dotarcia do mas – z większymi lub mniejszymi efektami. Być może warto przełamać się i jeszcze dziś odwiedzić galerię sztuki nowoczesnej. Być może jest tam chociaż jeden obraz, który przemówi do głębszych sfer podświadomości?