Beżowa łazienka z kwiatowymi motywami
|Beż i kwiaty, czyli łazienka dla tradycjonalistów? Tak, kolor beżowy jest rzeczywiście dość zachowawczym, bezpiecznym wyborem aranżacyjnym, a dekoracje ścienne w postaci klasycznych motywów roślinnych wydają się – na pierwszy rzut oka – nieco archaiczną ozdobą wnętrza. Nie oznacza to jednak, że taka łazienka musi być nudna czy bez wyrazu…
Fot. Kwadroceramika.com. Kolekcja ceramicznych płytek łazienkowych Amarylis / Anemon.
Subtelny beż i kwiatowy wzór to „wnętrzarskie evergreeny” – nieprzemijające elementy, które w każdej chwili pozwalają stworzyć ładne, spokojne, ciepłe i ponadczasowe wnętrze.
Zalety beżowej aranżacji
Beż jest naturalnym i neutralnym jednocześnie kolorem, który – dzięki swej przyjazności dla oka ludzkiego – dodaje wnętrzu spokoju i ciepła. Świetnie komponuje się praktycznie z każdą barwą, dlatego łatwo na przykład do beżowej aranżacji dobrać dodatki czy kolor uzupełniający. Beż dobrze wygląda ze skandynawską bielą, industrialną szarością czy prowansalskim fioletem. Pasuje do niego zarówno butelkowa zieleń, pastelowy błękit, jak i ceglasty pomarańcz czy ziemisty brąz. Bazując na kolorze beżowym, można projektować aranżacje oparte na kontrastach lub przepiękne wystroje monochromatyczne, polegające na łączeniu różnych odcieni beżu. To barwa uniwersalna i ponadczasowa, która zawsze się broni i świetnie sprawdza w różnych stylach. Może w nowoczesnym wnętrzu grać rolę pierwszoplanową, podkreślając tym samym prostotę i minimalizm wystroju, jak i w aranżacji tradycyjnej stanowić wspaniałe, neutralne tło na przykład dla bardzo „wyrazistych”, stylizowanych mebli. W zestawieniu z klasycznymi, ozdobnymi motywami roślinnymi, daje natomiast subtelny, romantyczny i elegancki efekt przywołujący na myśl miłe skojarzenia z naturą.
Fot. Kwadroceramika.com. Kolekcja płytek Amarylis / Anemon.
A co daje motyw kwiatowy?
Ten popularny i zawsze modny wzór daje przede wszystkim potencjał! Zależnie od doboru rodzaju kwiatów, ich wielkości, kolorystyki i sposobu ich rozmieszczenia na ścianie, tworzy się aranżacje w różnych stylach, uzyskuje różne efekty optycznie zmieniające pomieszczenie, wydobywa z wnętrza różne jego cechy, budując tym samym różne klimaty wystroju łazienki.
Fot. Kwadroceramika.com. Bezowe inserto dekoracyjne z motywem kwiatowym z kolekcji płytek łazienkowych Amarylis.
Ściana wykończona kwiatowymi dekorami dodaje każdej aranżacji lekkości i świeżości. Nieregularne, miękkie kształty i stonowane barwy tradycyjnych motywów roślinnych wprowadzają do wnętrza także ład i harmonię, czyniąc je idealnym miejscem relaksu.
Jak układać kwiaty w łazience?
Motyw kwiatowy może stanowić główny element aranżacji lub być tylko ozdobnym akcentem. W pierwszym przypadku najczęściej projektuje się wnętrze, planując pokrycie jednej ze ścian łazienki wielkoformatową grafiką kwiatową, złożoną z dekoracyjnych płytek ceramicznych tworzących jeden większy wzór. W przypadku drugiego rozwiązania, kwiaty pojawiają się zwykle na dekoracyjnych listwach i / lub pojedynczych insertach rozmieszczonych w wybranych miejscach w łazience (na przykład wokół lustra, wzdłuż wanny, nad umywalką, w kabinie prysznicowej etc.).
Fot. Kwadroceramika.com. Motyw kwiatowy, jako dekoracyjny akcent w aranżacji łazienki. Kolekcja Amarylis / Anemon.
Kafle dekoracyjne można rozmieszczać dość dowolnie – tak naprawdę to rzecz gustu i indywidualnego pomysłu na wygląd łazienki. Warto pamiętać jedynie, że kwiatowe dekoracje wymagają pewnego umiaru. Zbyt wiele kolorów i wzorów jednocześnie nie daje dobrego efektu. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Im bogatsze są motywy dekoracyjne, tym skromniejsze i bardziej stonowane powinny być płytki bazowe. Poza tym, trzeba brać również pod uwagę metraż i kształt aranżowanego pomieszczenia. W małym, ciasnym wnętrzu lepiej zastosować mniejsze wzory kwiatów, o jasnych barwach i zacierających się, rozmytych nieco konturach. W większych łazienkach bardzo dobrze wyglądają natomiast ostre kształty i mocne kolorystyczne kontrasty. Sam układ dekorów kwiatowych może z kolei nieco skorygować niedoskonałe pomieszczenie. Pionowe linie z kwiatów wysmuklają optycznie zbyt niskie wnętrze, poziome je poszerzają. Odpowiednio zaplanowany rozkład takich dekoracji pozwala również wizualnie wydzielać poszczególne strefy w łazience, co subtelnie i elegancko zarazem porządkuje przestrzeń.
Dekoracje płaskie czy strukturalne?
Motywy kwiatowe w postaci ozdobnych listew w łazience czy pojedynczych, dekoracyjnych płytek ułożonych losowo lub wzdłuż charakterystycznych linii na ścianie, najładniej wyglądają, gdy wzór jest wypukły. Jeśli kwiatowo aranżowana jest cała powierzchnia ściany, dobrze prezentują się także płaskie płytki z nadrukiem wzoru.
Motyw kwiatowy a inne ozdoby w łazience
Decydując się na kwiatowe dekory w łazience, należy uważać, aby nie przesadzić z innymi ozdobami wnętrza, których natłok może wprowadzić do aranżacji chaos, zabijając przy tym całą elegancję i subtelność wybranych płytek. Optymalnym wyjściem jest w takiej sytuacji minimalna liczba dodatków, najlepiej w jak najbardziej zbliżonym kolorze do tego, który dominuje w motywach kwiatowych na ścianie.