<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Dlaczego zestaw do kawy z porcelany to dobry wybór?

Nic tak nie zdobi stołu jak dobrej jakości, elegancka zastawa porcelanowa. Poza tradycyjnymi talerzami, misami i wazami, dużą popularnością zaczynają cieszyć się zestawy do kawy z porcelany. Klasyczny zestaw filiżanki, spodka i dzbanka to najlepszy sposób na zrobienie dobrego wrażenia na gościach i podanie kawy i deseru w prawdziwie królewskich warunkach. Dlaczego warto wyposażyć swoją kuchnię w porcelanowy zestaw do kawy lub podarować go w prezencie najbliższym znajomym?

Drogocenne białe złoto

Choć wydawać by się mogło że porcelana traci dziś na wartości, nic bardziej mylnego – każdy, kto choć raz zainteresował się aukcjami zastaw pochodzących sprzed kilku wieków wie, że ich ceny mogą sięgać nawet kilku milionów. Nie bez powodu mówi się o niej jako o białym złocie – porcelana to prawdziwe dzieło sztuki użytkowej. Oczywiście zakup zastawy do regularnego korzystania w domu nie musi wiązać się z tak ogromnymi wydatkami i zwykle nie jest pomysłem na inwestycję pieniędzy, jednak sam fakt posiadania w domu porcelanowego serwisu kawowego to już duży prestiż i dobre lokowanie środków finansowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pozostawione im przez dziadków antyki są cokolwiek warte – tu porcelana jest na to doskonałym przykładem, dla którego warto stawiać na dobrej jakości materiał, który przetrwa wieki.

zestaw kawowy porcelana

Elegancja i luksus

Przeznaczona do codziennego użytku porcelana nie jest dziś już tak droga jak kiedyś, choć oczywiście warto wydać na nią więcej niż na zwyczajny ceramiczny kubek. Pomijając jednak kwestie dobrej inwestycji omówionej nieco wcześniej, warto zastanowić się nad samą atmosferą kreowaną przez zastawę porcelanową. Ugoszczenie przyjaciół czy rodziny przy stole zaaranżowanym z najpiękniejszą, delikatną porcelaną automatycznie podnosi prestiż spotkania i sprawia poczucie wyższej, niemalże królewskiej elegancji. Nie od dziś wiadomo przecież, że dużą część posiłku i przyjęcia stanowią efekty wizualne, które dzięki wysokiej estetyce zastawy porcelanowej są wyłącznie potęgowane. Jak zwykło się mawiać o porcelanie, jest ona prawdziwą „ucztą dla oczu”.

Delikatność i wytrzymałość

Choć porcelana wygląda niezwykle pięknie i delikatnie, niczym niezwykle kruchy materiał możliwy do zbicia przez ruch powietrza, w rzeczywistości jest ona dość wytrzymałym materiałem idealnym do produkcji zastaw stołowych i zestawów do kawy. Porcelana słabo przewodzi ciepło, dzięki czemu jest niezwykle wygodna w kontekście spożywania napojów ciepłych – trzymając porcelanową filiżankę w dłoni masz mniejsze szanse na oparzenie się jej zawartością. Co więcej, porcelana jest dość trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na tyle gładka by nie trzymały się jej trudne zabrudzenia. Z tego też powodu nawet białe filiżanki porcelanowe nie noszą po latach śladów kawy, które na zwyczajnych kubkach z ceramiki można zauważyć już po kilku miesiącach.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech porcelany jest przepuszczanie światła. Dobrej jakości porcelana ustawiona „pod światło” będzie lekko przeźroczysta, co oczywiście gwarantuje niezwykle ciekawy i elegancki efekt wizualny na zastawionym stole. Dzięki połączeniu takiej delikatności z wysoką estetyką wykończenia porcelany, zastawy kawowe z tego nietypowego materiału cieszą się popularnością i prestiżem wśród ludzi niezależnie od pokolenia czy klasy społecznej. Choć ostatecznie to właśnie kwestie wyglądu przemawiają za zakupem zestawu porcelany, jej jakość i gwarancja wytrzymałości w zestawieniu z niewątpliwie wysoką wartością materiału sprawiają, że każdy powinien zastanowić się nad jej posiadaniem. To inwestycja w dobre wrażenia i przyjemność, która jest przecież w życiu niezwykle istotna.