<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Wymiana uszczelek w oknach przez profesjonalną firmę

Uszczelki podobnie jak wszelkie inne elementy okna w trakcie eksploatacji tracą swoje właściwości. Mimo, że tę negatywną sytuację można spowolnić regularne je oczyszczając czyszczenie i konserwując, ich niszczenie jest procesem nieuniknionym. Co zrobić gdy nadejdzie pora wymiany uszczelek? Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wymieni uszczelki w naszych oknach?

Jakie są rodzaje montowanych uszczelek?

W obecnie produkowanych oknach, zarówno w tych cechujących się standardową izolacją jak i w tych o podwyższonej izolacyjności, montowane są przeważnie jedne z  dwóch rodzajów uszczelek: przyszybowe i przylgowe – nazywane też oporowymi. Niezależnie od modelu, który znajduje się w naszych oknach, oba rodzaje zapewniają dobrą ochronę przed przedostającym się kurzem, hałasem czy zimnem. Uszczelki obecnie wykonywane są przeważnie z EPDM ( APTK) lub z tworzywa TPE. Właściwości oraz jakość obydwu tych materiałów jest zbliżona. Warto jednak wiedzieć, że uszczelki okienne wykonane z EPDM cechują się większą elastycznością  przez co wiele osób woli wybrać właśnie tę wersję. Mimo, że przez wiele lat zakupienie uszczelki EPDM w kolorze innym niż czarny było dość kłopotliwe obecnie można z łatwością wybrać uszczelki w odpowiadającym nam kolorze.

Materiał jakim jest TPE również posiada wiele zalet, a główną z nich jest termozgrzewalność, co pozwala producentom okien na dokładniejsze uszczelnienie naroży.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od materiału z jakiego została wykonana uszczelka jej podstawowym działaniem musi być nieprzepuszczalność, dobra izolacja i odporność na odkształcenia oraz na wszelkie czynniki atmosferyczne.

 

Jak przebiega wymiana uszczelki przez serwisanta?

W pierwszej kolejności dobierane są nowe uszczelki, które muszą idealnie pasować do okna klienta. Następnie stare zniszczone uszczelki są demontowane. Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie ram skrzydła i ościeżnicy. Serwisant wykonujący wymiana uszczelek w naszym oknie. Zwróci uwagę na wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby utrudnić montaż. Dokładnie oczywiści on daną powierzchnię tak by praca mogła przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Z nowych uszczelek zdejmowana jest folia lub papier zabezpieczający, a następnie uszczelka jest dociskana do rowków montażowych. Czynność ta jest wykonywana z niezwykłą starannością tak aby uniknąć wszelkich wypukłości i nierówności. Następnie wystarczy już tylko poczekać aby klej dobrze wysechł – odbywa się to przy zamkniętym skrzydle okiennym. Tak odpowiednio i dokładnie zamontowana uszczelka będzie nam służyła przez kolejne lata. Profesjonalną wymianą uszczelek zajmuje się przykładowo firma Okna Luch z Wałbrzycha, będąca jednocześnie dystrybutorem okien plastikowych PCV. Wykonywana przez nią wymiana uszczelek w oknach pomaga uniknąć przeciągów oraz niepożądanych zmian temperatur  domach, a także skutecznie wycisza hałasy z zewnątrz.

okna wałbrzych

 

Miejmy jednak na uwadze, że nie zawsze gdy okna przepuszczają chłód lub hałas od razu trzeba dokonywać wymiany uszczelki. Niekiedy warto w pierwszej kolejności spróbować naprawy przez regulację okna, gdyż niekiedy takie działania w zupełności wystarczą do pozbycia się problemu.

 

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny serwis?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak szkodliwe może być nieumiejętne, samodzielne doklejanie uszczelek. Źle wykonany proces grozi uszkodzeniem okuć okiennych i wypaczeniem skrzydeł, powodując niepotrzebne, dość spore wydatki. Dlatego zanim zdecydujemy się na samodzielną wymianę uszczelek, zastanówmy się czy na pewno jesteśmy w stanie wykonać tę czynność poprawne. Decydując się na usługę serwisu możemy być pewni, że uszczelka zostanie odpowiednio zamontowana i wyeliminuje dotychczasowe problemy. Co więcej jest to również spora oszczędność naszego czasu i gwarancja, że nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów, w przypadku złego doboru uszczelki czy naszych błędów podczas montażu.