Wizualizacje mieszkań a patodeweloperka
|Wzrost zainteresowania kupnem mieszkań przez Polaków przełożył się na budowę nowych osiedli w centrach i na obrzeżach miast. Pomimo tego, że nowe lokale są sprzedawane nawet kilka lat przed oficjalnym zakończeniem budowy, nie każdy deweloper tworzy wizualizację trójwymiarową osiedla, co pozwala lepiej zapoznać się potencjalnemu klientowi z ofertą.
Kupując tak zwaną dziurę w ziemi zamiast gotowego do zamieszkania mieszkania mają swoje wady i zalety. Niekiedy na takie mieszkanie trzeba czekać przez długi czas, a na jego zakup starać się miesiącami, czekając na swoją kolej. Ogromne zapotrzebowanie na nowe lokale mieszkalne doprowadziło do tego, ze deweloperzy nie potrzebują się już starać i często wykorzystują rzuty architektoniczne rozkładu mieszkań oraz jego potencjalnego umeblowania jako formy marketingu. W praktyce jednak trudno jest wyobrazić sobie jak wygląda mieszkanie na podstawie rysunku architektonicznego.
Czym jest patodeweloperka?
Mieszkania o przedziwnym układzie architektonicznym, nieszczelne ramy okienne czy okna wychodzące na mur sąsiedniego bloku to tylko nieliczne z cudów architektonicznych, które współcześnie powstają. W myśl zasady, że nawet w przypadku najgorszego mieszkania zawsze znajdzie się zainteresowany nim kupiec, deweloperzy stosują najdziwniejsze rozwiązania w swoich projektach. Efektem tego jest powstanie terminu patodeweloperka, oddającego wszystko, co dzieje się ze współczesnym budownictwem.
Termin patodeweloperka został stworzony i użyty po raz pierwszy przez miejskiego aktywistę, który zaczął nagłaśniać sytuację reprywatyzacji w Warszawie. Esencją tego stwierdzenia jest wysyp mieszkań, które nie spełniają podstawowych funkcji, mieszkanie różni się pod względem wielkości od oglądanego za pomocą rzutów lub nieprofesjonalnych wizualizacji, a jego cena jest mocno zawyżona. Deweloperzy, którzy jeszcze do niedawna przekładali prawo własnościowe lokatorów nad własnym interesem robią teraz odwrotnie.
Kupując dziurę w ziemi trudno jest przewidzieć efekt końcowy podczas oddania budynku mieszkalnego do odbioru.
Nierzadko mieszkanie, do którego mają się wprowadzić nowi lokatorzy nie spełnia wszystkich wymogów, o których była mowa w umowie.
Problemy z jakością wykonania wychodzą dopiero po czasie i trudno wyprosić u dewelopera do wykonania poprawek na własny koszt. Dlatego tak ważne jest, aby nakłonić deweloperów do tego, aby przedstawiali wizualizację mieszkań czy osiedli zamiast tradycyjnych rzutów architektonicznych.
Patodeweloperlka to nic innego jak śmiesznie małe mieszkania, o niefunkcjonalnym układzie i wieloma błędami budowlanymi podwykonawców, które w dalszej kolejności jest przeznaczone do sprzedaży za wysoką cenę. Problem wynika nie tylko z ogromnego zapotrzebowania na mieszkania własnościowe, ale również brak organizacji i wymogów, jakie powinny być stawiane deweloperom jeszcze przed zakupem tzw. dziury w ziemi.
Wizualizacje architektoniczne – jakie mają znaczenie?
Wizualizacje architektoniczne mieszkań i osiedli to jeden ze sposobów na to, aby profesjonalnie przedstawić ofertę budowy i sprzedaży lokali jeszcze przed oficjalnym wybudowaniem nieruchomości. Dzięki wizualizacji mieszkań potencjalni kupcy mogą poznać faktyczny rozkład, wielkość oraz możliwości aranżacji lokalu. W przeciwieństwie do tradycyjnych rzutów architektonicznych wizualizacja jest realistyczna, a wymiary poszczególnych pomieszczeń zgodne z oczekiwaniami potencjalnych kupujących.
Rzuty architektoniczne są nie tylko nieczytelne i niezrozumiałe, ale bardzo często zaburzają rzeczywisty obraz całego mieszkania, dając klientom złudne wyobrażenie całości po odbiorze lokalu mieszkalnego.
Dzięki wizualizacji można pokazać klientom ich przyszły dom, dając jednocześnie pewne wyobrażenie o efekcie końcowym. Jest to o tyle istotne, że kupując coś, co jeszcze nie powstało wiele osób ma wątpliwości, co do jakości wykonania projektu.
Wizualizacja mieszkania zrealizowana przez doświadczonych grafików pozwoli na dokładne zobrazowanie kształtu pomieszczenia, rozmieszczenia okien, czy nawet odpowiedniego oświetlenia. Dodatkowo wizualizacja zawiera dokładne wymiary wnętrza, a także wykorzystanych rozwiązań architektonicznych czy nawet umeblowania.
Wizualizacja mieszkań sprawdza się przede wszystkim w przypadku nowego budownictwa, ale coraz częściej jest wykorzystywana również do sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Warto prosić o pełną i wiążącą wizualizację dewelopera, który do tej pory dysponował jedynie tradycyjnymi rzutami architektonicznymi.