<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

W co warto zainwestować przed sprzedażą mieszkania?

Sprzedaż mieszkania to często bardzo trudny i skomplikowany proces, który wymaga podjęcia szeregu różnych decyzji. Z pewnością wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy przed sprzedażą warto w nie więcej zainwestować, aby mieć szansę na lepszy zysk ze sprzedaży. Często takie podejście jest dobre i sprawia, że nieruchomość znacząco zyskuje na wartości. Warto jednak wiedzieć, co jest ważne w trakcie sprzedaży nieruchomości, co dokładnie wpływa na jej cenę, gdzie szukać pomocy przed sprzedażą nieruchomości, dlaczego warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego gdy planujemy sprzedaż mieszkania?

Co jest ważne w trakcie sprzedaży nieruchomości?

Decydują się na sprzedaż mieszkania, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które z pewnością będą miały wpływ na sukces w sprzedaży. Bardzo ważne jest tutaj to, jakie wrażenie będzie miał potencjalny nabywca po zobaczeniu mieszkania. Z tego względu warto zadbać o jego dokładne posprzątanie i udekorowanie w taki sposób, aby prezentowało się ono w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Będzie to bardzo przydatne również podczas fotografowania mieszkania w celu stworzenia oferty sprzedaży, ponieważ podczas zakupu wiele osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wrażenia wizualne z oględzin danego lokalu. Niezbędne jest także zadbanie o to, aby zebrać całą dokumentację, jak może być niezbędna w celu finalizacji transakcji sprzedaży mieszkania lub potwierdzenia jego stanu prawnego. 

Co wpływa na cenę nieruchomości?

Na ceny nieruchomości wpływa bardzo wiele różnych czynników, które w bezpośredni lub pośredni sposób decydują o ich rynkowej wartości. Przeglądając oferty nieruchomości, można zauważyć, że często na pierwszy rzut oka podobne mieszkania różnią się znacząco od siebie ceną. Z tego względu warto wiedzieć jakie czynniki wpływają na wartość danej nieruchomości i jej finalną cenę podczas sprzedaży.

Jednym z ważniejszych kryteriów, które mają ogromny wpływ na wartość danego mieszkania, jest oczywiście jego lokalizacja. Czynnik ten nie ogranicza się jednak wyłącznie do bliskości centrum czy też prestiżu danej okolicy. Bardzo ważna jest tutaj również pobliska infrastruktura, komunikacja miejska, bliskość sklepów, szkół, przedszkoli, uczelni i wiele innych tego typu kwestii. Jest to czynnik, którego nie da się zmienić, więc jest to jedna z ważniejszych i zarazem pierwszych kwestii, na jaką zwracają uwagę potencjalni kupujący.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na ceny mieszkań, jest oczywiście standard danego budynku i lokalu, czyli jego jakość wykonania oraz ogólny stan techniczny. Kolejna kwestia to koncepcja architektoniczna osiedla, sposób zagospodarowania części wspólnych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, ilość miejsc postojowych itd.

Dlaczego przed sprzedażą nieruchomości warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego?

Rzeczoznawca budowlany to specjalista w zakresie budownictwa, który zajmuje się wykonywaniem ekspertyz i opinii na temat stanu technicznego budynków. Z tego względu jeśli planujemy sprzedaż mieszkania, pomoc ze strony rzeczoznawcy budowlanego w wycenie tego lokalu może być niezastąpiona. Dzięki temu, że posiada on ogromną wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie w tym temacie, może dokładnie skontrolować całe mieszkanie, wykrywając wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby przyczynić się do obniżenia wartości lokalu, ale może on również wskazać rozwiązania, które skutecznie zwiększą jego wartość. Z tego względu decydując się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy budowlanego przed sprzedażą nieruchomości, warto pamiętać, że to rozwiązanie może bardzo pomóc w określaniu realnej wartości mieszkania oraz zaplanowaniu jego modernizacji w celu zwiększenia wartości.