<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Szukamy działki budowlanej – wyprowadzka z bloku

Czy wiesz jakie są ceny działek budowlanych? Czy wiesz ile będziesz musiał wydać zanim w ogóle rozpoczniesz prace budowlane związane z postawieniem nowego domu?

Koszty działki budowlanej

My to sprawdziliśmy i krótki raport przedstawiamy na łamach naszego portalu. Okazuje się – co oczywiście nie jest odkryciem Ameryki, lecz dla wielu osób wciąż nie jest jasne – że cena działki w pełni uzależniona jest od lokalizacji. Im bliżej centrum miasta się znajduje lub luksusowego osiedla, tym będzie droższa. Im dalej od miasta i interesujących lokalizacji, tym większa szansa na to, że za działkę budowlaną wydamy mniej. W dużym mieście powyżej 500 tys. mieszkańców ceny działek wahają się od 150 do 250 tysięcy złotych za stosunkowo niewielki areał wynoszą od 8 do maksymalnie 12 arów powierzchni. Tuż za miastem ceny mogą być różne – to zależy od tego czy wieś, w której będziemy chcieli się budować uchodzi za prestiżowe miejsce czy raczej za relikt przeszłości. Niezależnie od wskazania działka w przypadku dużego miejsca powinna spokojnie przekroczyć 100 tysięcy złotych, a może dobić do nawet…300 tys!

Czy 8 arów działki wystarczy?

Jeśli dobrze poszukamy już 15 kilometrów od stolicy województwa znajdziemy działki budowlane w cenie 250 tysięcy ale za …30-40 arów. Tak duża powierzchnia pozwala na postawienie nawet 3-4 domów, jeśli jednak ulokujemy tam tylko jeden dom, to zostanie nam mnóstwo miejsca na ogród. Jeśli odległość nie stanowi dla was wielkiej przeszkody to warto zastanowić się nad taką inwestycję, gdyż zyskacie mnóstwo terenu, który będzie mógł być przez was zagospodarowywany przez lata. Małe działki od 8 do 12 arów są często spotykane w przypadku działek wytyczonych przez deweloperów. Najczęściej są one prostokątne lub kwadratowe, chociaż w przypadku budowy domu o wiele lepsza jest działka o proporcjach boków 2:1. Szukając w Internecie w biurach nieruchomości działek budowlanych lub ornych możecie natknąć się na bardzo interesujące, tanie oferty. Zanim jednak podejmiecie decyzje o kupnie takiej działki upewnijcie się co do przyłączy, stanu prawnego czy jakości ziemi.

Zobacz gdzie kupić działki budowlane

Przyłącza dla nieruchomości

Jeśli nie ma przyłączy – będziemy musieli na własną rękę je przyciągnąć, co może być kosztowne. Jeśli stan prawny nie jest jasny, będziecie musieli wynająć pośrednika z biura nieruchomości, który oceni jak to wygląda i czy warto jest pakować się w taką inwestycję. Jakość gruntów nie ma większego znaczenia w przypadku budowy domu, ale warto upewnić się czy ziemia nie zapada się, czy nie jest to miejsce podmokłe albo zbyt suche by sadzić tam rośliny. Naturalnie możecie zamówić kilka ciężarówek świeżej ziemi, ale to kolejne koszty i praca. Działki budowlane to zadanie raczej dla pośredników nieruchomości – jeśli potrzebujecie fachowej ekspertyzy początkowo dobrze jest skontaktować się z kimś, kto zna się na rzeczy.