<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Przetargi na usługi budowlane

Organizacja przetargu – na co należy zwrócić uwagę?

Jeśli nie można kompleksowo odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące przetargów, warto zgłębić temat i zapytać organizatora o to, na czym ma polegać realizacja zlecenia.

Jak wziąć udział w przetargu budowlanym?
Zapytania dotyczące przetargów to normalna sprawa, nie należy obawiać się tego, że jest to coś złego. Oferenci powinno zapytać o wszystko, co może im pomóc wygrać przetarg, aczkolwiek nie można liczyć na to, że uda nam się zamydlić oczy inwestorom, jeśli przedstawimy im nasze rzekome możliwości, które w rzeczywistości nie mogą zostać zrealizowane. Jeśli jesteśmy małą firmą, nie powinniśmy udawać, że damy radę sprostać dużym zleceniom, gdyż zwyczajnie fizycznie nie damy rady ich wykonywać, nawet jeśli (co nie jest zbyt etyczne) do pomocy weźmiemy podwykonawców. Duże wyzwania są dla dużych graczy, zaś ci, którzy dopiero startują na rynku przetargów winni brać udział w negocjacjach dotyczących raczej małych zleceń. Od małych zleceń do dużych – tak powinna wyglądać standardowa droga przedsiębiorstwa.

Budowlane zagrywki oferentów

Firmy budowlane często nie mierzą swoich sił na zamiary i startują do przetargów, których nigdy nie byłyby w stanie ich zrealizować. Wyobraźmy sobie, że do budowy nowoczesnego biurowca stają firmy budowlane, które dotąd realizowały budowy domów. Oczywiście nie zdołają oni spełnić podstawowych założeń organizowane przetargu, gdyż z pewnością nie będą dysponowali odpowiednim sprzętem, technologiami oraz umiejętnościami. Wyzwanie można podejmować, jeśli bierzemy udział w przetargu dotyczącym nowych technologii internetowych, tam nasze innowacyne pomysły mogą sprawić, że zwyciężymy.

Przystępując do przetargu dobrze jest przygotować swoje kompletne portfolio z wyszczególnieniem naszych najlepszych realizacji, wskazaniem tego, co było naszym pomysłem i co się sprawdziło. Musimy przedstawić siebie jako firmę, która myślami wybiega daleko w przyszłość i dokładnie wie jak rozwiązać sprawę swoich zleceniodawców. Warto przedstawić coś, co będzie naszych asem w rękawie. Walka na argumenty rzadko opiera się na terminach, rzetelności czy cenie. Liczy się nasza pomysłowość, przygotowanie do działania oraz umiejętność rozwiązywanie problemów samodzielnie.

Konkurs na przetarg dla firmy budowlanej

Przetargi są formą konkursu, które regulowane są prawnie, ale nie oznacza to, że w przypadku naszej przegranej możemy kierować się od razu do sądu. Oferenci muszą raczej przyjąć z pokorą swoją porażkę i wziąć udział w innym przetargu, dzięki czemu będą bardziej rozpoznawalni. Warto przyjmować mniejsze zlecenia i zdobywać nie tylko doświadczenie lecz również kontakty biznesowe, co pozwoli nam potencjalnie na otrzymanie lepszych ofert w przyszłości. Przetargi w Polsce najczęściej organizowane są dla branży budowlanej, reklamowej, marketingowej, przemysłu, sektora produkcyjnego, dostarczenia usług informatycznych czy np. firm zajmujących się pielęgnacją środowiska. Im dalej brniemy z czasem, tym częściej spotykamy się z przetargami. Dzięki nim można bowiem wybrać firmę, która najlepiej wypełni nasze założenia. Niestety organizując przetarg należy liczyć się także z tym, że jako organizator musimy mieć ugruntowaną pozycję na rynku, w innymi wypadku ryzykuje, że nie zgłoszą się żadni oferenci.