<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Profesjonalne metody odpluskwiania – jak działają firmy walczące z owadami?

Samodzielna walka z pluskwami może okazać się nieefektywna i prowadzić tylko do frustracji. Większość osób, które zaobserwowały pasożyty w swoim domu decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które oferują specjalistyczne metody walki z owadami. Jakie są sposoby pozbycia się pluskiew?

odpluskwianie

Podstawowe metody usuwania pasożytów

Wszystkie metody walki z pluskwami można podzielić na dwie grupy: chemiczne oraz fizyczne. Do metod chemicznych zaliczają się wszystkie opryski, opylania powierzchni środkami pylistymi, zamgławiania termiczne bądź oddymienia przy użyciu świec dymnych z insektycydem. Sposoby te są zazwyczaj bardzo skuteczne, jednak w niektórych przypadkach zalecane jest zastosowanie fizycznych sposobów. Są one polecane zwłaszcza w sytuacji gdy w mieszkaniu na co dzień przebywają dzieci i duże stężenie środków chemicznych mogłoby spowodować chociażby alergie.

Istnieją również fizyczne metody usuwania pluskiew. Możemy do nich zaliczyć ogrzewanie całych pomieszczeń do wysokich temperatur wynoszących ponad 60 stopni Celsjusza. Jest to skuteczny sposób gdyż pasożyty giną już w 45 stopniach. Niekiedy stosowane jest miejscowe ogrzewanie parą wodną z wykorzystaniem steamerów parowych. Odwrotną metodą, jednak wciąż skuteczną jest wymrażanie miejsc zasiedlonych przez owady suchym lodem.

Do roku 2013 najczęstszą i wyjątkowo wygodną metodą odpluskwiania było gazowanie. Jednak ze względu na wyjątkowo wysoką toksyczność Unia Europejska całkowicie zabroniła produkcji, transportu i użycia podstawowego środka chemicznego wykorzystywanego w tej metodzie. Stosowanie tego sposobu zwalczanie pluskiew, mimo że skutecznie, jest nielegalne.

Oprysk szczegółowy eliminujący pasożyty

Jest to najczęściej stosowany sposób na walkę z owadami, który przynosi natychmiast widoczne efekty. Opryskiwane są wszystkie zakamarki podejrzane o obecność pasożytów. Wadą tej opcji odpluskwiania jest fakt, że przeprowadzona w jednym pomieszczeniu nie zagwarantuje, że owady nie zdążą przenieść się do innych pomieszczeń. W tej metodzie wykorzystywane są również mocne substancje chemiczne, które są szkodliwe dla zdrowia. W związku z tym konieczne jest opuszczenie mieszkania na określony czas.

Termiczne zwalczanie pluskiew

Wykorzystanie temperatury do zwalczania owadów jest niezwykle skuteczne i dodatkowo bezpieczne. Częściej stosuje się wysoką temperaturę niż niską. Co ciekawe w przypadku wykorzystania termicznego zwalczania pluskiew temperatura może być podniesiona zarówno tylko w jednym pomieszczeniu lub w całym budynku. Temperatura osiąga wówczas pomad 60 stopni Celsjusza.

Wadą jest fakt, że proces ten wymaga zużycia ogromnej ilość energii. W metodzie tej nie wykorzystywane są żadne środki chemiczne dlatego jest on polecana w przypadku pokojów, w którym mieszkają kobiety w ciąży, dzieci czy zwierzęta. Niekiedy stosuje się również metodę szczegółową zwalczania pluskiew. Wówczas zużycie energii jest znacznie niższe. Metody termiczne zwalczają nie tylko pluskwy, ale również inne szkodliwe owady.

Metodą termiczną odpluskwiania jest także wymrażanie pluskiew zimnym lodem lub dwutlenkiem węgla. Przeprowadza się ją poprzez miejscowe zastosowanie dwutlenku węgla, który wylatując z dyszy znacząco się oziębia. Wadą jest czopowanie się wykorzystanej substancji w listwach i wszelkich innych miejscach stosowania substancji. Usuwanie pluskiew zajmuje znacznie więcej czasu i nie gwarantuje maksymalnego usunięcia owadów.

Remont jako sposób na odpluskwianie

Pluskwy bardzo często przesiadują w szczelinach lub pod parkietem czy tapetami. Niekiedy wykonanie gruntownego remontu pomaga w pozbyciu się pluskiew. Zaleca się wówczas dokładne zagipsowanie wszelkich szczelin i otworów występujących w ścianach. Zerwanie tapet i zastąpienie ich zwykłą farbą także może przynieść dobry i długotrwały efekt.