<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Pomysły na oryginalne schody

Projektując dom i jego otoczenie, nie można zapomnieć o schodach. Może to być kilka niskich stopni prowadzących do głównych drzwi, a może całkiem solidne schody na podwyższony taras – ważne, aby były funkcjonalne, trwałe i cieszyły oko ładnym wyglądem.

Dlatego też tak istotny jest wybór odpowiedniego materiału, który pozwoli zrealizować w pełni wizję klienta czy plan architekta. Z kolei mieszkańcom domu dostarczy dumy, że ich goście pozostali pod wrażeniem wybranych rozwiązań.

Zacznij od projektu schodów

Zanim jednak przystąpimy do wyboru nawierzchni, warto zastanowić się, czemu mają służyć schody – czy będą raczej pełnić funkcje ozdobne, stanowiąc kilka szerokich, dość płaskich stopni, czy może mają służyć sprawnemu i częstemu poruszaniu się. Od tych czynników zależy przede wszystkim ich kształt. W pierwszym wypadku można pozwolić sobie na nieregularne kształty, fantazyjne projekty i ciekawe wzornictwo, w drugim natomiast – lepiej postawić na funkcjonalność, wybierając materiały bardziej klasyczne, proste, które posłużą przez długie lata.

schody

Odpowiednio wyprofilowane schody znacznie ułatwiają ich użytkowanie

Istotną cechą schodów znajdujących się na dworze jest kwestia bezpieczeństwa. Wykładając schody prowadzące na taras płytkami ceramicznymi ryzykujemy częste poślizgnięcia, które mogą skutkować niebezpiecznymi na schodach upadkami. Lepiej jest wybrać materiał o bardziej chropowatej powierzchni.

Schody nie tylko funkcjonalne

Schody znajdujące się na zewnątrz są dzień po dniu wystawione na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Zmienne temperatury, wilgoć, wiatr, działanie promieni UV mogą po latach zaowocować kruszeniem się schodów. Wybierając solidny, trwały materiał, jakim jest naturalny kamień czy wykonana z niego kostka brukowa, wystarczy co kilka lat powtórzyć proste zabiegi impregnacyjne, by zapewnić schodom wytrzymałość na niekorzystne warunki, na plamy i ścieranie.

Powracająca do łask i ceniona przez projektantów kostka brukowa wykonana jest z naturalnych kamieni – z granitu, porfiru czy sjenitu, które są odporne na mróz i uderzenia. Ma ona również tę cechę, że „ładnie się starzeje” – czyli nawet po latach użytkowania zachowuje swoje podstawowe cechy, jakimi są trwałość, odporność i ładny wygląd.

Naturalny kamień można ułożyć na schodach w formie płyt, uzyskując efekt gładkiego wykończenia, który przy kostce trudno osiągnąć ze względu na jej stosunkowo drobne rozmiary i kanciastość. Ciekawy efekt zapewniają również płyty gresowe, przypominające kamień, oraz stopnie schodowe powstałe w wyniku technologii splitowania (łamania).

Otrzymuje się w ten sposób gładkie stopnie o chropowatej, nierównej fakturze boku – wyglądają jak kamienne, wyciosane w litej skale schody o wygładzonych stopniach. Ten znakomity efekt sprawdzi się zarówno w klasycznym budownictwie, podkreślając jego tradycyjne rozwiązania, jak i w nowoczesnych projektach, gdzie przyda wrażenia surowości i ascetyzmu, tak poszukiwanego przez współczesnych projektantów.

Jak wybrać oświetlenie schodowe

Oświetlenie schodów do bardzo ważny element w kwestii aranżacji wnętrz, jednakże aspekty wizualne nie są jedyną zaletą tego rozwiązania. Drugą korzyścią z oświetlenia schodów jest zwiększone bezpieczeństwo domowników.

Odpowiednia widoczność stopni gwarantuje bezpieczne poruszanie się po schodach w domu, co jest szczególnie istotne podczas wchodzenia/ schodzenia ze schodów w nocy. Na ciemnych, nieoświetlonych schodach, bardzo łatwo o wypadek, który może skutkować nawet połamaniem kończyn.

Oświetlenie schodowe powinno charakteryzować się niższym natężeniem niż światło w pomieszczeniach, z których korzystamy pracując czy odpoczywając. Dzięki temu światło nie będzie nas raziło po oczach podczas korzystania ze schodów.

Wybierając oświetlenie schodowe powinniśmy zdecydować się na lampki LED-owe, ponieważ cechują się one wysoką energooszczędnością.