<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

O czym trzeba pamiętać, wybierając dywan?

Dywany od niedawna znów zaczęły być popularne. Od kilku lat wzrasta na nie popyt, przez co producenci oferują coraz nowsze rodzaje dywanów. Obecnie możemy kupić dywan do każdego pomieszczenia. Istotne jest to, by skupić się na rozmiarze, kształcie oraz kolorystyce. Dywany, jakie wybieramy do swoich domów, muszą być wkomponowane w resztę otoczenia. Wybór dywanu nie zawsze jest prosty. Każdy z nas ma swój gust i preferencje, według których należy wybrać odpowiedni dodatek. Podczas poszukiwania odpowiedniego dywanu, warto kierować się kryteriami wymienionymi poniżej.

5 zasad wybierania dywanu

Stworzono pięć głównych zasad, którymi warto kierować się przy wyborze dywanu. Oto one:

    1. Pomieszczenie, do którego wybieramy dywan. Dywan można umieścić w większości pomieszczeń w naszym domu. Salon, pokój dziecięcy, przedpokoje, łazienka czy jadalnia – to najpopularniejsze typy pomieszczeń, w których dywany sprawdzą się świetnie. W salonie, pokojach gościnnych czy w dziecięcych, można umieścić dywany miękkie, z dłuższym włóknem – ich podstawowym celem jest bowiem prezencja i wygoda. Z kolei w przedpokoju i w jadalni warto umieścić dywan z krótkim włosiem, który będzie nieco twardszy i łatwiejszy do wyczyszczenia. Warto również zadbać o to, by w tych dwóch pomieszczeniach dywany były ciemniejsze.
    2. Kolorystyka i wzory. Jest to kryterium zależne od naszych indywidualnych preferencji i gustu. Kolory i motywy, jakie wybierzemy, mają nam się przede wszystkim podobać. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, by każdy dywan pasował do kolorów, jakie dominują w danym pomieszczeniu. Do dziecięcych pokoi wybierzemy raczej kolorowe dywany, a do łazienki i salonu – stonowane i takie, które będą się komponować z kolorem ścian i dodatkami.
lambrekiny

Dywan powinien pasować do wszystkich dodatków znajdujących się w pomieszczeniu.

  1. Miękkość i długość włókien. Dziś, dostępne są dywany, których włókna mogą mieć od kilku (dywany gładkie) do kilkudziesięciu milimetrów (dywany Shaggy). Jest to nasz indywidualny wybór. Dłuższe włosie zapewni nam większy komfort, lecz dywan z krótkimi włóknami będzie odpowiedni do większości pomieszczeń. W przypadku obu rodzajów warto regularnie korzystać z usług firmy, która zajmuje się praniem dywanów i wykładzin. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do wieloletniości dywanu.
  2. Materiał i jego właściwości. W zależności od typu dywanu, można wyróżnić wełnę, bawełnę, jedwab, wiskozę oraz materiały syntetyczne. Trzeba również dodać, że konkretne typy dywanów mają swoje właściwości, oznaczone za pomocą symboli. Symbole te oznaczają następujące informacje: odporność na roztocza i insekty; dywan, który nie będzie pylił; zwiększona wytrzymałość dywanu; możliwość prania na mokro; dywan nie chłonie wody; możliwość umieszczenia na dywanie mebli.
  3. Bezpieczeństwo. Warto również wspomnieć o tym, że istnieją dywany przeznaczone dla alergików. Długie włosie w niektórych dywanach, może powodować gromadzenie się alergenów, co obniża komfort użytkowania. Dziś dostępne są specjalne materiały oraz dywany z krótszymi nitkami, które będą idealne dla osób uczulonych na kurz czy roztocza. Posiadacze kotów i psów także powinni zaopatrzyć się w dywany z krótkimi włóknami.

Wybierz dywan idealny dla siebie

Podsumowując – dywany należy wybierać tak, by były one odpowiednio dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Kolorystyka, wzory oraz długości włókien – to wszystko składa się na nasz wybór. Oprócz naszej wizji danego pomieszczenia, należy skupić się na odpowiednim dopasowaniu dywanu pod względem komfortu i bezpieczeństwa. Każdy z nas urządza swój dom w konkretnym stylu. Dywan musi pasować zarówno do mebli, jak i do koloru ścian, ozdób oraz dodatkowych elementów.