<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Linoleum czy PCV? Sprawdź nasz poradnik

Ważne pytanie, które powinna zadać sobie firma przystępująca do czyszczenia wykładziny. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Te dwa rodzaje wykładzin różnią się odpornością na środki alkaliczne i kwaśne, których używa się do czyszczenia wykładziny. Dlatego zanim przystąpimy do czyszczenia wykładziny należy upewnić się czy jest to prawdziwe Linoleum czy PCV.

Linoleum to naturalna wykładzina, będąca mieszanką kwasu lnianego ze zmielonym korkiem lub innym gatunkiem drewna. Występuje pod różnymi nazwami handlowymi takimi jak linosom czy marmoleum. Często spotyka się ją w szpitalach w salach rehabilitacyjnych. Najważniejszą cechą linoleum jest jego wrażliwość na preparaty silnie alkaliczne, których pH przekracza 10,5. Jeżeli użyjemy preparatu o większym pH nastąpi reakcja zmydlania kwasu lnianego silną zasadą i pojawi się charakterystyczne zażółcenie powierzchni. Zmiana ta może być nieodwracalna.

Co wiemy o PCV?

PCV – polichlorek winylu to najczęściej występująca w szpitalach wykładzina sztuczna. W starszych obiektach występuje w postaci kwadratowych płytek przyklejonych do podłoża, w nowoczesnych ma postać nowoczesnych wykładzin łączonych termicznie(tarkett). Jest odporna na środki alkaliczne i kwaśne, może być fabrycznie zabezpieczona przed ścieraniem, a jeśli nie jest powinno się zastosować odpowiednią technikę zabezpieczenia.
Sprzątanie gruntowne obiektów. Ten rodzaj sprzątania stosuje się okresowo i ma na celu dokładne usunięcie wszystkich zabrudzeń występujących na podłodze, a w przypadku powierzchni zabezpieczonych polimerami lub woskami całkowite usunięcie starych powłok. Nie właściwe czyszczenie może w najlepszym przypadku dać nie zadowalający efekt, a w najgorszym doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia podłoża.

Aby cały proces przebiegał w sposób prawidłowy, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań takich jak:
– jaki rodzaj powierzchni będzie czyszczony
– jakie zastosuje się środki do gruntownego czyszczenia i w jakim stężeniu
– czy dane pomieszczenia można „wyłączyć” z ruchu
– czy jest możliwpść wentylacji pomieszczeń
– jakim dysponujemy sprzętem czyszczącym
– jak duża jest powierzchnia
– ile jest przeszkolonych pracowników
– ile czasu można przeznaczyć na czyszczenie

Odpowiedzi na te pytania czyli przeprowadzenie audytu – zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i pozwala na precyzyjne opracowanie planu.

Firma sprzątająca

Sprzątanie odkurzaczem

Coraz częściej administratorzy obiektów dochodzą do wniosku, że prościej, taniej i wygodniej jest korzystać z usług firm zewnętrznych. Korzystanie z usług firmy sprzątającej to przede wszystkim wygoda. Zatrudniając sprzątaczki angażujemy wiele osób/działów w firmie począwszy od kadr, a skończywszy na kierownictwie. Dział nadzoru musi dokładnie orientować się ile kosztuje rolka papieru toaletowego, mydło czy środek do dezynfekcji i w jakim czasie dany produkt jest zużywany, aby nie przekroczyć budżetu przeznaczonego na utrzymanie obiektu w czystości. Zatrudnienie firmy zewnętrznej eliminuje problem braku lub zakupu środków czystości. Zatrudniając firmę sprzątającą nie musimy się również martwić kim zastąpić pracownika, który poszedł na urlop lub się rozchorował ponieważ firma sprzątająca zadba o zastępstwo. Koszt zakupu, wymiany lub ewentualnej naprawy sprzętu to również problem, który leży po stronie firmy zewnętrznej. Nie musimy także śledzić rynku, rozwoju nowych technologii utrzymania czystości ponieważ nowoczesna firma sprzątająca trzyma rękę na pulsie i jest zawsze na bieżąco. Firmy sprzątające korzystają z nowoczesnych maszyn dzięki czemu nie tylko czas sprzątania jest skrócony do minimum, ale również jakość wykonania usługi jest na dużo wyższym poziomie – zobacz w jaki sposób robi to firma Błysk klikając dokładnie tutaj. Nie stosują wiaderka z mopem do mycia podłogi, ale nowoczesne automaty, które nie pozostawiają mokrych i śliskich posadzek czyszczenia.