Jakie zamki montuje się w drzwiach w bloku?
|Użycie zamka do drzwi leży w gestii lokatorów konkretnego mieszkania. To oni decydują o tym, co zabezpiecza ich dom przed potencjalną próbą włamania się do środka. Niemal wszyscy właściciele swoich lokali mieszkalnych decydują się na wybór pomiędzy dwoma rodzajami zabezpieczeń. Są to drzwi standardowe oraz drzwi antywłamaniowe. Pierwsze z nich najczęściej wyposażone są we wkładkę bębenkową, zaś drugie posiadają inne, bardziej skomplikowane mechanizmy, co więcej – posiadają aż 6 klas zabezpieczeń, które chronią dom przed próbą złodziejskiego aktu.
Rodzaje zabezpieczeń
Drzwi antywłamaniowe dzielą się na 6 klas zabezpieczeń. Pierwsza z nich oznacza ochronę przed fizycznym atakiem na powierzchnię drzwi i wyważenie ich, trzecia klasa zapobiega włamaniu przy użyciu kilku par szczypiec, śrubokrętów bądź innych narzędzi prostych (nie wymagających zasilania), zaś najwyższa klasa zapobiega włamaniu nawet przy użyciu elektronarzędzi dużej mocy. Tego rodzaju zabezpieczenie z pewnością wystarczające jest dla większości domów, jednakże należy także pamiętać o tym, że jest to kosztowne. Prostsze drzwi mają w sobie typową wkładkę bębenkową. Jej mechanizm jest prosty i opiera się na sukcesywnym unoszeniu się bolców, pod wpływem naporu na nich klucza, która posiada różnego rodzaju wysunięcia. Jeśli pokryją się one z długością bolców, wtedy wkładka może zostać przekręcona na jedną ze stron, dzięki czemu mieszkanie lub dom zostanie otwarte. Otworzenie wkładki bębenkowej jest stosunkowe proste dla ślusarza aczkolwiek wymaga to dłuższej chwili spędzonej przy drzwiach, włamanie się w biały dzień do mieszkania byłoby zatem bardzo ryzykowne. Jeśli zatem mieszkania znajduje się na strzeżonym osiedlu, gdzie nie znajdują się włamywacze ze względu na proste wykrycie nie należy obawiać się próby włamu i nie ma wielkiej potrzeby zamawiania drzwi antywłamaniowych najwyższej klasy.
Czy wkładka do zamka drzwi może być sforsowana samodzielnie?
Włamanie się do mieszkanie z wkładką bębenkową może być możliwe przy użyciu wytrychów, jednak warto wiedzieć, że ich posiadanie, produkcja, dystrybucja oraz wykorzystywanie określane są prawnie, osoby, które nie są zawodowo związane z wytrychami a ich używają mogą być oskarżone, gdyż popełniają wykroczenie. Szerzej poczytać o tym można pod artykułem 129 w Kodeksie Wykroczeń.