<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Jak zintegrować kamery monitorujące w systemach alarmowych?

Monitorowanie obiektów publicznych i prywatnych staje się dzisiaj codziennością. Celem zastosowania tych systemów jest zapewnienie jak największego stopnia bezpieczeństwa osób i mienia. Dostępne na rynku systemy wizyjne umożliwiają dokonanie pełnej integracji z systemami alarmowymi. Na czym to rozwiązanie polega oraz jakie są wady i zalety z nim związane, dowiesz się z naszego artykułu. 

Jakie możliwości daje integracja kamer monitorujących z systemami alarmowymi?

Integracja kamery monitorującej z systemem alarmowym pozwala na rozszerzenie możliwości monitorowania i zwiększenie bezpieczeństwa obiektu. Poprzez zintegrowanie systemu wizyjnego z alarmem możliwe jest:

  • Otrzymywanie powiadomień i alarmów-w przypadku wykrycia niepożądanej aktywności (np. ruchu lub dźwięku) kamera łączy się z systemem alarmowym, który w zależności od poczynionych ustawień, może włączyć sygnał alarmu, wysłać powiadomienie do właściciela obiektu lub firmy ochroniarskiej, lub rozpocząć rejestrację obrazu video.
  • Otrzymanie dostępu do monitoringu na żywo-integracja kamery z systemem alarmowym umożliwia uzyskanie dostępu do monitoringu na żywo z kamery za pośrednictwem interfejsu systemu alarmowego.

Należy pamiętać, że możliwości integracji kamery monitorującej z systemem alarmowym zależą od funkcjonalności obu tych systemów oraz dostępnych protokołów komunikacyjnych i interfejsów.

W jaki sposób zintegrować i skonfigurować kamerę monitorującą z systemem alarmowym?

Integracja i konfiguracja kamery z systemem monitorującym opiera się na wykonaniu następujących czynności:

  1. Weryfikacji, czy kamera posiada interfejsy i protokoły komunikacyjne, obsługiwane przez system alarmowy.
  2. Podłączeniu kamery do systemu alarmowego. Czynność ta może odbyć się bezprzewodowo lub przy pomocy kabli.
  3. Wykonaniu konfiguracji systemu alarmowego z kamerą wizyjną. Polega ona na wprowadzeniu odpowiednich danych konfiguracyjnych i portów komunikacyjnych.
  4. Ustawieniu, w jaki sposób system alarmowy ma reagować, jeżeli kamera wykryje określone zdarzenie. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować, czy system alarmowy zareaguje wówczas uruchomieniem sygnału, wysłaniem powiadomienia do użytkownika, czy też innego rodzaju reakcją.
  5. Wykonaniu testu sprawności integracji, który ma służyć sprawdzeniu, czy wszystkie poczynione ustawienia działają poprawnie. Warto wypróbować, czy system alarmowy rejestruje zdarzenia monitorowane przez kamerę i reaguje w odpowiedni, wcześniej ustawiony przez nas sposób.

Proces konfiguracji kamery z systemem alarmowym może różnić się w zależności od producenta i modelu urządzenia. Zanim rozpoczniemy proces integracji, powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją urządzeń i ich instrukcją. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto skonsultować się z doradcą ds. montażu i instalacji systemów wizyjnych i alarmowych.  

Zalety integracji kamery z systemem alarmowym

Integracja kamery wizyjnej z systemem alarmowym niesie za sobą wiele zalet, z których kluczową jest poprawa efektywności i skuteczności systemu bezpieczeństwa. Połączenie obu tych systemów umożliwia szybką weryfikację zdarzeń, które były przyczyną uruchomienia alarmu oraz dokonanie oceny stopnia rzeczywistego zagrożenia. Zapewne w wielu przypadkach interwencja okaże się wtedy zbędna. Integracja kamery z systemem alarmowym pozwala na uchwycenie na obrazie video osób, pojazdów lub innych szczegółów, które mogą przyczynić się do postępu w prowadzonym postępowaniu lub dochodzeniu. Kamery wizyjne mają zdolność monitorowania większego obszaru w porównaniu do tradycyjnych czujników alarmowych. Dzięki temu można skutecznie monitorować większą przestrzeń, co jest szczególnie przydatne w przypadku dużych budynków, placów lub terenów.

Wady integracji kamery z systemem alarmowym

Integracja kamery z systemem alarmowym wiąże się również z kilkoma wadami. Należy tu przede wszystkim wspomnieć o kosztach z tym związanych. Połączenie obu urządzeń wymaga zakupu kamery wizyjnej, która będzie kompatybilna z systemem alarmowym, a w niektórych przypadkach nawet zakupu dodatkowego oprogramowania. Dla osób wykonujących integrację po raz pierwszy proces ten może być dość skomplikowany i czasochłonny. W tej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy fachowca, który specjalizuje się w tych czynnościach. Działanie kamer wizyjnych nie zawsze jest doskonałe. Jeżeli działają one na zasadzie wykrywaniu ruchu lub dźwięku, może to doprowadzić do uruchamiania wielu fałszywych alarmów. Ponadto integracja kamery wizyjnej z systemem alarmowym może wiązać się z dodatkową złożonością obsługi. Użytkownicy muszą być w tym zakresie odpowiednio przeszkoleni.

kamery

Montaż kamer Katowice-gdzie można go wykonać?

Jeżeli szukają Państwo doświadczonego zespołu specjalizującego się w montażu kamer Katowice oraz wykonywaniu ich konfiguracji z systemem alarmowym, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy BS ISO. Jesteśmy firmą, która na pierwszym miejscu stawia wysoką jakość obsługi klienta i profesjonalizm. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, oferujemy wieczystą gwarancję na wykonanie montażu kamer Katowice i ich konfiguracji. Nieustannie dążymy do doskonalenia i unowocześniania oferowanych przez nas usług, dzięki czemu nasze grono zadowolonych klientów cały czas rośnie.