<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Jak wybrać odpowiednio żaluzje do różnych wnętrz?

Żaluzje są od wielu lat wykorzystywane w wielu domach. Ich pierwotną funkcją zawsze było zapewnianie domownikom nieco prywatności. Obecnie, dużą wagę przywiązujemy do żaluzji nie tylko z tego względu. Ich dodatkowym atutem jest zapewnianie nam dodatkowej ozdoby pomieszczenia. To dlatego staranne dobieranie żaluzji jest takie ważne.
Wybieranie żaluzji do konkretnych pomieszczeń w naszym domu jest jednak dość wymagającym procesem, czasami warto zwrócić się o poradę do architekta wnętrz. Natomiast jeśli chcemy zrobić to sami, należy bowiem skupić się na kilku podstawowych kryteriach, które ułatwią nam wybór.

  • Kolorystyka i wzornictwo – te aspekty, oprócz jakości, powinny być najważniejsze. Żaluzje to widoczny i dość duży element każdego pomieszczenia w naszym domu. Każda z nich powinna więc pasować do danego pomieszczenia pod względem kolorystycznym. Dodatkowo, wzory i motywy jakie mieszczą się na żaluzjach, nie powinny się gryźć z tapetą, dodatkami w pokoju i innymi. Żaluzje pod tym względem dobieramy biorąc pod uwagę głównie wygląd pokoju.
  • Materiał – obecnie, żaluzje wykonywane są z tworzywa, z aluminium lub metali, z drewna lub mocnego materiału. Odpowiedni materiał jest dopasowywany nie tylko ze względu na aspekt wizualny. Typ materiału może mieć bowiem wpływ na rolę, jaką pełni żaluzja. Powinniśmy wybrać również żaluzje z takiego materiału, który będzie dla nas prosty w utrzymaniu czystości.
  • Rozmiar żaluzji – jak wiadomo, należy we właściwy sposób dopasować żaluzje pod względem rozmiaru. Zbyt długa lub za krótka żaluzja może niedostatecznie osłaniać nas przed słońcem. Poza tym, odpowiednia długość i szerokość żaluzji wpłynie na prezencyjny wygląd pokoju.
  • Ozdoby i dodatki to elementy, które posiada tylko część żaluzji. Od momentu, gdy żaluzje zyskały dodatkową, ozdobną funkcję, producenci masowo zaczęli oferować żaluzje posiadające różnorodne dodatkowe elementy.
  • Stopień przepuszczania światła – w zależności od pory roku i dnia, słońce może świecić mocniej lub słabiej. Warto więc wybrać takie żaluzje, które chronią nasze pokoje przed nadmiernym działaniem słońca. Warto wybierać również takie żaluzje, które można regulować w zależności od potrzeb.
  • Pomieszczenie, w którym zamontujemy żaluzję – nieco inny typ żaluzji można wybrać do łazienki, a inny do sypialni. Sypialnia jest miejscem, do którego bardziej będą pasować żaluzje drewniane i takie, które można łatwo regulować.

żaluzje bydgoszcz

Żaluzje i ich znaczenie

Rola jaką pełnią żaluzje, jest znana od wielu lat. Ochrona przed słońcem oraz zapewnienie prywatności to podstawowe funkcje każdej rolety i żaluzji. Dziś, dzięki pomysłowości i kreatywności producentów i projektantów, możemy wykorzystać żaluzję również jako element ozdobny w każdym pomieszczeniu. Okna są zazwyczaj duże, a ich minimalna ilość w pomieszczeniu to 1 albo 2. Dlatego warto uważnie dobierać odpowiednie rodzaje żaluzji do wyglądu okien.
Żaluzje, które są dobrane we właściwy sposób, będą dobrze prezentować dane pomieszczenie. Warto bowiem zwrócić uwagę, iż żaluzje znajdują się nie tylko w naszych domach, ale i w hotelach, biurach oraz w wielu innych budynkach użyteczności publicznej.

Dziś możemy więc wybierać między różnymi kolorami, ozdobami i dodatkowymi częściami. Żaluzje są dostępne w wielu wersjach i rozmiarach, co pozwala nam zakupić żaluzje do każdego pomieszczenia w naszym domu. W salonie, sypialni czy w kuchni, żaluzje powinny być nieco inne. Rozmiary pomieszczeń i ich wygląd są różne, przez co należy dopasować nieco inne rodzaje żaluzji. Szeroki wybór żaluzji oferuje firma Pamir z trójmiasta.