<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? 4 sprawdzone patenty

Gołębie to ptaki, które na dobre przyzwyczaiły się do naszej obecności i nie okazują strachu w pobliżu ludzi. Niestety przez dokarmianie uzależniliśmy te zwierzęta od siebie, przez co gromadzą się one tłumnie w miastach i korzystają z rozsypanego tu i ówdzie pożywienia. Gołębie często wiją gniazda na naszych balkonach i tam chcą wychowywać swoje młode.

To bardzo niebezpieczna i nieprzyjemna sytuacja – ptaki te przenoszą wiele chorób, mają pod piórami ogrom kleszczy, dodatkowo potrafią od wczesnych godzin porannych głośno gruchać i zakłócać nasz sen, nie wspominając o odchodach będących siedliskiem mnóstwa bakterii i niszczących nasze balkony, tarasy i parapety. Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się gołębi?

Odstraszacze

Jedną ze znanych metod jest umieszczanie na balkonie przedmiotów mających odstraszać gołębie. Należą do nich np. torebki foliowe czy płyty CD, które na wietrze szeleszczą i odbijają światło w nieprzyjemny dla tych ptaków sposób. Sprawdzą się także kolorowe wiatraczki, tasiemki, czyli wszystko to, co wydaje dźwięki i błyska kolorami.

Do odstraszaczy należy zaliczyć również figurki zwierząt, których gołębie się boją np. kruka czy jastrzębia. Czasem do skutecznego odstraszenia tych ptaków wystarczy kot, który będzie pilnował balkonu zza szyby. W niektórych przypadkach taki odstraszacz wystarczy, czasem jednak gołębie przyzwyczajają się do nieprzyjemnych dźwięków czy błysków, a także przestają odczuwać strach przed drapieżnikami i wracają na balkon. W takiej sytuacji należy zastosować skuteczniejsze środki.

Montaż siatki na balkonie

Zamontowanie profesjonalnej siatki zabezpieczającej przed gołębiami to najskuteczniejszy sposób, by się ich pozbyć. Siatka skutecznie blokuje możliwość wlotu na nasz balkon czy nawet przykucnięcia na barierce, dzięki czemu gołębie szybko przestają interesować się Twoim mieszkaniem. Montaż siatki najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, dzięki czemu zyskasz gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa konstrukcji.

Jeśli posiadasz kota, warto zdecydować się na montaż specjalnej, wzmacnianej siatki, dzięki której będziesz mógł wypuszczać pupila na balkon bez obaw, że wyskoczy z niego i zrobi sobie krzywdę. Niestety czasem montaż siatki nie jest możliwy – ze względu na budowę balkonu, brak zgody spółdzielni itd. Minusem dla niektórych może być również gorszy widok z balkonu, brak możliwości wychylenia się czy wywieszenia prania na zewnętrznej suszarce.

Ultradźwiękowy odstraszacz gołębi

To jeden z bezpiecznych dla gołębi sposobów na odstraszenie ich z naszego balkonu. Urządzenia emitujące ultradźwięki są niewielkich rozmiarów, montujemy je na tarasie, balkonie czy parapecie, wszędzie tam, gdzie obecność uciążliwych ptaków nam przeszkadza. Ultradźwięki nie są słyszalne dla naszego ucha, dlatego nie musisz obawiać się, że będą przeszkadzać sąsiadom. Dostępne są urządzenia z czujnikami ruchu i zmierzchu. Ultradźwięki skutecznie odgonią też szpaki, dlatego jeśli gołębie przestaną interesować się Twoim balkonem, możesz przenieść urządzenie np. do sadu.

Żele i spreje na gołębie

Skutecznym sposobem na odstraszenie ptaków jest także stosowanie specjalistycznych preparatów, takich jak żele czy spreje przeciw gołębiom. Wystarczy popsikać miejsce, na którym siadają gołębie i obserwować efekty! Żele to substancje, do których ptaki się przyklejają, dlatego nie chcą siadać na miejsca nim posmarowane i omijają je szerokim łukiem! Spreje i inne preparaty często wydzielają zapachy nieprzyjemne dla gołębi, które dla nas nie są wyczuwalne. Wadą takiego rozwiązanie jest konieczność reaplikacji produktu.

gołąb

Kiedy znajdziesz metodę odpowiednią dla siebie i uwolnisz się od obecności miejskich ptaków, zadbaj o przywrócenie ładu po dzikich lokatorach. Zanieczyszczenia w postaci odchodów, piór czy przyniesionych przez ptaki gałązek należy usunąć. Najlepiej sprzątanie po gołębiach zlecić profesjonalnej firmie, świadczącej tego rodzaju usługi. Pamiętaj, że gołębie przenoszą wiele chorób, takich jak:

  • grzybica,
  • aspergiloza,
  • mykoplazmoza,
  • salmonelloza,
  • wszołowica,
  • roztocz,
  • świerzbowiec gołębi,
  • kokcydioza i wiele innych.

Ciała ptaków zamieszkiwane są także przez pchły i kleszcze. Nierozważne postępowanie z zanieczyszczeniami zostawionymi przez nie, może być niebezpieczne dla nas i naszych zwierząt domowych. Po profesjonalnym posprzątaniu po gołębiach konieczne może być odnowienie niektórych części balkonu czy tarasu, wszystko przez działanie żrące odchodów wymieszanych z wodą.

Udało Ci się uwolnić od problemu gołębi na balkonie? Skontaktuj się z firmą Vector, która zajmie się kompleksowym sprzątaniem pozostałości po niechcianych lokatorach.

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź