Wybór odpowiednio dopasowanych firan pozwoli ci nadać pomieszczeniom nieco odmienny charakter. Posługując się barwami, fakturami i wzornictwem możesz wpływać na to, jak salon czy kuchnia są odbierane przez gości i jakie wrażenie dają.

Jak dopasować firany do kuchni?

Na pierwszy rzut oka dopasowywanie firan do rodzaju pomieszczenia może wydawać się pozbawione sensu – zwróćmy jednak uwagę, że każde pomieszczenie ma odmienne przeznaczenie, różni się także sposobem wykorzystywania. Istotne są również kwestie funkcjonalności pomieszczeń, co szczególnie daje się zauważyć w kuchni. Dlatego firany do kuchni będą musiały być dopasowane do faktu, że w kuchni mamy do czynienia z licznymi oparami, co sprawia, że firanki nie powinny zasłaniać całego okna. Trzeba także częściej je prać, ponieważ zbierają się na nich osady, zwłaszcza jeśli okno jest zlokalizowane w pobliżu kuchenki.

firany do kuchni

Dopasowując firanki do kuchni warto mieć na uwadze również możliwość wyboru wzoru powiązanego tematycznie z tematyką kulinarną – można więc znaleźć w sklepach firanki z motywem owoców, warzyw czy roślin siewnych. Taki wybór sprzyja dodaniu pomieszczeniu przytulności, zwłaszcza jeśli kuchnia urządzona jest w stylu rustykalnym. Warkocze czosnku, bukiety suszonych ziół, motyw kratki i ciepłe barwy – to wszystko skomponuje się w uroczą całość, przypominającą kuchnie naszych babć.

Z kolei jeśli cenisz sobie raczej nowoczesne stylizacje, dość oszczędne w wyrazie, decydujące się głównie na proste linie, firany w kuchni również powinny wpisywać się w tę stylistykę. W takim wypadku rezygnujemy ze wzorów tematycznych na rzecz prostych geometrycznych ornamentów lub wprost wybieramy gładkie firany. W takich kuchniach prostotę formy doskonale uzupełniają dodatki, jednak firany stanowią raczej element wyposażenia bazowego, więc nie potraktujemy firan jako dodatków.