<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Domy parterowe – czy są tanie w budowie?

Szukasz domu i wahasz się, czy postawić na dom parterowy czy piętrowy? Jakie są korzyści płynące z budowy domu parterowego? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Kupno lub budowa domu wiąże się z wieloma trudnymi i wiążącymi decyzjami, które wymagają czasu na zastanowienie. Jedną z nich jest wiedza o tym, jaki typ domu wybrać, mając na uwadze przyszłość i wygodę Twoją i Twojej rodziny.

Jakie są korzyści z budowy lub zakupu domu jednopiętrowego?

Oto podstawowe zalety domów parterowych:

Niższa cena budowy domu parterowego

Niezależnie od tego, czy działka jest duża czy mała, czy kupujesz czy budujesz, to, co powinieneś wiedzieć na pewno to to, że domy jednopiętrowe są na ogół tańsze. Dzieje się tak dlatego, że ich budowa wymaga mniej czasu i materiałów. Nawet jeśli działka jest duża, dach domu jednopiętrowego buduje się łatwiej i szybciej się niż domu dwupiętrowego. Obniża to realnie koszty budowy, a tym samym cenę inwestycji.

Ponadto ilość wybudowanych metrów wpływa na cenę domu, dlatego jeśli dom parterowy ma mniej niż dwupiętrowy lub trzypiętrowy, cena również będzie niższa.

Większy komfort życia w domu parterowym

Należy wiedzieć, że domy parterowe są o wiele bardziej praktyczne. Wyeliminowanie schodów z codziennego życia daje znacznie większy komfort w różnych czynnościach, które niekoniecznie muszą być związane z brakiem konieczności każdorazowego wchodzenia i schodzenia po schodach.

W domach jednopiętrowych wszystkie pomieszczenia są bardziej dostępne, ponieważ nie trzeba wkładać dodatkowego wysiłku, aby przejść z jednego pomieszczenia do drugiego, zaś wszystkie części domu są w zasięgu ręki. To z kolei ułatwia sprzątanie: możemy posprzątać dom w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku, mając łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu.

Domy parterowe są ponadto łatwiejsze w konserwacji: jeśli chcesz zmienić lub poprawić farbę zewnętrzną lub uszczelnić dom, będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli będziesz mieć tylko jedno piętro. Przy jednopiętrowym domy koszty konserwacji są o wiele niższe, a sam remont mniej uciążliwy dla Ciebie i Twojej rodziny.

Kolejną czynnością, która staje się łatwiejsza w przypadku domów parterowych, jest ich umeblowanie oraz przeprowadzka. Pomyśl tylko, o ile łatwiej jest wnosić i wynosić wszystkie meble niż w domach, które mają więcej kondygnacji.

Brak schodów

Główną zaletą tego typu domów jest wyeliminowanie. Poza uniknięciem zmęczenia związanego z wchodzeniem i schodzeniem do różnych pomieszczeń w domu, wiele osób wybierających domy parterowe decyduje się na domy parterowe, ponieważ nie chce, aby schody stanowiły zagrożenie dla ich dzieci, lub, patrząc w przyszłość, liczy się z tym, że w pewnym momencie życia, schody mogą stanowić znaczną przeszkodę w poruszaniu się. Schody stanowią również barierę dla osób niepełnosprawnych, dla których przemieszczanie się z piętra na piętro to zadanie niemalże niewykonalne. Domy parterowe są więc bardziej dostępne dla wszystkich gości, zarówno dzieci, jak i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Kolejną zaletą braku schodów jest to, że nie zajmują one miejsca, dzięki czemu można w pełni wykorzystać każdy zakątek domu.

Gdzie zakupić projekt domu partrowego?

Teraz, gdy znasz już korzyści płynące z budowy domu parterowego, warto zrobić kolejny krok i wybrać taki gotowy projekt domu parterowego, który będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom. Najlepsze projekty domów tylko w profesjonalnych studiach architektonicznych tj. AJR Studio.