<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Dlaczego w okresie jesienno-zimowym okna są zaparowane?

Parowanie szyb w oknach drewnianych oraz PCV to zjawisko bardzo powszechne, szczególnie jesienią i zimą. Proces ten może zachodzić z wielu różnych powodów, dlatego też warto obserwować, w którym dokładnie miejscu szyby parują oraz co ma na to największy wpływ. Dzięki temu można będzie ocenić, co jest przyczyną parowania okien w domu oraz upewnić się, czy problem jest niegroźny, czy jednak wymaga interwencji specjalisty. Jakie mogą być przyczyny parowania okien i jak sobie z tym radzić? Czy należy martwić się, gdy okna drewniane w okresie jesienno-zimowym zaczynają mocniej parować? Podpowiadamy!

Prowadź obserwacje, aby poznać dokładną przyczynę

Parowanie okien w domu może mieć wiele różnych przyczyn. Zdarza się, że jest to spowodowane wadą konstrukcyjną okna lub jego nieprawidłowym montażem. Jest to przyczyna, która niestety wymaga ingerencji fachowców, którzy zajmą się naprawą usterek lub w najgorszym wypadku demontażem okna i założeniem nowego. Na szczęście jednak tego typu problemy stosunkowo rzadko się zdarza. Szczególnie jeśli zamontowane produkty to wysokiej jakości okna z drewna lub innego trwałego materiału, które zostały założone przez profesjonalistów z renomowanej firmy produkującej okna drewniane – poznaj producenta okien drewnianych. Problem ze szczelnością stolarki okiennej pojawia się wtedy, gdy do parowania dochodzi wewnątrz konstrukcji, a nie na szybie w mieszkaniu. Dlatego też warto zachować spokój i zamiast wpadać w panikę, poszukać innej przyczyny.

Szyby w oknach domowych parują bardzo często przez nadmierną wilgoć w pomieszczeniu, która może zbierać się w trakcie gotowania, suszenia prania czy brania długich kąpieli. Wilgoć skrapla się na zimnych szybach oraz innych przedmiotach, na przykład lustrach, i w wyniku tego zjawiska powstaje na nich para. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniach lub zdecydować się na specjalne pochłaniacze wilgoci, które pomogą ustabilizować problem.

Wpływ na parowanie szyb w oknach może mieć również duża różnica temperatury między wnętrzem mieszkania, a pogodą na zewnątrz. Dlatego też problem z parowaniem nasila się w trakcie chłodnych pór roku i jeśli do parowania dochodzi po wewnętrznej stronie szyby, a nie między warstwami szkła, to nie należy się zanadto tym przejmować.

Zainwestuj w nowoczesne okna drewniane i fachowy montaż

Kupując okna drewniane do domu lub mieszkania, warto zdecydować się na produkty naprawdę wysokiej jakości. Szczelne i dobrze skonstruowane okna na pewno będą doskonale chronić wnętrze przed temperaturą z zewnątrz oraz przed dostawaniem się do środka wilgoci lub wody deszczowej i z innych opadów atmosferycznych. Drewniane okna na wymiar będą idealnie dopasowane do konkretnego otworu okiennego oraz zapewnią naprawdę doskonałą szczelność i funkcjonalność. Poza temperaturą i innymi czynnikami atmosferycznymi na pewno uchronią Cię przed hałasem dochodzącym sprzed budynku, na przykład z ruchliwej ulicy znajdującej się nieopodal. Dobrze dopasowana stolarka okienna i drzwiowa pozwoli na wykończenie konstrukcji budowlanej na najwyższym poziomie i zapewni Ci komfort oraz swobodę użytkowania przez długi, długi czas.

Bardzo istotną kwestią w przypadku klasycznych okien drewnianych oraz PCV jest ich odpowiedni montaż. Profesjonalne firmy zajmujące się produkcją okien na wymiar oraz gotowych modeli o standardowych rozmiarach bardzo często oferują również dodatkowo profesjonalny transport oraz fachowy montaż okien u klienta.

Warto skorzystać z takiej oferty, aby mieć pewność, że okna zostaną odpowiednio osadzone i zamontowane za pomocą dobrych jakościowo materiałów i produktów budowlanych. Dzięki temu będą stabilne, trwałe oraz bardzo szczelne.