<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Czystość wokół bloku

Wygląd jest bardzo ważny

Wiele osób narzeka na osiedla komunalne, mając zapewne w pamięci obraz blokowisk, pełnych śmieci, brudnych chodników i przesypujących się kontenerów na śmieci, koło których strach było przechodzić wieczorami. Obecnie jednak wygląda to zupełnie inaczej. Przede wszystkim zmienia się stopniowo podejście samych mieszkańców – większości ludzi zależy na tym, aby mieszkać w ładnym otoczeniu, gdzie panuje czystość a wszystkie sprzęty małej architektury – ławki, słupki, śmietniki, lampy czy place zabaw dla dzieci – są całe i utrzymane w dobrym stanie.

odbiór odpadów - sortbud Kraków

Ponadto same administracje budynków starają się nadawać obszarowi, którym zarządzają, ładny wygląd. Wiedzą, że to sprzyja inwestycjom – ładna przestrzeń przyciąga ludzi, którzy mogą zakupić mieszkania lub lokale. Natomiast nowe osiedla zupełnie nie przypominają wyglądem bloków z tzw. wielkiej płyty. Często nawiązują one stylem architektonicznym do otoczenia, nie zdarzają się więc brzydkie „plomby”, czyli wstawki w puste przestrzenie między kamienicami.

Gospodarka odpadami

Wiele kontrowersji wywołała wprowadzona kilka lat temu ustawa dotycząca gospodarowania odpadami. Nowe przepisy zmieniły podział obowiązków dotyczących podmiotów odpowiedzialnych za odbiór odpadów Kraków oraz związane z tym kwestie, takie jak wywóz i składowanie. Nowe prawo wprowadziło również szczegółowe podziały i oznakowania różnego rodzaju odpadów. Większość obowiązków została przerzucona na samorządy, jednak w wykonywaniu i egzekwowaniu przepisów pozostawiono im sporą swobodę – co często sprzyja powstawaniu nieporozumień.

odbiór odpadów Kraków

Na osiedlach na szczęście pojawiają się także specjalne pojemniki do segregowania odpadów – nawet jeśli ktoś ma wątpliwości, czy daną rzecz można wyrzucić do konkretnego kubła, mają one tabliczki z informacjami, instruujące dokładnie, jakie odpady mogą trafić do kosza, a jakich nie należy tam wrzucać. Są na osiedlach również pojemniki zbiorcze, do których wyrzuca się zazwyczaj worki z odpadkami kuchennymi i te śmieci, które nie nadają się do wrzucenia do specjalnych pojemników.

Sortowanie odpadów jest o tyle istotne, że pozwala na racjonalną gospodarkę odpadami. Przy rosnącej liczbie śmieci, które są wytwarzane na świecie, zapewnienie utylizacji i wtórne wykorzystanie uzyskanych surowców jest ogromną szansą dla środowiska i wzrastającej eksploatacji jego zasobów.