<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Czym charakteryzują się obrazy na płycie MDF?

Kiedy urządzamy nasz dom nie powinniśmy zapominać o dekoracjach ścian. Obrazy, które zawiesimy w salonie czy sypialni, mogą nadać danemu pomieszczeniu zupełnie nowy charakter. Dzięki nim możemy dodać naszemu mieszkaniu stylu. Kiedy już wybieramy obraz warto zastanowić się nad takim na płycie MDF.

Czym są płyty MDF?

MDF to skrót od rodzaju drewna konstrukcyjnego. Pełna nazwa to Medium Density Fiberboard. MDF składa się z cienkich paneli wykonanych z włókna drzewnego, żywicy i wosku. Jeśli chodzi o drewno konstrukcyjne, MDF jest często uważany za materiał znajdujący się o poziom wyżej niż sklejka. Jest gęstszy, mocniejszy i trwalszy. Z tych powodów ma prawie tyle samo zastosowań, co lite drewno.
Wielu właścicieli domów patrzy na MDF z przekonaniem, że źle sobie radzi w porównaniu z litym drewnem. Ale jak wspomnieliśmy na początku, zarówno drewno, jak i ten materiał, mają swoje dobre i złe strony. Są sytuacje, w których MDF jest najlepszym wyborem.
Istnieją różne rodzaje płyt MDF. Różnią się gęstością, rozmiarem, rodzajem kleju, zawartością wilgoci, gatunkami drewna i grubością. Im grubsza i gęstsza jest płyta MDF, tym jest ona droższa.

obrazy na płycie mdf
Zalety i wady płyt MDF

W domach MDF jest najczęściej wykorzystywany do budowy drzwi szafek. Świetnie sprawdza się jednak również jako podstawa do malowania obrazów, które możemy zawiesić na naszych ścianach.
Drewno MDF nie wypacza się ani nie pęka. Płyty MDF, podobnie jak drewno, rozszerzają się i kurczą, gdy występują wahania temperatury i wilgotności. Ale w przeciwieństwie do drewna, MDF nie wypacza się. Nawet przy ekstremalnych zmianach wilgotności i temperatury nie musimy się martwić o uszkodzenia.
Płyta MDF wykonana jest z bardzo drobnych cząstek, co oznacza, że nie ma zauważalnego ziarna. Powoduje to lepsze i gładsze wykończenie, szczególnie podczas malowania płyty. Dzięki temu nasze obrazy wyglądają naprawdę wyjątkowo.
Powinniśmy też wiedzieć, że materiał ten jest niezwykle elastyczny. Ze względu na swoją strukturę płytę MDF można ciąć i wiercić na wiele różnych sposobów bez żadnych uszkodzeń. Nasze obrazy mogą więc mieć przeróżne wymiary i wciąż być tak samo trwałe.
Wyjątkowe w obrazach na płytach MDF jest to, że możemy nimi udekorować ściany naprawdę w każdym pomieszczeniu, w tym w łazience czy kuchni. Mają one lepszą wodoodporność. Jeśli planujemy używać płyty MDF w obszarach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienka, możemy wybrać płyty MDF, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby były wysoce wodoodporne.
Warto też wiedzieć, że ten materiał jest dostępny w większych rozmiarach niż lite drewno. Jednocześnie są one tańsze.

Obrazy na płytach MDF

Obrazy wykonywane na płytach MDF są zazwyczaj nadrukowywane na folii z laminatem, a następnie umieszczane właśnie na płycie. Dzięki temu otrzymujemy zdjęcia o bardzo żywych, przepięknych kolorach, które wyróżniają się na tle innych rozwiązań. Świetnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza i dodają im wyjątkowego charakteru.
Obrazy są zazwyczaj nadrukowane na białych płytach o grubości 18 mm. Zwykle nie są oprawiane, a białe boki są widoczne, co dodaje im jeszcze więcej nowoczesnego charakteru. Obrazy na płycie MDF dzięki laminowanej powierzchni są odporne na ścieranie na sucho czy mokro. Dzięki temu nie musimy martwić się o kurz, który na nich osiada.