<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Czy róża pnąca nadaje się na balkon?

Wiele osób nie ma możliwości uprawiania roślin we własnym, przydomowym ogródku. Nie jest jednak niemożliwe stworzyć jego imitację na balkonie lub tarasie. Kwiaty niezmiernie upiększają mieszkanie i stanowią wspaniałą ozdobę, która zachwyci każdego. Ponadto hodowla roślin w donicach nie jest wcale trudna. Gatunków kwiatów doniczkowych jest naprawdę wiele – można je ze sobą łączyć stwarzając imitację ogrodu na własnym, czasem niewielkim balkonie. Bardzo popularnymi kwiatami balkonowymi są aksamitki, pelargonie czy petunie. Ponadto wiele osób hoduje w donicach zioła typu: bazylia, mięta, oregano. Prawda jest taka, że na balkonie można sadzić niemal każdy gatunek roślin – ważny jest tylko wybór odpowiedniej odmiany, która nadaje się do uprawiania w pojemnikach.

Róża pnąca na balkonie – czy to możliwe?

Róża to jeden z najpiękniejszych i najbardziej lubianych kwiatów ogrodowych. Niestety nie wszystkie gatunki róże nadają się do hodowli balkonowej, co nie jest równoznaczne z całkowitą rezygnacją z uprawy tych kwiatów, jeśli nie posiadamy ogródka. Jest kilka gatunków róż, które świetnie rosną w donicach lub pojemnikach, więc nie jest niemożliwe uprawianie tej rośliny na własnym balkonie lub tarasie. Róża stanowi wspaniały element dekoracji i niezwykle upiększa otoczenie. Bardzo ciekawą odmianą balkonową jest róża pnąca, która zachwyca swoim kształtem i pięknymi kwiatami. Pytanie zatem brzmi, jakie trzeba zapewnić jej warunki, aby rosła piękna i zdrowa, a ponadto jak trzeba należycie o nią dbać?

róża pnąca pachnąca

Róża pnąca – charakterystyka i jej potrzeby

Róża pnąca świetnie nadaje się do uprawy w donicach lub skrzynkach umieszczonych na balkonie. Ważne jednak, aby należycie o nią dbać oraz zapewnić jej odpowiednie warunki, dzięki czemu jej kwiaty będą bujne i obfite. Róża pnąca potrzebuje, przede wszystkim, sporej donicy oraz okrycia. Często do jej hodowli używa się wąskich i dużych pojemników, które sprawiają, że roślina może się odpowiednio ukorzenić i szybko rosnąć.

Ważna jest też odpowiednia ziemia przeznaczona dla róż – takie podłoże zawiera odpowiednią ilość składników mineralnych, które pozytywnie wpływają na rozwój rośliny. Wąskie donice nie zajmują wiele miejsca, co jest dodatkowym argumentem za tym, aby posadzić róże pnącą na balkonie. Kłopotliwe bywa jednak jej zimowanie, gdyż róża pnąca jest niezwykle wrażliwa na zimno i trzeba przykryć całą roślinę odpowiednią folią. Proces ten może być nieco skomplikowany na balkonie, gdyż roślina ta jest sporych rozmiarów. Róża pnąca zachwyca swoim wyglądem, który bez wątpienia rekompensuje ewentualne trudności w jej uprawie. 

 róże pnące na balkon

Róża pnąca – odpowiednia pielęgnacja kluczem do zdrowej rośliny

Róże wymagają przede wszystkim odpowiedniej, żyznej i przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Ziemia powinna być odpowiednio nawadniania – regularnie, ale nie obficie. Ważne, aby podłoże nie przesychało, gdyż negatywnie wpływa to na delikatną i wymagającą roślinę. Warto wspomóc różę specjalistycznymi nawozami, które stosuje się zazwyczaj wiosną i wczesnym latem – nawożenie wpływa pozytywnie na obfite kwitnienia rośliny.

Róża pnąca na balkon bardzo lubi odpowiednio nasłonecznione i dostatecznie ciepłe miejsca. Ważne jest, aby balkon był skierowany na południowy wschód lub całkowicie na część wschodnią. Należy pamiętać, że w bardzo gorące dni trzeba bezwzględnie chronić roślinę przed słońcem – najczęściej w tym celu stosuje się odpowiednie osłony. Róże są niezwykle podatne na choroby, więc należy hodować je w przewiewnym miejscu oraz chronić roślinę przed deszczem, który może doprowadzić do rozwoju grzybów i bakterii. Róża pnąca wymaga także odpowiedniej podpory, która pozwoli roślinie swobodnie i bujnie rosnąć. Róża jest dość wymagającą rośliną, ale jej hodowla nie jest aż tak trudna. Potrzebna jest cierpliwość, troska i wiedza, dzięki czemu róża będzie rosła zdrowa i piękna.