<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Awaria pieca gazowego – naprawiać czy kupić nowy?

Problemy z piecami grzewczymi mogą pojawiać się przez cały rok, choć oczywiście najbardziej te najbardziej dokuczliwe awarie pojawiają się w sezonie nasilonego użytkowania, a więc zimą. Nawet chwilowa usterka kotła może spowodować wyziębienie całego mieszkania i odciąć domowników od dostępu do ciepłej wody, co jest oczywiście uciążliwe i wymaga natychmiastowej reakcji. Kiedy awaria jest bardzo poważna, jedynym sposobem na jej pozbycie się jest często wymiana pieca na nowy. Kiedy jednak faktycznie jest to konieczne? Kiedy warto naprawić piec gazowy, a kiedy zamienić go na lepszy model?

Piec gazowy – kiedy warto naprawiać?

Sprawny, wydajny i bezawaryjny kocioł to podstawa dobrze funkcjonującej instalacji grzewczej. Niestety, w rzeczywistości usterki zdarzają się częściej, niżbyśmy tego oczekiwali, powodując konieczność naprawy pieca. Klimat naszego kraju sprawia, że co najmniej 5-6 miesięcy w roku można uznać za sezon grzewczy. Ciągła praca kotła wymagana w takiej sytuacji jest dla maszyny oczywiście dużym obciążeniem, w związku z czym pierwsze awarie mogą pojawić się już kilka lat od montażu nowego kotła. Usterki takie jak przepalony bezpiecznik, źle ustawione parametry kotła czy zapowietrzona instalacja są dla firm zajmujących się konserwacją pieców gazowych codziennością. Usterki te są łatwe i szybkie w naprawie i zwykle nie kosztują dużo. To, na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę to wymiennik ciepła, który jest jedną z najbardziej awaryjnych części. Jego żywotność zależy przede wszystkim od poprawnej eksploatacji urządzenia, dlatego poprawna regulacja ustawień i regularne przeglądy są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania pieca gazowego. Wczesne wyłapanie usterki to większa szansa na jej naprawę. Problem pojawia się w momencie, kiedy awarie są na tyle rozległe, że ich naprawa przekracza koszty wymiany pieca na nowy. Statystyki podpowiadają, że większość ludzi czeka na wymianę swoich kotłów gazowych do ostatniej chwili, czyli do momentu kiedy stary kocioł całkowicie odmówi pracy. To jednak błąd. Drobne awarie oczywiście można naprawić, jednak są chwile, kiedy naprawy stają się zupełnie nieopłacalne.

W kwestiach naprawy kotłów gazowych polecamy firmę Radwin <<

Wymiana kotła na nowy

Warto pamiętać, że technologie dotyczące kotłów gazowych rozwijają się równie dynamicznie, jak w przypadku innych urządzeń gospodarstwa domowego. Jeśli więc twój piec gazowy jest już dość stary, a właśnie kończysz remont mieszkania, warto zastanowić się nad instalacją nowego. Dzięki temu, że i tak remontujesz mieszkanie, instalacja kotła nie będzie wymagała dodatkowych interwencji budowlanych, a nowy piec to często duże oszczędności w porównaniu z piecem starszego modelu. Kocioł warto wymienić oczywiście również wtedy gdy awarie zdarzają się dość regularnie i koszty ich naprawy dość szybko kumulują się do ceny zupełnie nowego pieca. Częstą przyczyną wymian kotłów gazowych jest ich nieekonomiczność w stosunku do potrzeb mieszkania – po remoncie mieszkania potrzebują zwykle mniej ogrzewania ze względu na większą szczelność okien czy docieplenie ścian. Stary kocioł może okazać się wtedy za duży, dający zbyt dużą moc, co przekłada się na jego mniejszą sprawność i większe zużycie paliwa. Nadmierna moc powoduje często skrócenie cykli pracy, co prowadzi do częstszego włączania i wyłączania pieca, czyli nieekonomicznej pracy i skrócenia żywotności urządzenia.