<< Newsletter >> Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!

Alternatywa dla firanek – lambrekiny

Lambrekiny są dziś coraz częściej spotykaną ozdobą okienną, która stanowi  ciekawą i często bardziej elegancką alternatywę dla tradycyjnych firanek. Ich popularność zaczęła powracać stosunkowo niedawno. Lambrekin jest wąskim pasem materiału, najczęściej mającym prostokątny kształt. Jest on zawieszany na tej samej wysokości co firanka. Przez swoje wymiary, lambrekin prezentuje się szczególnie oryginalnie.
Jako szczególnie atrakcyjny dodatek do różnych pomieszczeń w mieszkaniu, lambrekin występuje w wielu odsłonach. Oprócz kolorów, motywów czy długości, można wyróżnić również wiele materiałów i krojów. Lambrekin może być także plisowany, ząbkowany, asymetryczny czy posiadający falbany.
Warto dodać, że oprócz swojej ozdobnej funkcji, lambrekin jest również praktyczny w zastosowaniu. W przypadku, gdy słońce świeci szczególnie mocno, nie trzeba zasłaniać od razu całego okna. Lambrekiny są bowiem na tyle długie, że bez problemu sprawdzą się, zasłaniając okno.

Gdzie możemy zawiesić lambrekiny?

Ze względu na swój atrakcyjny i elegancki wygląd, lambrekiny najbardziej sprawdzą się w pomieszczeniach, takich jak jadalnia, kuchnia oraz salon. Ta ciekawa alternatywa dla firanek, znajduje swoje zastosowanie w wielu domach, niezależnie od tego, w jakim stylu są one urządzone. Odpowiedni dobór lambrekinów gwarantuje oryginalny efekt oraz dopełnienie wystroju danego pomieszczenia. W zależności od typu pomieszczenia, możemy dopasować lambrekin w stylu nowoczesnym, tradycyjnym lub rustykalnym.

Jak je wybrać?

Wybór lambrekinów do naszego mieszkania lub domu, to kwestia naszego indywidualnego gustu. Podczas przeglądania oferty producentów firan, warto zwrócić uwagę na to, jaki typ lambrekinu będzie najbardziej pasował do danego pomieszczenia.
Z racji tego, iż lambrekiny cieszą się szczególnie dużą popularnością, wybór jest bardzo szeroki. Niekiedy, różnorodność może utrudnić nam podjęcie decyzji. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, urządzając dom. Każdy z nas, kto właśnie urządza dom, może przebierać w wielu długościach, rodzajach i stylach lambrekinów. Podstawowe kryteria, na jakich trzeba się skupić, wybierając lambrekiny, to przede wszystkim:

  • Długość oraz format – aby nasz salon, jadalnia czy kuchnia wyglądały szczególnie atrakcyjnie, należy odpowiednio dopasować rozmiar i długość lambrekinów. Jest to bowiem ozdoba okienna, przez co należy szczególnie uważnie je dobierać, by spełniały swoją funkcję.
  • Rodzaj materiału – lambrekiny są wykonywane z żakardu, organzy, satyny oraz z wielu różnych tkanin. Warto zdecydować się na takie typy tkanin, które łatwo jest wyprasować i uprać bez obaw o utratę miękkości czy koloru.
  • Typ pomieszczenia – lambrekin można zawiesić w każdym pomieszczeniu w naszym domu. Będą się one świetnie prezentować zarówno w kuchni, w salonie, jak i w pokoju dziecięcym. Warto jednak wrócić uwagę na to, iż pomieszczenia te znacznie różnią się od siebie. Dlatego, należy uważnie dobrać lambrekiny do specyfiki pomieszczenia.
  • Kolor i wzornictwo – dobór właściwych lambrekinów jest bardzo podobny, co wybór firan. Lambrekiny należy bowiem dopasować do kolorów, jakie dominują w danym pomieszczeniu. Wzory zawsze muszą pasować do estetyki kuchni czy salonu; nie mogą się one ‘gryźć’. Trzeba również dopasować lambrekiny według stylu, jaki panuje w pomieszczeniu.
  • Cena jest zależna od powyższych i innych kryteriów. Producent, typ materiału, kształt oraz hafty – wszystko to może wpłynąć na cenę lambrekinów. Ceny są więc bardzo z zróżnicowane, ze względu na bogatą ofertę.